Малагасійські бегемоти

Малагасійські бегемоти — загальна назва для декількох видів вимерлих бегемотів, що колись мешкали на території Мадагаскару, зовні дуже схожих з сучасними карликовими бегемотами (Choeropsis liberiensis), що зустрічаються в Африці.

Походження

Походження малагасійських бегемотів досі залишається дискусійним, але, як правило, їх розглядають як нащадків континентального звичайного бегемота (Hippopotamus amphibius). З огляду на те, що бегемоти є напівводними ссавцями, такий варіант розселення цілком імовірний, тим більше що на момент розселення, мабуть, протока між Африкою і Мадагаскаром була значно мілководніша, хоч і власне час розселення вимагає значних досліджень.

Що до розмірів малагасійських бегемотів (не більше 2 м проти 3-5 м), то мініатюризація тварин може бути пов'язана з острівною карликовістю. В умовах ізоляції на невеликій території, обмеженості ресурсів, відсутність преса хижаків, а також обмеженого обміну генами відбір прямує шляхом зменшення лінійних розмірів.

Види

Систематика всередині групи також суперечлива. Розглядають три види малагасійських бегемоти: H. lemerlei, H. madagascariensis і H. laloumena, проте останній був зведений в ранг виду на обмеженому матеріалі[1][2]. Перші ж два досить повно описані і порівняні між собою, виявлено ряд відмінностей, заснованих в основному на характеристиках черепу[3].

Hippopotamus lemerlei

Найімовірніше, H. lemerlei мав спосіб життя, схожий з таким звичайного бегемота, про що свідчать виступаючі очниці, і був мешканцем прісноводних річок. Раціон харчування також схожий, про що говорить загальна морфологія черепа і нижньої щелепи зокрема[3]..

Незважаючи на ймовірне спорідненість зі звичайним бегемотом, за розмірами малагасійські бегемоти порівнянні скоріше з карликовими: найбільший знайдений екземпляр має завдовжки 2 м і 0,7 м у висоту, а крім того, палеонтологічні знахідки свідчать про велику ймовірність присутності статевого диморфізму виду. Від H. madagascariensis, відрізняється менш масивним черепом, глибокою суглобовою ямкою

H. lemerlei в основному відомий зі знахідок у прибережній зоні південної рівнинної частини Мадагаскару, а результати радіовуглецевого аналізу 2004 року свідчать про те, що даний вид мешкав там ще в 1000 році по Р. Х.[4]. Вважається, що визначальну роль у вимиранні цього виду карликових бегемотів зробила людина, для якого малагасійські були легкою здобиччю.

Hippopotamus madagascariensis

H. madagascariensis, або H. guldbergi — вид, що дав назву всій групі малагасійських карликових бегемотів. Відомий за знахідками у високогірних частинах Мадагаскару[3], ймовірно, як і H. lemerlei, жив ще 1000 років тому. Від згаданого підвиду відрізняється масивнішою будовою черепа, напрямком зносу різців, приблизно рівним співвідношенням між висотою і шириною очниць (у H. lemerlei висота більше ширини), менш глибокої суглобової ямкою плечового суглоба і ще низкою особливостей.

Нижча посадка очниць служить підставою для припущення, що мадагаскарський карликовий бегемот був, ймовірно, менш пов'язаний з водою, ніж H. lemerlei, а будова нижньої щелепи і тип зношування різців свідчить про те, що раціон харчування відрізняється від звичайного бегемота, а значить, і від H. lemerlei, і більше схожий з таким карликового бегемота. Основною причиною вимирання вважається винищення людиною, так як він був легкою здобиччю для мисливців.

Hippopotamus laloumena

Вид був описаний в 1990 році на підставі знайдених решток кінцівок і нижньої щелепи у східній частині Мадагаскару[1]. Імовірно, вид дуже схожий на звичайного бегемота, але дрібніший, хоча і більший ніж два інші види малагасійські бегемоти.

Примітки

  1. Faure, M. and Guérin, C. Hippopotamus laloumena nov. sp., la troisième espèce d'hippopotame holocène de Madagascar. // Comptes Rendus de l'Académie des Sciences.   310. — С. 1299—1305.
  2. Hippopotamus madagascariensis (Madagascan Dwarf Hippopotamus, Madagascan Pygmy Hippo, Malagasy Hippo). www.iucnredlist.org. Процитовано 30 жовтня 2016.
  3. Solweig Stuenes. Taxonomy, Habits, and Relationships of the Subfossil Madagascan Hippopotami Hippopotamus lemerlei and H. madagascariensis // Journal of Vertebrate Paleontology. — 1989. — Vol. 9,  3. — С. 241—268.
  4. Burney, D. A., Pigott, B. L., Godfrey, L. R., Jungers, W. L., Goodmane, S. M., Wright, H. T. and Jull, A. J. T. A chronology for late prehistoric Madagascar // Journal of Human Evolution. — 2004. — С. 25—63.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.