Лантерна

Лантерна (італ. lanterna), (лат., італ. ліхтар) — невелика вежа на вершині купола, увінчана власним невеликим куполом або шатром. Близький термін, який має широше значення, ліхтар. Стосовно архітектури епохи Відродження та бароко ліхтар називають за італійським терміном «лантерна».

Купол і лантерна Собору Святого Юра Львові

У Стародавньому Римі лантерною називали ліхтар, закріплений на високій жердині, який несли раби під час нічних виходів господаря.

Лантерна як архітектурний елемент має віконні прорізи, через які освітлюється подкупольний простір. В архітектурі церков, соборів і капел лантерну вінчають яблуко і хрест. У сакральній архітектурі лантерна має особливий сенс. Освітлення від лантерни візуально збільшує внутрішній простір храму, підкреслюючи ідею його зв'язку з небом. Так, наприклад, в бароковій церкві Сан-Карло-алле-Кваттро-Фонтане, спроєктованій і побудованій у Римі одним з найекстравагантніших майстрів бароко Франческо Борроміні, центр плафона (купола зсередини) покривається золотистим сяйвом через кольорове скло вікон лантерни. У римській церкві в стилі бароко Сант-Андреа-аль-Квірінале, збудованій за планами архітектора Джованні Лоренцо Берніні золотисте світло, яке ллється з вікон і лантерни, висвічує за рухом сонця скульптури ангелів з білого стукко, розташовані по колу на підставі купола. Це створює особливий урочистий настрій в храмі.

Лантерни відомих соборів

Джерела

  • Власов В. Г. Лантерна // Новый энциклопедический словарь изобразительного искусства: в 10 т. / В. Г. Власов. — СПб: Азбука-классика, 2006. — Т. V. — С. 29.
  • Horn, Walter. «Romanesque Churches in Florence: A Study in Their Chronology and Stylistic Development». The Art Bulletin. Vol. 25, No. 2 (Jun., 1943), pp. 112—131.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.