Лешоцький монастир

Лешоцький монастир (мак. Лешочки манастир) монастирський комплекс Тетовсько-Гостиварської єпархії Македонської православної церкви. Розташований в общині Тетово на південно-східному схилі гірського хребта Шар-Планина на висоті 638 метрів над рівнем моря неподалік від сільського поселення Лешок. Найбільший духовний, освітній та туристичний центр регіону.

Лешоцький монастир

42°03′50″ пн. ш. 21°01′58″ сх. д.
Тип монастир
Країна  Північна Македонія
Розташування община Тетово
Конфесія Македонська Православна Церква
Єпархія Тетовсько-Гостиварська
Тип монастиря чоловічий
Архітектурний стиль Архітектура Візантійської імперії
Засновник Кирил Пейчинович
Засновано 1818
Перша згадка 1321
Ідентифікатори й посилання
Лешоцький монастир (Північна Македонія)

 Лешоцький монастир у Вікісховищі

Перші християнські побудови на цій землі датуються ще 1321—1331 роками, літописи свідчать про існування невеликого монастиря приблизно за 500—800 м поруч із середньовічним містом Лешчек на річці Лешочка. Дані про цей монастир вкрай обмежені, дослідники досі не мають єдиної думки про його походження — за однією з версій монастир побудований за розпорядженням князя Лазаря, інша версія називає засновником преподобного Антонія, який згодом став першим єпископом монастиря. В такому вигляді монастир діяв протягом декількох століть.

Сучасний Лешоцький монастир, згідно з монастирськими рукописами, заснований на новому місці митрополитом скопським Никанором у 1600 році. Тим не менш, у 1690 році разом з багатьма іншими християнськими центрами регіону фактично знищений турками Османської імперії.

Відродження монастиря почалось лише через 128 років у 1818 році під керівництвом ігумена Кирила Пейчиновича. У 1879 році тут з'явилась Церква Успіння Пресвятої Богородиці, тоді як у 1925 році побудована Церква Святого Афанасія — нині ці дві споруди становлять основну частину монастиря. Всі будівлі монастирського комплексу розташовані на доволі обширному дворі, огородженому з усіх сторін високими кам'яними стінами. Всередині крім церков розташовані два гуртожитки, каплиця бібліотека, їдальня, декілька винних погребів. Центральна будівля — двоповерхова з черепицею.

Під час конфликту 2001 року на монастир пнапали албанські екстремісти, внаслідок чого багато будівель виявились розкраденими та зруйнованими, зокрема взірвана Церква Святого Афанасія[1][2].

Примітки

  1. Албанцы взорвали православную церковь. Независимая газета. 12 вересня 2001. Процитовано 9 квітня 2016.
  2. Албанские экстремисты захватили монастырь Святого Афанасия в селе Лешок. NEWSru.com. 22 серпня 2001. Процитовано 9 квітня 2016.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.