Ломиковський Михайло Михайлович
Ломиковський Михайло Михайлович (1849, Ізюмський повіт, Харківська губернія – ?) – терапевт, доктор медичних наук, професор, завiдувач кафедри лiкарської дiагностики з пропедевтичною клiнiкою, декан медичного факультету Імператорського Харківського університету (1901–1905).
Ломиковський Михайло Михайлович | |
---|---|
Народився |
1849
Ізюмський повіт, Харківська губернія |
Біографія
Народився у дворянській родині. У 1859 році, після початкової школи, розпочав навчання в приватному пансіоні. З осені 1862 по 1867 рік навчався у 2-й чоловiчій гiмназiї. Цього ж року поступив на медичний факультет Харкiвського унiверситету. У грудні 1873 року випустився з університету зі званням лiкаря з вiдзнакою. Після працював ординатором при факультетськiй терапевтичнiй клiнiцi професора В.Г. Лашкевича.
У 1876 році склав докторантський екзамен, а у 1877 році захистив дисертацiю «Причины изменения внутренних органов у животных при задержке кожной перспирации» [1] i отримав ступінь доктора медицини. У вереснi 1878 року одержав звання приват-доцента з ларингопатологiї та розпочав викладати [2]. У 1883 році був обраний штатним доцентом. У 1884 році, у зв’язку з введенням унiверситетського статуту, посаду штатного доцента скасували, але М.М. Ломиковський залишився за штатом з правом одержання штатного утримання протягом 2 рокiв. Одночасно за дорученням факультету Михайло Михайлович читав лiкарську дiагностику з пропедевтичною клiнiкою (нова кафедра з 1884 року). У 1886 році був обраний екстраординарним професором.
У 1878 та 1883 роках перебував у відрядженнях за кордоном, працював у клiнiках Вiденського, Паризького i Бреславського унiверситетiв. Вивчав клiнiку внутрiшнiх хвороб, хвороби гортанi (ларингопатологiя), патологiчну анатомiю i сифiлiс.
У 1891 році, за поданням головного упорядника канцелярiї Його Iмператорської Величностi по закладах Iмператрицi Марiї, був призначений лiкарем-консультантом з внутрiшнiх хвороб при Харкiвському iнститутi шляхетних дiвчат. Цього ж року був обраний Слов’янським мiським управлiнням на посаду директора Слов’янських мiнеральних вод, де працював до 1893 року. У 1892 році був затверджений у званнi ординарного професора.
1901-1905 роки - декан медичного факультету. У листопаді 1903 року отримав звання заслуженого ординарного професора.
19 жовтня 1915 року був призначений останнім попечителем Казанського учбового округу [2]. Керував округом, займався діяльністю щодо підвищення навчально-виховної роботи в навчальних закладах для так званих інородців, організацією курсів для педагогічного складу шкіл тощо.
Дружина та дочка залишилися у Харкові — в Казані жив один. Часто просив відпустку. У березні 1917 року отримав відмову у черговій відпустці та 10 квітня подав у відставку [2]. Дані про останні роки життя і дата смерті невідомі.
Напрацювання
Дисертація «Причины изменения внутренних органов у животных при задержке кожной перспирации».
«Заболевания спинного мозга при сифилисе» [1]
Опубліковано 14 праць німецькою та російською мовами [3]. Більша частина його праць стосується хвороб гортані.
Примітки
Джерела
Ковальова О.М. Ломиковський Михайло Михайлович / О.М. Ковальова, Н.А. Сафаргалiна-Корнілова // Керівники вищої медичної школи: Харківський національний медичний університет / за заг. ред.: В. М. Лісового, В. А. Капустника, Ж. М. Перцевої ; укладачі: Ж. М. Перцева, І. В. Киричок, О. В. Семененко ; Харківський національний медичний університет. – Харків : ХНМУ, 2020. – С 49-50.