Лукомльське озеро

Луко́мське о́зеро (Лукомльське озеро, біл. Лукомске (Лукомальскае) Возер) озеро в Білорусі, біля західної околиці міста Новолукомль у Чашницькому районі Вітебської області. Є п'ятим за площею озером у Білорусі, після озера Нароч, Освейського, Червоного та Дрісвяти. Площа озера — 37,71 км²[2][3]. Витікає річка Лукомка. Відноситься до басейну Західної Двіни.

Лукомльське озеро
біл. Лукомскае возера
Лукомльське озеро
54°39′55″ пн. ш. 29°05′20″ сх. д.
Розташування
Країна  Білорусь
Регіон Вітебська область
Розташування  Вітебська область,
Чашницький район
Прибережні країни  Білорусь
Геологічні дані
Тип евтрофного типу
Розміри
Площа поверхні 37,71  км²
Висота 164 м
Глибина середня 6,6  м
Глибина макс. 11,5  м
Довжина 10,40  км
Ширина 6,50  км
Берегова лінія 36,4  км
Об'єм 0,249  км³
Вода
Солоність 0,2  г/л
Період оновлення 220 752 000 секунда[1]
Басейн
Вливаються річка Цитранка, 1 струмок
Витікають річка Лукомка
Площа басейну 179  км²
Країни басейну  Білорусь
Інше
Острови 5
Geonames 625832
Лукомльське озеро (Білорусь)
Лукомльське озеро (Вітебська область)

 Лукомльське озеро у Вікісховищі

Опис

Котловина озера овального типу, витягнута з півночі на південь на 10,4 км, розширюючись до центру до 6,5 км (при середній ширині 3,5 км). Її оточують невисокі пологі схили (3-5 м), і тільки на північному заході берега підвищуються до 15 м. Берегова лінія (довжина 36,4 км) слабо порізана і тільки на півдні є два великих затоки — Гурецька і Гулянська луки.

Літоральна зона полога, шириною від 10 до 100 м, без видимого переходу зливається з субліторальною. Дно до глибин 5-6 м піщане, піщано-мулисте, глибше — покрите сапропелю. У північній частині озера 5 островів загальною площею близько 0,7 га.

Лукомльське озеро — безстічна водойма евтрофного типу. Існував раніше стік по річці Лукомка перекритий греблею. На півночі впадають кілька струмки, на північному заході — річка Цитранка, що випливає з озера Сивцева.
Гідрологічний режим озера вивчається з 1932 року.

Рослинний світ

Біля берегів і островів озеро заростає очеретом (ширина смуги 25-50 м). Субліторальній схил до глибини 3 м покритий підводною рослинністю, представленою Рдесником, роголистником, телорезом, рідко Харою.

Тваринний світ

Тваринний світ озера досить багатий. У водоймі понад 5 тис. тонн Дрейсени, яка відфільтровує весь обсяг води менш ніж за 2 місяці, сприяючи поліпшенню якості води. В озері живе близько 20 видів риб, серед яких плотва, лящ, лин, короп, щука, Верховодка звичайна, судак, окунь, сом, вугор, товстолобик. В озері відзначені випадки затримання американського сомика — нехарактерного для Білорусі виду, який прижився в озері завдяки теплій воді. Уздовж західного берега озера зустрічаються раки.

Екологія

Лукомльське озеро служить водоймою-охолоджувачем Лукомльської ГРЕС — найбільшої електростанції в країні. На електростанцію вода надходить по спеціально виритому каналу довжиною 2,5 км і шириною 20-30 м. Повертається вона підігрітою на 8-12 °C вище, ніж озерна вода. Велика відкрита акваторія озера сприяє інтенсивному перемішуванню води і встановленню однорідного температурного режиму. Таким чином, вода в озері тепліше на 2-3 °C, ніж вода в аналогічних озерах. Безльодний період збільшується на 2 місяці, що сприятливо позначається на всіх мешканцях озера.

Водойма досить сильно забруднена (за змістом NH4+ перевищення ГДК в 2-2,5 рази). Високі концентрації сульфатів та хлоридів (16,73 мг/дм³ та 17,7 мг/дм³, відповідно).

Див. також

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.