Маска

Ма́ска (заст. машкара́, личи́на)[1][2] — виріб зі щілинами для очей, що вдягається на обличчя.

Поховальна маска, Єгипет

Слово маска походить через фр. masque і італ. maschera від араб. مَسْخَرَة. Варіант маскара також походить з арабського слова, через посередництво тур. maskara[3].

Маска для сну

При використанні маски навіть короткочасний сон стає глибшим, що позитивно позначається на самопочутті. Вона допомагає добре виспатися і вдень і вночі, зняти напругу з стомлених очей.

Сомнологи — фахівці в галузі вивчення розладів сну, прийшли до висновку, що мелатонін — гормон сну, виробляється тільки в темряві. Мелатонін надає комплексний вплив на організм, зокрема дослідники відзначили, що люди, які сплять в темряві, мають повноцінний імунітет. Найменше світло провокує порушення сну. Небажання дітей спати вдень — це не примха. Дитина часто не може заснути при світлі. Але варто затемнити кімнату — і малюк одразу засинає.

Ритуальна маска

Первісна людина почала використовувати маску під час особливих ритуалів посвячення у таїну, відлякування злих духів, що несуть хвороби і нещастя. Французькому антропологу Клоду Штраусу належить припущення, що в обрисах давніх масок знайшли відображення не лише смаки та уподобання давніх людей, а й погляди на Добро і Зло, на стосунки зі світом Світла і Темряви, і навіть — на Космос. На думку іншого, Марджорі Халбіна — маска — об'єкт, що сприяє миттєвому перевтіленню на зображувану істоту.

Посмертна маска

Посмертна маска — восковий або гіпсовий зліпок, знятий з обличчя померлої людини одразу після її смерті. для фараонів Єгипту маски виготовлялися з золота, простим людям їх робили з папірусу, льону, клею і фарби[4].

Поховальна маска фараона
Як матеріал використовувалось не лише золото, але й теракота

Маска театральна

Маска — невід'ємний атрибут театру. Хоча тепер маска нечасто зустрічається у театрі, зате без неї немислимий карнавал.

Маска у психіатрії

Маска, вважається, справляє активний вплив на людину. Вона може допомогти при нервових захворюваннях; при виготовленні маски людина позбувається деяких комплексів, що заважають їй у повсякденні. Це пов'язано із т. зв. механізмом психічної дисоціації — захисного механізму, завдяки якому мисленнєві процеси та функції відокремлюються від загального потоку свідомості (контексту).

Маска для сну — застосовують для лікування певних видів порушення сну. Розповсюджена у побуті, для людей з порофесіями де порушений звичний світловий ритм роботи.

Маска для плавання

Маска медична

Поширеним способом захисту від інфекцій, що передаються повітряно-краплинним шляхом, є медичні маски. У загальному вигляді вони є пов'язкою на особу, що закриває ніс і рот людини, і виготовляються з матеріалу, що пропускає повітря, але що затримує крапельки мокроти при видиху (марля, вата, неткані матеріали). Медичні маски використовують при спілкуванні з ослабленими хворими, також їх використовують в сезони масового поширення ГРВІ для захисту оточення від захворювання.

В медицині НС та анестезіології і реанімації застосовують маски для інгаляції кисню та знеболювальних речовин:

Косметична маска

Існує багато варіантів косметичних масок, і дія їх різноманітна. Одні очищають шкіру та волосся, інші пом'якшують, живлять і зміцнюють, треті чинять на неї знежирюючу і терпку дію, четверті вибілюють. Багато хто має лікувальні властивості: знімають роздратування і запалення. Вибирають маски з урахуванням пори року, віку і стану шкіри.

Бойова маска

  • Балістична маска (для обличчя)[5]

Маска у спорті

Ганебна маска

Див. також

Примітки

  1. Машкара // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Личина // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 3 : Кора  М / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. К. : Наукова думка, 1989. — Т. 3 : Кора — М. — 552 с. — ISBN 5-12-001263-9.
  4. В маске мумии предположительно нашли древнейший фрагмент Евангелия
  5. Navy Dentists Design a New Ballistic Face Shield Navy Medicine, 1990, p.11

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.