Ланіакея
Ланіакея (гавайською — «неосяжні небеса») — великомасштабна структура галактик, яка включає Надскупчення Діви (складовою частиною якого є Місцева група, що містить наш Чумацький Шлях із Сонячною системою) та Великий Атрактор. У свою чергу, Ланіакея входить до комплексу надскупчень Риб—Кита.
Історія
Перша тривимірна карта Ланіакеї була створена у вересні 2014[1] за допомогою радіотелескопа Грін-Бенк та інших телескопів. Подальші дослідження показують, що Ланіакея не пов'язана гравітаційно; Це надскупчення з часом розпадеться, а не продовжуватиме підтримувати свою сучасну структуру[джерело?].
Провідним автором першого дослідження Ланіакеї є астроном Річард Таллі з Астрономічного інституту Гаваїв, що є структурним підрозділом Гавайського університету в Маноа[2].
Назву «Ланіакея», запропонував Нава'а Наполеон, викладач одного з коледжів Гонолулу. Вона є даниною поваги полінезійським мореплавцям, що застосовували знання зоряного неба для навігації Тихим океаном[3][4].
Характеристика
Надскупчення Ланіакея охоплює приблизно 100 000 галактик, розтягнутих на понад 160 мегапарсек (520 млн. світлових років). Вона має масу приблизно 1017 M☉, або в сто тисяч разів більше, ніж у нашої Галактики, яка майже така ж, як і у Надскупчення Годинника. Складається з чотирьох частин, які раніше були відомі як окремі надскупчення:
- Надскупчення Діви, частиною якого є Чумацький Шлях;
- Надскупчення Гідри—Кентавра;
- Надскупчення Павича—Індіанця;
- Надскупчення Кентавра.
Найбільшими скупченнями у складі Ланіакеї є скупчення Діви, Гідри, Центавра, Абель 3565, Абель 3574, Абель 3521, Печі, Ерідана та Косинця. Вся Ланіакея складається приблизно з 300—500 відомих скупчень і груп галактик. Справжня кількість може бути набагато більшою, оскільки деякі з них потрапляють у зону уникання, і їх дуже важко спостерігати.
Надвеликі скупчення є частиною великомасштабних структур Всесвіту і їх межі важко визначити, особливо зсередини. Команда науковців використовувала радіотелескопи, щоб визначити напрямки руху навколишніх галактик і нанести їх на карту. У межах надскупчення рух більшості галактик буде спрямований усередину, у бік центру мас. У випадку з Ланіакеєю цей гравітаційний центр називають Великим Атрактором. Він впливає на рух Місцевої групи галактик, в якій розташований наш Чумацький Шлях. Утім, cкупчення, з яких складається Ланіакея, не пов'язані між собою гравітаційно, і, за прогнозами, Ланіакею буде розірвано темною енергією на складові частини[джерело?].
Розташування
Сусідні з Ланіакеєю надскупчення — надскупчення Шеплі, надскупчення Геркулеса, надскупчення Волосся Вероніки і надскупчення Персея—Риб. Втім, межі між цими надскупченнями та Ланіакеєю не були чітко визначенні.
Примітки
- Нова карта надскупчення галактик показує «небесний» будинок Чумацького Шляху
- Маргарита Паймакова (4 сентября 2014 13:05). Астрономы определили границы небесного дома Млечного Пути. Процитовано 08.08.2017. (рос.)
- Quenqua, Douglas (3 вересня 2014). Astronomers Give Name to Network of Galaxies. New York Times. Процитовано 4 вересня 2014.
- Ланиакея. наш родной суперкластер. Архів оригіналу за 28 січня 2016. Процитовано 21 вересня 2014.