Людина з Марса

«Людина з Марса» (пол. Człowiek z Mars) — літературний дебют польського письменника Станіслава Лема. Невеликий роман[1][2] був написаний ще в період окупації Польщі німецькими військами, і публікувався з продовженням в журналі Nowy Świat Przygód (1946 № 1-31). До 1985 року не перевидавався, поки не вийшло «піратське» (фензинівське) видання. Офіційне польське видання було тільки в 1994 році (на німецькій мові — в 1989 році). Сам Лем негативно ставився до свого дебюту, і одного разу заявив, що «це була вкрай наївна і слабка річ, про яку варто було б забути».

Людина з Марса
Człowiek z Marsa
Жанр Роман, пригоди, фантастика
Автор Станіслав Лем
Мова польська
Написано 1946
Опубліковано 1946
Видавництво Nowy Świat Przygód, 1946

Сюжет

Дія роману відбувається в Нью-Йорку, США, приблизно в кінці 1944 або початку 1945 року (у тексті згадується, що йде зима і війна з Японією ще не закінчена). Молодий безробітний репортер випадково виявляється в засекреченній групі провідних світових вчених і стає свідком спроб налагодити контакт з ареоантропом, чий корабель зазнав катастрофи на території Дакоти. Прибулець виявився агресивним телепатом, підпорядкувавшим своїй владі одного з членів дослідницької групи і лише з великими труднощами його змогли здолати і знищити.

Ще на зорі письменницької кар'єри Лем висловив в романі ряд своїх постійних ідей, зокрема — переконаності в неможливості ефективного контакту між різними культурами і цивілізаціями всесвіту. Марсіанин описаний, як згусток розумної протоплазми з принципово іншою біохімією організму: він потребує постійного радіоактивного опромінення. Воно створюється складними інженерними пристроями, зрощенними з біологічною матерією ареоантропа.

Анотація

Безробітний журналіст випадково потрапляє до вчених, котрі таємно вивчають прибульця з Марса (ареантропа), який зазнав аварії. Він підключається до роботи вчених, контакт починає налагоджуватися ... Але все обертається катастрофою, тому що людям набагато простіше зрозуміти земних комах, ніж носія розуму з іншої планети.

Літературні особливості

У передмові до збірки своїх ранніх творів Irrläufer (Frankfurt am Main, 1989) С. Лем згадував, що писав роман, «… щоб на кілька годин забути про війну, про той геноцид, що панував в Генерал-губернаторстві». Сам автор підкреслював, що деякі сюжетні ходи, а також ідеї «Людини з Марса» згодом повторювалися в його зрілих роботах.

Голос мій був ще не окріпнувший, стиль — невпевненим, почерк — незграбним, але, здавалося, в цих історіях щось повинно ось-ось з'явитися; це розвивалася здатність писати, як у дитини — здатність ходити: це те, що дається понад у вигляді задатків потенційних навичок і що буде — або що може бути — втілено ….

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.