1651

Геополітична ситуація

Османську імперію очолює Мехмед IV (до 1687). Під владою османського султана перебувають Близький Схід та Єгипет, Середземноморське узбережжя Північної Африки, частина Закавказзя, значні території в Європі: Греція, Болгарія і Сербія. Васалами османів є Волощина та Молдова.

Священна Римська імперія — наймогутніша держава Європи. Її територія охоплює крім німецьких земель Угорщину з Хорватією, Богемію, Північ Італії. Її імператором є Фердинанд III з родини Габсбургів (до 1657). Королем Богемії та Угорщини є Фердинанд IV Габсбург.

Габсбург Філіп IV Великий є королем Іспанії (до 1665). Йому належать Іспанські Нідерланди, південь Італії, Нова Іспанія, Нова Гранада та Нова Кастилія в Америці, Філіппіни. Королем Португалії проголошено Жуана IV, хоча Іспанія це проголошення не визнає. Португалія має володіння в Бразилії, в Африці, в Індії, на Цейлоні, в Індійському океані й Індонезії.

Північ Нідерландів займає Республіка Об'єднаних провінцій. Король Франції Людовик XIV (до 1715). В Англії триває Англійська революція, встановлено Англійську республіку. Король Данії та Норвегії Фредерік III (до 1670), королева Швеції Христина I (до 1654). На Апеннінському півострові незалежні Венеціанська республіка та Папська область.

Королем Речі Посполитої, якій належать українські землі, є Ян II Казимир (до 1668).

Гетьман України Богдан Хмельницький. На півдні України існує Запорозька Січ.

Царем Московії є Олексій Михайлович (до 1676). Існують Кримське ханство, Ногайська орда.

В Ірані правлять Сефевіди. Значними державами Індостану є Імперія Великих Моголів, Біджапурський султанат, султанат Голконда, Віджаянагара. Владу в Китаї захопила Династія Цін. В Японії триває період Едо.

Події

В Україні

Розгром козаками литовської флотилії на Дніпрі

У світі

 • Англійська революція:
 • У Франції продовжується Фронда.
  • На початку року парламентська Фронда зблизилася з Фрондою принців.
  • Мазаріні посварився з Гастоном Орлеанським, що змусило його в ночі з 6 на 7 лютого втекти з Парижа.
  • 9 лютого натовп увірвався в королівський палац, вимагаючи побачити малолітнього короля, який на той час спав.
  • 13 лютого звільнено принца Конде та інших в'язнів.
  • 6 березня Анрі де Тюренн отримав королівське прощення.
  • 6 вересня Конде відправився в Нормандію, де перекинувся на бік іспанців.
  • 7 вересня короля Людовика XIV оголошено повнолітнім — йому сповнилося 13 років.
  • 12 грудня король викликав Мазаріні в Париж. 24 грудня Мазаріні повернувся з невеликим загоном попри те, що парламент назначив ціну за його голову.
 • У Японії роніни підняли повстання Кейан.

Народились

Див. також Категорія:Народились 1651

Померли

Див. також Категорія:Померли 1651

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.