Льодяник
Льодяни́к — тягуча, або тверда маса, приготовлена зі звареного до твердості, часто ароматизованого, цукру з патокою або кукурудзяним сиропом, закріплена на паличку й призначена для лизання й смоктання.
Види
Льодяники бувають різних смаків, кольорів, форм і розмірів. Як правило, у них фруктовий смак. В Європі, особливо в північних країнах, таких, як Німеччина й Нідерланди, існують також льодяники зі смаком солоної лакриці. В Україні льодяники на паличці приготовлялись, як правило, без ароматизованих добавок.
Деякі льодяники містять начинку, наприклад, жувальну гумку або рідку карамель. Бувають і екзотичніші начинки, такі, як личинки жуків.[1]
У багатьох випадках до розсмоктування льодяників удаються з метою освіження подиху.
Деякі льодяники використовуються для худнення, хоча особливих досліджень про те, як вони допомагають, не проводилося, і худнення у таких випадках може пояснюватися ефектом плацебо.[2]
Історія
Сама ідея цукерки на паличці настільки проста, що це відкриття, швидше за все, робилося багато разів[3]. В англійській мові слово «lolly-pop» датується 1784 роком, але вживається частіше стосовно м'яких, а не твердих цукерок. Приблизно, слово утворилось від «lolly» (язик) і «pop» (стукіт). Перше згадування слова lolly-pop у сучасному контексті датується 1920-ми роками[4]
Кондитери Франції робили льодяники ще в середньовіччя, щоб знаті було зручно ласувати вареним цукром[3].
Особливе поширення льодяники на паличці у формі «півника» й «білочки» отримали наприкінці 70-х років XX сторіччя в СРСР.
Примітки
- Fromme, Alison (July/August 2005). Edible insects. Smithsonian National Zoological Park. Архів оригіналу за 18 лютого 2011. Процитовано 24 березня 2007.
- Flavored lollipops made with childrens medicine have also been created in order to effectivley give kids without fuss.St. James, Janet (8 лютого 2007). Lollipop Diet helps woman shed pounds. WFAA News (Dallas/Fort Worth, Texas). Архів оригіналу за 13 травня 2007. Процитовано 24 березня 2007.
- CandyFavourites.com: The History of Lollipop candy
- Etymonline: lollipop