Лавразія

Лавразія (від Лаврентія та Євразія) — один з двох давніх суперконтинентів (інший Гондвана), які входили до складу суперконтиненту Пангеї від 510 до 200 мільйонів років тому[1]. Відокремлений від Гондвани 200 до 180 мільйонів років тому. Існував у мезозойській ері (за іншими даними — у палеозойській та на початку мезозойської) у Північній півкулі. Охоплював території сучасної Північної Америки, Ґренландії, Європи, Азії й північну частину Атлантичного океану. Від Гондвани Лавразія відділялася Тетісом. В середині мезозою Лавразія розпалася на дві частини — Північноамериканську та Євроазійську з виникненням між ними Атлантичного океану.

Лавразія, складалася з континентів Лаврентія, Балтика, Сибіру і кратони Північного і Південного Китаю[2].

Походження

Хоча існування Лавразії відносять до мезозою, сьогодні вважається, що ті ж самі континенти, які сформували пізню Лавразію існували як єдиний надконтинент по руйнації Родинії близько 1 млрд років тому. Щоб уникнути плутанини палеозойський континент називають прото-Лавразія. Вважається, що прото-Лавразія зберігала цілісність, до новітнього об'єднання південних континентів в кінці докембрію у суперконтинент Паннотія, який існував до початку кембрію. Лавразія при цьому зазнала руйнації через тектоніку плит, дрейф континентів і спрединг морського дна.

Руйнація і переформатування

У кембрії, Лавразія значною мірою перебуває в екваторіальних широтах і руйнація континенту почалася з дрейфу Північного Китаю та Сибіру у північніші широти, ніж ті, що займала Лавразія протягом попередніх 500 Ма років. До девону, Північний Китай був розташований неподалік Полярного кола і був найпівнічнішим суходолом під час кам'яновугільного періоду 300 - 280 Ма років тому. Ніяких доказів, хоча, не існує для будь-якого великомасштабного заледеніння північних континентів під час карбону. Під час цього періоду відбулося возз'єднання Лаврентії і Балтики з формуванням Аппалачів і величезних вугільних родовищ, що є економічною базою таких регіонів, як Західна Вірджинія, Велика Британія і Німеччина.

Пізніше Сибір зазнав дрейфу на південь і мав колізію з Казахстанією - невеликим террейном, проте ця подія викликала у силурі потужний вибух вулканізму. По колізії цих двох террейнів, Лавразія майже вся була відновлена, і на початку тріасу, Південно-Китайський кратон возз'єднався з переформатованною Лавразією, що мала колізію з Гондваною, утворюючи Пангею. Після цієї події Північний Китай зазнав дрейфу на південь з арктичних широт, і був останнім террейном що приєднався до Пангеї.

Остаточна руйнація

Близько 200 мільйонів років тому Пангея почала розпадатися. Поміж сходом Північної Америки і північним заходом Африки утворюється новий океан - Атлантичний, хоча Гренландія (разом з Північною Америкою) і Європою як і раніше з'єднані разом. Рифтогенез Європи і Гренландії відбувся близько 55 мільйонів років тому (наприкінці палеоцену). Лавразія була розокремлена на Лаврентію (нині Північна Америка) та Євразію (за винятком півострова Індостан).

Примітки

  1. Houseman, Greg. «Dispersal of Gondwanaland». University of Leeds
  2. Spencer G. Lucas, Joerg W. Schneider und Giuseppe Cassinis: Non-marine Permian biostratigraphy and biochronology: an introduction. In: Spencer G. Lucas, Giuseppe Cassinis und Joerg W. Schneider (Hrsg.): Non-Marine Permian Biostratigraphy and Biochronology. Geological Society, London, Special Publications, 265, 1-14, London 2006 PDF

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.