Луча Лібре
Луча лібре (ісп. lucha libre букв. пер. «Вільна боротьба») — мексиканський національний стиль професійної боротьби. Хоча сьогодні цей термін відноситься виключно до реслінгу, спочатку він означав вільну боротьбу як вид спорту: у вільній боротьбі, на відміну від греко-римської, дозволені захоплення ніг супротивника, підсічки і активне використання ніг при виконанні будь-якого прийому[1].
![](../I/El_Hijo_De_Santo_vs_Blue_Demon_Jr.jpg.webp)
Мексиканська боротьба відрізняється емоційною складовою, барвистими масками, швидкими послідовностями захоплень і прийомів, а також повітряними атаками (тобто, прийомами в стрибку). Носіння масок набуло особливого значення. Іноді на кону матчів варто маска суперника: з того, хто програв можуть зняти маску і показати глядачам особа, що є найстрашнішим фіаско. В луча лібре популярні командні бої, особливо матчі з командами з трьох осіб, які називаються «тріо». Борці луча лібре називаються «лучадорами» (од. ч. luchador, мн. ч. luchadores).
Специфіка
![](../I/Lucha_libre_%E2%80%94_Arena_M%C3%A9xico_por_Carlos_Adampol_001.jpg.webp)
![](../I/LuchaLibreObrera167.JPG.webp)
Лібре — не просто місцевий різновид реслинга, а елемент мексиканської національної культури. Якщо в європейських різновидах боротьби існує тільки борець в червоному трико і борець в синьому трико, і ніякої філософської підоснови і глибинної емоційного навантаження в їх поєдинку немає, право носіння червоного трико за більш титулованим спортсменом з вищою позицією в міжнародному рейтингу і не більше того, то в мексиканській луча лібре обов'язково присутні мотиви віковічної боротьби добра зі злом, один з лучадорів (в минулі часи, як правило, всю свою кар'єру, а то і все життя), виступає в образі захисника добра, в той час як його суперник виступає в ролі лиходія, який за легендою змагань створив якесь злодіяння і повинен бути переможений, щоб восторжествувала справедливість. Таким чином, у будь-якого протистояння існує підгрунтя і велика передісторія, що формують інтригу будь-якого поєдинку. У зв'язку з цим, в луча лібре багато гри «на публіку», гучних реплік, звернених нібито до суперника, але насправді — до аудиторії, і кожен лучадор поєднує в собі навички борця з навичками театральної майстерності. На сленгу луча лібре «хороших хлопців» називають «текніко» (од. ч. Técnico, мн. ч. Técnicos), лиходіїв відповідно звуть «рудо», (од. ч. Rudo, мн. ч. Rudos).
![](../I/LuchaLibreObrera088.JPG.webp)
«Лиходієві» дозволено вдаватися до різного роду хитрощів і «брудним» прийомам, його технічний арсенал не обмежений (за визначенням, оскільки він свідомо «злодій»), в той час як «герою» належить боротися чесно і з гідністю. Якщо «лиходія» не вдалося перемогти з першого разу — тим краще, це означає що будуть друга і третя сутичка, щоб відновити справедливість. Це значно відрізняє луча лібре від американського реслинга, де обидва суперники можуть виступати в ролі антигероїв, покидьків суспільства, і не дотримуватися по відношенню один до одного будь-якого особливого кодексу честі. З огляду на моральної складової, матчі луча лібре не пред'являють вікових обмежень до глядацької аудиторії.
Іноді в житті лучадора може бути кілька стадій кар'єри, коли він спочатку грає негідника, а потім переходить на сторону добра, або навпаки, героя впав в анафему. Особливо це стало актуально на сучасному етапі, коли амплуа лучадора залежить від рішення регулюючої організації (ліги), під керівництвом якої він виступає, оскільки в США, де виступає чимало лучадоров, такі моральні аспекти мало кого цікавлять і розподіл ролей залежить від рішення великих ділків шоу-бізнесу.
Оскільки на зорі свого становлення, луча лібре, як і боротьба повсюдно в католицьких країнах, вважалася надзвичайно гріховної діяльністю, борців могли відлучити від церкви, заборонити входити в храм або відмовитися причащати, — в зв'язку з цим, практично всі лучадори стали носити маски. Але якщо в інших країнах, у міру пом'якшення церковних законів, ця традиція поступово відмерла, то в Мексиці вона збереглася до наших днів.
Маски лучадорів відрізняються від будь-яких інших борцівських масок, особливо від монотонних європейських (які представляли собою або пов'язки на очі, або карнавальні маски з мереживами, теж на очі, як правило чорного або червоного кольору), своїми розмірами і забарвленням. Лучадорська маска є не лицьовій маскою, а головним убором, більше схожа на балаклаву або підшоломник і являє собою тканинний або шкіряний облягаючий головний убір на всю голову до шиї, нерідко розфарбований в химерні кольори і не повторюється у кожного лучадора. У деяких лучадорів, які виступають в амплуа «поборників добра», на масці зображені фігури у формі християнського хреста (як у Рея Містеріо) і тому подібних символів, у «лиходіїв» відповідно з маски можуть стирчати невеликі ріжки.
Династії
![](../I/CMLL_November_30_Mistico_dive_on_Euforia.jpg.webp)
Часто луча лібре — сімейне заняття: члени борцівських династій формують угруповання, наприклад «Лос Геррерос» (відомий представник — Едді Герреро), учасники якої виступали в багатьох найбільших реслінг-компаніях по всьому світу. Діти лучадоров, які виступали в образі захисників добра, успадковують від батьків образ героїв, в той час як діти лучадоров, які виступали в образі лиходіїв, точно так же успадковують цей образ.
Лучадори за кордоном
![](../I/Blue_Diabolo_%E2%80%93_Wacken_Open_Air_2015_03.jpg.webp)
В останні роки в Сполучених Штатах домоглися успіху безліч відомих лучадоров: Едді Герреро, Чаво Герреро, Рей Містеріо, Хувентуд Геррера, Ла Парка, Супер Крейзі, Альберто Дель Ріо, Психоз і Сін Кара.
Lucha Underground — американський рестлінг-промоушн виробництва United Artists Media Group, присвячений луча лібре. Щотижневі шоу транслювалися на англійській мові на каналі El Rey Network і іспанською мовою на каналі UniMás. У них брали участь незалежні американські реслери і реслери з Asistencia Asesoría y Administración (AAA), однієї з найбільших рестлінг-компаній Мексики. AAA також володіє часткою в Lucha Underground. На даний момент знято три сезони Lucha Underground. 1 лютого 2017 року Lucha Underground підписали контракт з Netflix, де доступні перші два сезони[2].
Реслери інших країн стали копіювати мексиканський стиль і теж нерідко виступають в масках.
У суспільному житті
![](../I/PRD_luchador.jpg.webp)
У мистецтві
Образотворче мистецтво
![](../I/Mascaraluchalibre.JPG.webp)
Кінематограф
Фільм «Суперначо» і мультсеріал ¡Mucha Lucha! присвячені саме цьому явищу.
Завдяки Ель-Санто виник цілий піджанр кіно, за участю знаменитих лучадорів. У фільмах лучадори виступають під своїми борцівськими псевдонімами і грають самих себе.
Примітки
- Perasso, Valeria (10 грудня 2011). Lucha libre in the US: The wrestler who taunts Latino fans. BBC News (англ.). Процитовано 29 травня 2017.
- Wood, Donald. Netflix Addition Is Game Changer For Lucha Underground. Forbes. Процитовано 29 травня 2017.
Література
- Paul Allatson (2007). Key Terms in Latino / a Cultural And Literary Studies. Blackwell Publishing. ISBN 1-4051-0250-0.