Людоговський Олексій Петрович

Олексій Петрович Людоговський (18401882) — агроном, професор Петровської землеробської академії.

Людоговський Олексій Петрович
Народився 1840
Помер 11 лютого 1882(1882-02-11)
Москва, Російська імперія
Країна  Російська імперія
Діяльність агроном
Alma mater Білоруська сільськогосподарська академія
Заклад Білоруська сільськогосподарська академія
Рід Q4272098?

Біографія, роботи

Походив з дворянського роду Людоговських.

У 1861 році закінчив Горигорецький землеробський інститут зі ступенем агронома і був визначений рахунковим чиновником в Московський загін рівняння грошових зборів з державних селян. У 1861-1864 роках викладав у Московській землеробській школі. За дорученням московського губернського статистичного комітету проводив сільськогосподарські дослідження в Московській губернії, результати яких були опубліковані в «Московських губернських відомостях» (1863. — № 31-34, 37, 38, 51-60) та увійшли до «Збірника матеріалів для вивчення Москви і Московської губернії» (М., 1864) та в книгу «Матеріали для сільськогосподарського опису Московської губернії» (М., 1864).

У березні 1864 року був призначений люстратором в Ковенській люстраційній комісії. З квітня 1864 року до травня 1865 року був приват-доцентом Горигорецького землеробського інституту. У березні 1865 року він був призначений помічником директора Департаменту сільського господарства.

У 1867 році почав викладати на кафедрі землеробства Петербурзького землеробського інституту.

У 1870 році за дисертацію «Соняшник. Прийняття, розподіл і рух мінеральних поживних речовин в зв'язку з утворенням органічної речовини» був удостоєний фізико-математичним факультетом Петербурзького університету ступеня магістра сільського господарства. З травня 1870 року — екстраординарний професор Петровської землеробської академії; з лютого — ординарний професор кафедри сільськогосподарської економії. Викладав до травня 1876 року, коли був змушений піти у відставку за станом здоров'я (страждав паралічем правої половини тіла та розладом мови). У цей період ним були видані «Основи сільськогосподарської економії та сільськогосподарського рахівництва. Досвід керівництва для практичних господарів, землеробських і реальних училищ і допомога при заняттях студентів вищих навчальних закладів» (СПб.: А. Ф. Даврієн, 1875. — 488 с.) — книга, яка протягом тривалого часу була єдиним російськомовним керівництвом з сільськогосподарської економії. У цій книзі Людоговський розробив вчення про системи господарства, які він визначав як «рід і спосіб з'єднання якісно і кількісно: землі, праці і капіталу»; головними ознаками, за якими розрізнялися системи господарств, він вважав ступінь інтенсивності господарства, способи визначення родючості ґрунтів, стан скотарства, співвідношення в господарстві земель, зайнятих кормовими і товарними культурами. Вчення Людоговского про системи господарства отримало подальший розвиток у працях Б. Д. Бруцкуса, В. А. Стебута, О. Н. Челінцева та ін.

Людоговський разом з професорами І. М. Черноп'ятовым, В. А. Стебутом та А. А. Фадєєвим брав участь у складанні «Настільної книги для російських сільських господарів» (тт. 1-2. — СПб., 1875-1876). Крім того А. П. Людоговський друкував статті сільськогосподарської тематики в журналі «Сільське господарство і Лісівництво», в «Працях Вільно-економічного Товариства»[1], в «Хліборобській Газеті» та ін. В 1871 році був співредактором журналу «Російське сільське господарство».

Помер у Москві від паралічу 11 (23) лютого 1882 року.

Цікаві факти

В одному з листів до матері (від 7 лютого 1898 року) Володимир Ленін просить дістати йому через Надію Крупську книги, серед іншого — «Людоговський. ...(? „Основи сільськогосподарської економії“? Або щось в цьому роді. Не пам'ятаю точно назви. Книга 70-х років)»[2]. Незабаром Крупська пише Марії Ульяновій : «Володін списочок я передала одному знайомому, він обіцяв дістати все, крім Людоговського (це бібліографічна рідкість) і економічного журналу»[3].

Примітки

  1. В частности, 17 марта 1866 года им был сделан доклад «Об искусственных удобрениях»; в 1871 году напечатано сообщение «Закон возврата Либиха и рациональный метод определения размеров удобрения А.П. Людоговского».
  2. Ленин. В. И. Полное собрание сочинений. Т. 55. М., 1975. С. 75.
  3. Там же. С. 388.

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.