Лляна олія
Лляна олія — рослинна олія, яку добувають екстрагуванням з насіння льону.
Фізична і хімічна властивості лляної олії залежать від місця вирощування льону; густина 0.930-0.938 (при 15°), t° застигання від −8 до −27°, йодне число 165—192, кислотне число 0.55-3.5, омилення число 186—195. Належить до висихаючих олій, використовують головним чином для виготовлення оліфи. Олія має високий вміст омега-3-ліноленової кислоти, яку дедалі більше застосовують як цінну харчову добавку.[1]
Лляна олія
Лляна олія (Oleum lini) є цінним джерелом Омега 3 — важливого компоненту мембрани кожної клітини нашого організму, Омега 3 стимулює їхню життєдіяльність та активізує процес їхнього оновлення. Незамінні жирні кислоти, особливо Омега-3, згідно з дослідженнями ефективно допомагають організму позбавитися від зайвої ваги[2]
Льон протягом багатьох століть годував, одягав, був головним товаром, який експортували за кордон. Лляна олія завжди була одним з найбільш цінних і важливих продуктів харчування[3].
Олія льону — це і їжа, і ліки, і косметика. Будь-яка красуня в минулому знала, що вживання в їжу лляної олії, в поєднанні з використанням тієї ж олії як живильного крему (лляну олію дуже добре поглинає шкіра) надає шкірі і волоссю здорового вигляду і допомагає зберегти молодість[4].
Олія з лляного насіння займала особливе місце серед косметичних засобів красуні Клеопатри. Крім того, що лляна олія була основою абсолютно всіх кремів цариці, вона приймала ванни з лляної і трояндової олії, і у великій кількості вживала лляну олію з їжею[5].
Лляна олія дуже корисна для живлення головного мозку. Олію льону рекомендується включати у свій раціон людям зайнятим розумовою працею. Олія льону допомагає нашій печінці відновлюватися і нормалізує повністю всю травну функцію організму[6].
Рекомендується[7]:
- При печії, запорах, гастритах
- Покращує роботу жовчних шляхів;
- Ефективно бореться з алергічними захворюваннями шкіри (екземи, атопічного дерматиту, псоріаз), сухістю шкіри;
- Знижує рівень холестерину в крові;
- Знімає симптоми менопаузного синдрому, запобігає розвитку остеопорозу, ревматоїдного артриту;
- Знижує активність аденоми простати;
- Для профілактики раку грудей, товстого кишківника, простати;
- При відновленні після інсультів, стресів, тривалих хвороб.
Однак лляна олія має протипоказання[8]
Примітки
- В. П. Кухар Біоресурси — потенціальна сировина для промислового органічного синтезу / Катализ и нефтехимия Сборник научных трудов. — 2007, № 15.
- Як пити лляну олію для схуднення: користь, шкода лляної олії • Фітнес Україна - Fitness UA. fitness.org.ua. Процитовано 12 грудня 2018.
- ОЛІЯ ЛЬОНУ. Фармацевтична енциклопедія (укр.). Процитовано 23 січня 2022.
- Лляне масло для волосся. Жіночий журнал моди, краси і здоров'я (ua). Процитовано 23 січня 2022.
- Лляна олія нюанси застосування, про які необхідно знати. jak.koshachek.com. Процитовано 23 січня 2022.
- Лляна олія для жінок - його властивості, користь і протипоказання (ru-RU). Процитовано 23 січня 2022.
- Лляна олія: чим корисна та як її вживати. www.unian.ua (укр.). Процитовано 23 січня 2022.
- Користь та шкода льняної олії для організму людини - як готувати та скільки варити (uk-Uk). Процитовано 23 січня 2022.
Джерела
- Українська радянська енциклопедія. 8-й том. / За ред. М. Бажана. — 1-ге вид. — Київ., 1962.
- https://web.archive.org/web/20180318163828/http://www.vizaoilukraine.com/ Натуральні харчові олії.