Ліберальна протестантська теологія

Ліберальною називають теологію, яка виникла і користувалася великою популярністю наприкінці XIX — початку XX ст. і була заснована на працях німецького філософа і теолога Ф. Шлейєрмахера. У момент свого зародження ліберальна теологія прагнула змінити християнство, зробити його більш сучасним, відповідним рівню науки[1] і здатним стати інструментом для вирішення «земних» моральних і політичних питань. Особливу увагу при цьому приділялося доказам розумності та суспільної корисності вчення Христа, а також віру в те, що люди здатні подолати свою гріховність своїми ж силами[2].

Історія

Протягом історії християнства зміни у суспільному житті зобов'язували християнських апологетів давати актуальні і засновані на біблійному тексті відповіді на сучасні питання з боку секулярного світу, зберігаючи консервативним власне богослов'я. Ця позиція залишалася незмінною до кінця XVIII – початку XIX століття, коли виникло явище теологічного модернізму, що розглядається більшістю дослідників прикладом секуляризації і пристосувальної діяльності християнської церкви. У християнському богослов'ї відбувається виразний поворот від старих релігійних концепцій до нових, у яких ключове значення стала грати етика. Християнство перестає розглядатися як релігійне вчення і починає вважатися морально-етичним[3].

Подібні зміни виникли в середовищі німецьких лютеран, деякі з яких запропонували переглянути традиційні християнські богословські погляди і воліли розглядати Біблію як спотворені розповіді про природні історичні події, а християнське богослов'я — як звичайну придуману людьми теорію. Біблійне розуміння Бога при цьому замінювалося ідеєю Творця, що не втручається в справи світу[4].

Найбільш значущим для формування ліберальної теології були праці німецького філософа і богослова Шлейєрмахер. Крім цього, значний вплив надали Фердинанд Баур і Тюбінґенська школа. Найбільша популярність даної течії припадає на кінець XIX століття — початок XX століття.

Після Першої Світової війни і послідувавшої за нею кризи уявлень про можливості соціального прогресу, популярність ліберальної теології значно знизилася, їй на зміну прийшла діалектична теологія[5].

Із врахуванням ліберального спрямування, дослідники виділяють такі основні історичні етапи розвитку протестантської теології[6]:

  1. ортодоксальна теологія XVI століття (Мартін Лютер, Жан Кальвін);
  2. неопротестантська, або ліберальна теологія XVIII—XIX ст. (Ф. Шлейермахер, Е. Трельч, Адольф фон Гарнак);
  3. «теологія кризи», або діалектична теологія, яка з'явилася після I світової війни (Карл Барт, П. Тіллих, Р. Бультман);
  4. радикальна, або «нова» теологія, що розповсюдилася після Другої світової війни (Дітріх Бонхеффер та ін).

Основні положення богослов'я

Характерні риси богослов'я ліберального протестантизму[3]:

  1. Позиція антропоцентризму, в рамках якої першочерговими називаються і розглядаються проблеми людини та її світу, і лише потім — воля Бога. Даний підхід повністю протилежний ортодоксальному протестантизму Лютера і Кальвіна, для яких людина обговорюється виключно в контексті свого ставлення до Бога, перебуваючи при цьому в залежному від Бога стані.
  2. Заявлені як базові положення християнства історичний оптимізм і впевненість у здатності людини змінити в кращу сторону самого себе і людські взаємини, суперечили богословському світогляду Лютера і Кальвіна, які зберігали песимізм і фаталізм в своїх поглядах на людську природу і світ в цілому.
  3. Спроба зближення богослов'я і світської науки з визнанням за останньою важливої ролі в процесі розвитку суспільства.

Примітки

  1. Фролов, 1991, с. 220—221.
  2. Дробницкий, Кон, 1970.
  3. Жук Ю. В. «Социально-этическая направленность либеральной теологии и её влияние на развитие протестантской теологической мысли XX века» // «Наука. Релігія. Суспільство» № 2’2009
  4. Никонов, 1994.
  5. Хегглунд Б. История теологии / Перевод со шведского — В. Володин. — СПб.: «Светоч», 2001. ISBN 5-7443-0058-9. — гл. 34. Теология начала XX века. Современные направления и идеи с. 341
  6. Мозговой Л. И. Религиоведение, учебник.

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.