Лайнер

Ла́йнер, тж. океанський лайнер (англ. liner від line — «лінія, маршрут») — судно, як правило, пасажирське, яке використовується для здійснення рейсів за заздалегідь оголошеним розкладом по певному маршруту, транспортній лінії. Наприклад, як «Титанік», який мусив плавати по лінії СаутгемптонНью-Йорк і назад. Не слід плутати судно-лайнер з круїзними суднами, функція котрих розважальні рейси для відпочинку по циклічному маршруту. У наш час поширення більш дешевих та швидких міжконтитентальних авіаційних перельотів, значення лайнерів як виду регулярного сполучення занепало і тому цим словом по традиції зовуть великі пасажирські кораблі.

Океанський лайнер «Лузітанія»

Часто слово «лайнер» (або «авіалайнер») застосовують також до великих пасажирських літаків. У сучасному судноплавстві в подібному режимі найчастіше використовуються контейнеровози — спеціалізовані судна, призначені для перевезення контейнерів. Відповідно, обслуговувані ними лінії зазвичай називаються «сервісами». Лайнерам протиставляються трампи («бродяги», англ. tramps) — судна, які ходять між різними портами без розкладу, залежно від наявності партій вантажу. Океанські лайнери звичайно були добре побудовані з високими надводними бортами, щоб витримати морські хвилі і несприятливі умови, з якими стикаються кораблі у відкритому океані. Вони також мали велику кількість палива і інших запасів, які споживалися під час багатоденної або багатотижневої подорожі.

Океанські лайнери були головним видом міжконтинентальної подорожі більш як сторіччя, від середини 19-го сторіччя до 1960-х років, коли їх остаточно витіснили авіалайнери. На додаток до пасажирів, лайнери також несли пошту і вантаж. Лайнери, які займалися перевезенням пошти мали позначення RMS (Royal Mail Steamer) для британських кораблів або SS (steamship) для американських. Крім пасажирів і пошти лайнери займались перевезенням військ під час двох світових воєн, служили як кораблі-шпиталі, а також використовувалися для перевезення коштовностей, золота тощо.

Найбільшою пасажирською мережею було трансатлантичне сполучення між Європою і Америкою. На цьому маршруті, як правило, використовувалися найновіші, найбільші і найдосконаліші лайнери. Перед появою авіаційних лайнерів основне перевезення пасажирів виконувалося лайнерами середньої тоннажності, як правило іммігрантів з Європи до Америки.

З 1838 року неофіційно, а потім з 1935 року офіційно засновано нагороду найшвидшого лайнера Атлантичного океану (лайнера, що перетнув Атлантичний океан за найменший час) Блакитна стрічка Атлантики

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.