Лін'їньси
Лін'їньси (кит. 灵隐寺) — буддистський храм, розташований на північному заході китайського міста Ханчжоу (провінція Чжецзян) неподалік озера Сіху. Належить школі Чань. Назва перекладається як «Притулок душі». За свою багатовікову історію більше 10 разів руйнувався і відбудовувався заново.
Лін'їньси кит. 灵隐寺 | |
---|---|
| |
30°14′34″ пн. ш. 120°05′48″ сх. д. | |
Країна | Китай |
Місто | Ханчжоу |
Конфесія | буддизм |
Тип | буддійський храмd |
Стиль | Китайська архітектура |
Засновник | Хуей Лі |
Дата заснування | 328 |
Настоятель | Ши Чанцзю (释常久) |
Лін'їньси Лін'їньси (Китайська Народна Республіка) | |
Медіафайли у Вікісховищі |
Історія
Було засновано в 328 році за часів правління династії Східна Цзінь індійським ченцем Хуей Лі (慧 理). Згідно з легендою про заснування храму розповідається, що Хуей Лі був вражений фантастичною красою цих місць і вважав їх «місцем притулку святих» (仙灵 所隐). Тому заснований монастир отримав назву Лін'їньси — «храм Притулку душі».
Згідно з іншим переказом, монастир спочатку називався Лін'їньси (靈鷹寺 «Монастир благословенного орла»). На початку правління династії Тан в цих місцях жив чернець з роду У, який заробляв собі на життя продажем дров. Одного разу він збирав хмиз на горі Біцзяшань (筆架山). Місця були дикими, з густими заростями ожини; вони вважалися священними і були присвячені Феніксу. День був жаркий, і чернець зняв з себе своє одіяння і повісив на гілку. Несподівано прилетів дикий гусак, схопив одяг, злетів у небеса і полетів у напрямку півдня. Чернець У кинувся слідом за птицею. В одному місці гусак спустився на землю. Підоспілий чернець був вражений красою навколишнього пейзажу, який був подібний величезному орлу, розпластаного на землi. Негайно чернець окадив пахощі і підніс молитви. І незабаром тут було закладено храм Лін'їн.
При настоятелі Бібо (碧钵和尚) монастир став вже величезним комплексом. Йому належали більше 200 му орних земель, стада, десятки джерел. За часів правління імператора Тай-цзуна в монастир прибув генерал Ючі-гун. Його вразила архітектура обителі і він дав обітницю, що якщо йому вдасться здобути перемогу над ворогами династії, то він буде просити імператора зробити великі пожертвування монастирю. Генерал битви виграв, імператор Тайцзун підніс монастирю багаті дари і змінив його назву на Лін'їньси (靈隱寺).
В епоху П'яти династій і десяти держав монастир активно розвивався. Завдяки заступництву Цяньчу, останнього правителя держави Уюе, тут нараховувалося 9 пагод, 18 павільйонів, 72 зали, більш 1300 приміщень, в яких проживало понад 3 000 ченців. В цей же час в гротах гори Фейлайфен і навколо неї були вирізані фігури будд і бодхисатв.
Під час правління династії Північна Сун монастир вважався головним чаньским храмом у всій Цзяннані. У списку буддійських храмів «Ушань шилін» (五山十林, «П'ять буддійських гір і десять буддійських лісів») Лін'їньси посідав перше місце.
За часів династії Цін імператор Кансі, подорожуючи півднем, відвідав Лін'їньси. Йому піднесли табличку, щоб він на неї написав назву храму. І він, поквапившись, допустив помилку, яку зміг витончено виправити. Ієрогліф «лін» (靈, душа, дух) складається з трьох частин: «дощ» (雨), три «рота» (口) і «шаман» (巫). Але Кансі написав графему «дощ» занадто великий. Імператор на хвилину задумався, але не став просити, щоб табличку замінили на нову. Він пригадав тумани і хмари, які часто з'являлися тут, і до «дощу» внизу приписав знак «іменуватися» (云), в результаті чого вийшов ієрогліф 雲 — «хмара» (спрощене написання 云), потім він написав ієрогліфи «ліс» (林), «чань» (禅) і «монастир» (寺) і вийшла назва — Юньлінь-чаньси (雲林禪寺 Чаньский монастир хмар і лісів). Втім нова назва не прижилася і монастир продовжував називається Лін'їньси. А напис імператора знаходиться на фасаді Храму Небесних правителів (天王庙).
У перші роки після заснування КНР було розпочато реконструкцію. Лін'їньси зміг вистояти в роки культурної революції, коли 26 серпня 1966 року хунвейбіни намагалися його знищити. На захист монастиря встали люди різних соціальних верств, небайдужі до культури: студенти, інтелігенція, робітники, селяни. Біля воріт монастиря зібрався багатотисячний натовп. Ситуація загострювалася й загрожувала перейти в серйозні зіткнення. Лише завдяки втручанню прем'єра Держради КНР Чжоу Еньлая, храм вдалося відстояти і він виявився єдиним не зруйнованим в роки культурної революції. Ченці купили велику кількість портретів голови Мао Цзедуна і встановили їх на статуї будд і бодхисатв, що також вберегло монастир від руйнування, показавши його лояльність влади.
Нинішній вигляд храму остаточно сформувався в результаті робіт 1965 і 1975 років. У 2000 році за фінансової підтримки віруючих були побудовані нові корпуси монастиря. Про його важливу роль в сучасному Китаї свідчить факт, що напис на воротах зроблено екс-головою КНР Цзян Цземінєм. На сьогодні є одним з центрів туризму.
Опис
Монастир розташований на схилі гори, тому на його території багато сходів, терас, майданчиків. Всюди ростуть квіти і дерева, між якими примхливо звиваються доріжки.
Теперішня структура Лін'їньси склалася наприкінці правління династії Цін. Вона подібна структурі інших монастирів в Цзяннані. По одній осі розташовані три головних павільйону: павільйон Небесних правителів (天王殿), павільйон Махавіри (大雄宝殿), павільйон Будди, що зміцює (药师殿).
З боків від них розташовані інші: павільйон Хуаянь (Аватамсака-сутри), Бібліотека сутр, Зала П'ятиста архатів, Зала вчителя Даоцзі, Павільйон Великого Милосердя, Будинок настоятеля, Павільйон ліхтарів та ін. У старому Китаї існувала така приказка: «Павільйон Небесних правителів відвідують, щоб убезпечити себе; Найвищий павільйон Великих мудреців — щоб отримати найвищу сприяння; павільйон Будди, що зцілює — для удачі; бібліотеку сутр — щоб зцілитися від незнання; павільйон Хуаянь — щоб успішно скласти імператорські іспити».
Павільйон Небесних правителів
У центрі павільйону знаходиться статуя Будди Майтреї (弥勒佛 Мілефо), якого називають Будда, що сміється. Поряд з ним знаходиться статуя Сканда Будди (韦驮 Вейто), якого шанують як захисника буддизму. Висота цієї статуї більше 2,5 метрів, а її вік — понад 700 років. Вона зроблена з цільного стовбура камфорного дерева. З двох сторін знаходяться статуї чотирьох Небесних Правителів: Вайшравана (多聞天王), Вірудхака (增長天王), Дхрітараштра (持國天王), Вірупакша (廣目天王). Двоє з яких виглядають страхітливими, а двоє інших — вельми доброзичливими. Стеля цього залу багато декорована орнаментом і створює відчуття благоговіння.
Павільйон Махавіри
Є центральним в комплексі. Між ним та іншими павільйонами розташовано великий сад. Спочатку павільйон називався Павільйон Володаря Прозріння 觉皇殿 (епітет Будди). Побудовано в традиційному китайському стилі, з 3 рівнями карнизів. Його висота — 33,6 м. У центрі зали знаходиться золота статуя Будди, що сидить на лотосовому троні. Її висота — 24,8 м, вона є однією з найвищих дерев'яних статуй сидячого Будди. На її виготовлення було витрачено 24 стовбура камфорного дерева. Нинішня статуя є копією втраченої в 1949 році, коли в павільйоні обвалилася балка, підточена термітами. З двох сторін залирозташовані статуї 20 богів. Позаду статуї Будди знаходиться велична композиція з бодхисаттвой Гуан'інь в центрі. Трохи нижче її — статуя Судхани і дівчата-дракона.
Павільйон Будди, що змілює
Його реконструйований напочатку XXI ст. Усередині на вівтарі встановлена золота статуя Будди, з двох боків від нього — статуї богів Сонця і Місяця.
Павільйон Хуаянь
Його названо так за Аватамсака-сутрою (сутра Квіткової гирлянди), Хуаянь — Квіткова гирлянда. В ньому знаходяться три величні білі статуї Будд (Шак'ямуні, Манджушрі і Самантабхадри), зроблені з бірманської коштовної деревини. Рестравраційні роботи проведені у 2002 році.
Зала П'ятиста архатів
Назва на честь 500 архатів — учнів будди, що брали участь у Першому буддистському соборі, який відбувся через 3 місяця після парінірвани Будди. У павільйоні зібрані бронзові статуї буддійських святих. Зала має форму буддійської свастики. Крім самих статуй, кожна з яких є витвором мистецтва, тут знаходяться такі цінні реліквії, як вкрита золотом статуя Будди, стародавня сутра на пальмових листів, рукописна Діамантова сутра, що належить пензлю відомого художника і каліграфа Дун Цичана.
Природні пам'ятки
Лін'їньси відомий своїми скелями, зокрема Фейлайфен (飞来峰 «Скеля, що прилетіла здалеку»). Вважається, що її так назвав засновник зрам чернець Хуей Лі, уявивши її уламком гори Стерв'ятника, що в Індії. Біля її підніжжя протікає струмок, який утворює мальовничі загати. Під скелею — безліч проходів, гротів, створених самою природою і майстерно використаних людьми. Нанезвичайними з яких є Цінлін, Юйчай, Лунхун і Шеян. На скелях навколо висічено більше 330 статуй будд і бодхисаттв, які датуються період від епохи П'яти династій до Юань.
Найстарішою є статуї бодхисаттв Махастхамапрапти (大势至 Дaшічжі, символізує мудрість), Гуан'інь (観 音, жіноче обличие бодхісатви співчуття Авалокітешвари) і будди Амітабхи, володаря Західного Раю (阿彌陀佛, Амітофо). Найбільша — Будди Майтреї, що сміється (створена за часів династії Сун).
- Брама храму
- Статуя Шак'ямуні в Павільйоні Махавіра
- Міфічна черепаха біксі
- Пагода Лін'їньси
- Статуя Будди Майтреї, що сміється. Скелі Фейлайфен
- Бодхісатва Гуан'інь. Павільйон Махавіри
- Павільйон Небесних правителів
Джерела
- Kausch A, China – die klassische Reise — Kaiser- und Gartenstädte, Heilige Berge und Boomtowns, Mair Dumont Dumont, 1999, ISBN 3-770-14313-2
- Lingyin Temple[недоступне посилання з липня 2019]