Маке-маке

Стаття про божество Рапануйської міфології. Про карликову планету див. Макемаке.

Зображення Маке-маке з двома людьми-птахами, висічене в червоному туфі

Маке-маке (англ. Make-make) — бог достатку в Рапануйській міфології. Згідно з уявленнями жителів острова Пасхи, створив людину. Був верховним божеством в культі «птахолюдини».

Виходячи з міфологічних уявлень стародавніх рапануйців, у Маке-маке була голова птиці. Щороку між представниками всіх кланів Рапа-Нуї проводилися змагання, в якому учасники повинні були доплисти до острівця Моту-Нуї , і знайти першими яйце, відкладене чорною крячкою, або манутара (рап. manutara). Переможець ставав «птахолюдиною року» і наділявся строком на рік правом контролю над роздачею ресурсів, призначених для його клану[1]. Ця традиція продовжувала існувати аж до появи на острові Пасхи перших християнських місіонерів[2].

Маке-маке уособлював природні сили і вважався творцем Всесвіту і людей. Діти Маке-маке: Тіві , Рорау , Хова і жінка Арангі-коте-коте [3].

На честь Маке-маке названа карликова планета.

Примітки

  1. Robert D. Craig. . Dictionary of Polynesian mythology . — 409  с. (англ.)
  2. Douglas L. Oliver. . Polynesia in early historic times . — 305  с. (англ.)
  3. ' 'Metraux Alfred' '«Easter Island: A Stone-Age Civilization of the Pacific»; Oxford University Press, 1957 (англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.