Лондонсько-Брабантський масив

Лондонсько-Брабантський масив або Лондонсько-Брабантська платформа  — тектонічна структура Європи або гірський масив, що простягається від Рейнланду в Західній Німеччині через північну Бельгію (провінція Брабант), Північне море до Східної Англії та середньої Темзи в південній Англії.

Кратон Мідлендс (південно-східний Уельс і частина західної Англії) часто розглядається як частина масиву і це віддзеркалюється у топонімах: Уельсько-Брабантський масив, Уельсько-Лондонсько-Брабантський масив і Уельсько-Брабантська височина.

Лондонсько-Брабантський масив є частиною колишнього мікроконтиненту Авалонія. На півдні масив межує з Рейнсько-Герценською зоною герцинського орогенезу, на північному сході омивається водами Північного моря. На північному сході обмежено Грабеном Рурської долини.

В деякі періоди в геологічній історії Лондонсько-Брабантський масив утворював острів, який називають Лондонсько-Брабантським островом.

Утворення

Масив має кристалічний підмурівок (метаморфічні і магматичні породи) протерозойського до ранньопалеозойського віку, що було деформовано і метаморфізовано під час Кадомського (едіакарій, близько 600 мільйонів років тому і Каледонського орогенезу (силур, близько 420 мільйонів років тому ). Підмурівок майже на всьому терені перекритий молодшими осадовими породами, за винятком для деяких місцевостей на південному заході Англії і в Уельсі.

Террейн Авалонія був до ордовика (465 млн років тому) частиною південного надконтиненту Гондвана, але потім відбувся рифтогенез і террейн розпочав дрейф самостійно низькими широтами. Свідоцтвом того що на його теренах панував сухий клімат, щось на кшталт сьогоденної пустелі Наміб, є Древній червоний пісковик, що присутній у червоних ґрунтах Девонширу.

Карбон

За часів карбону на терені террейну відбулися великі вугільні відкладення, в цей період континент дрейфує повз екватор, суходіл був покритий тропічними вологими лісами. На південному березі утворилися сьогоденні вугільні родовища Франції, Бельгії та західної Німеччини.

Перм і тріас

В той час як континент дрейфував на північ, подалі від екватора, широтами де розташована сьогоденна пустеля Сахара, ерозія була відновлена. Цього разу, латеритні породи представлені Новими червоними пісковиками і червоними ґрунтами Лестерширу і Рутленду.

На початку пермі розпочався герцинський орогенез, континентальна кора була деформована на півдні террейну, на терені сьогоденної Бретані, Арденнів, Рейнланду та Паризького басейну. На півночі террейну утворюється западина, яка в умовах сухого і спекотного клімату заповнюється пісковиковими і соляними відкладаннями, що перекрили відкладення вугілля, що в умовах виходів геотермального тепла, обумовило створення газових родовищ.

Юра та крейда

На початку юри, відбулася трансгресія Рейського моря, через що відбулося затоплення рівнинної частини террейну. Під час крейди, затоплення суходолу продовжилося.

Див. також

Література

  • Bless M.J.M., Bouckaert J., Conil R., Groessens E., Kasig W., Paproth E., Poty E., Van Steenwinkel M., Streel M., Walter R. (1980) Pre-permian depositional environments around the brabant massif in Belgium, The Netherlands and Germany. Sedimentary Geology, Volume 27, Issue 1, Pre-Permian Sedimentation in NW Europe, June 1980, Pages 1–81, ISSN 0037-0738, DOI:10.1016/0037-0738(80)90031-7(www.sciencedirect.com[недоступне посилання з вересня 2019]).
  • Cameron, T.D.J. et al. The Geology of the Southern North Sea (1992) ISBN 0-11-884492-X
  • Dercourt, J. Géologie et Géodynamique de la France 3rd. edn. (2002) ISBN 2-10-006459-2
  • Dercourt, J. et al. Carte Géologique de la France à l'Échelle du Millionième ISBN 2-7159-2158-6
  • Gallois, R.F. Geology of the Country around King's Lynn and The Wash. (1994) ISBN 0-11-884495-4
  • Glennie, K.W. ed. Introduction to the Petroleum Geology of the North Sea 3rd. edn. (1990) ISBN 0-632-02711-8
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.