Леопард з вершини Кіліманджаро

Леопард з вершини Кіліманджаро (рос. Леопард с вершины Килиманджаро) науково-фантастичний роман російської радянської письменниці Ольги Ларіонової. Вперше виданий у 1965 році. Перекладений польською мовою[1].

Леопард з вершини Кіліманджаро
Леопард с вершины Килиманджаро
Обкладинка однойменної збірки (2001)
Жанр наукова фантастика
Автор Ольга Ларіонова
Мова російська
Опубліковано 1965

Сюжет

ХХVІІІ століття. Космонавт Рамон після 11 років перебування на космічному буї повертається на Землю. За час його відсутності комуністичне людство значно просунулось у дослідженні проблеми штучного інтелекту. Інтелектуальна система зібрала найповніші дані про всіх особистостей, що живуть на планеті. Було також запущено автоматичний апарат «Овератор» за межі Сонячної системи. Проте сталася помилка: апарат здійснив мандрівку не у просторі, а у часі. Перебування «Овератора» у майбутньому дозволило не лише ідентифікувати там всіх сучасників-землян, а й дізнатися роки їхньої смерті. Більшість жителів Землі вирішило скористатися можливістю дізнатися про власну дату смерті. Мірою вартості віднині стає час. Темп життя суспільства невпинно прискорюється. Основна мета — не розмінюватись на дрібниці і встигнути робити (закінчити) основне, значуще.

Сана, що колись була коханою жінкою Рамона, має померти наступного після його прибуття на Землю року. Особисту драму головного героя доповнює трагізм романтичних відносин з юною Ілль, що працює у «Хижці», високогірній рятувальній станції.

Проблематика і символіка

Твір присвячено осмисленню проблеми життя і смерті. За зовнішніми ознаками психологічного трилера криються глибокі філософські сенси. Із роздумів головного героя про вплив знання на життя людини та розмов на рятівній базі читач дізнається про грані невідворотного.

Як з'ясовується, усі персонажі роману є морально сильними людьми і до проблеми знання про смерть ставляться спокійно, не зациклюючись на ній.

Символізм назви (вирізьблена фігурка практично мертвого леопарда, що видирається на вершину) відображає потяг до життя замість знехтуваного інстинкту смерті.

Видання

  1. Ольга Ларионова. Леопард с вершины Килиманджаро (роман) // Альманах научной фантастики. Выпуск 3 / Составители: Е. Брандис, В. Дмитревский. — М.: Знание, 1965[2]. — С. 3-161[3][4].(рос.)
  2. Ольга Ларионова. Леопард с вершины Килиманджаро (роман) // Ларионова, О. Остров мужества. — Л.: Лениздат, 1971. — С. 9-179.(рос.)
  3. Olga Łarionowa. Lampart ze szczytu Kilimandżaro (роман, переклад R. Wilczyńska) // Łarionowa, О. Lampart ze szczytu Kilimandżaro. — Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 1987. — S. ?(пол.)
  4. Ольга Ларионова. Леопард с вершины Килиманджаро (роман) // В круге света / Составитель: А. И. Степин. — Кишинев: Штиинца, 1988. — С. 159—263.(рос.)
  5. Ольга Ларионова. Леопард с вершины Килиманджаро (роман) // Ларионова, О. Леопард с вершины Килиманджаро. — М.: АСТ, СПб.: Terra Fantastica, 2001. — С. 5-149.(рос.)
  6. Ольга Ларионова. Леопард с вершины Килиманджаро (роман) // Серебряный век фантастики / Составитель: Василий Головачёв. — М.: Эксмо, 2005. — С. 657—809.(рос.)

Примітки

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.