Малий Влахернський палац

Новий або Малий Влахернський палац — зруйнований триповерховий палац, побудований у Влахернах на початку правління Палеологів[1]. Імовірно, ототожнюється зі згадуваним у візантійських джерелах «палацом Багрянородного»[2]. Найповніше уявлення про його зовнішній вигляд дають замальовки Текс'є і Зальценберга, виконані в середині XIX століття.

Малий Влахернський палац

41°02′02″ пн. ш. 28°56′25″ сх. д.
Країна  Туреччина
Розташування Стамбул
Тип палац і споруда
Стиль Архітектура Візантійської імперії

Малий Влахернський палац
Малий Влахернський палац (Туреччина)
 Медіафайли у Вікісховищі
Руїни Нового палацу у Влахернах

Опис

Триповерховий корпус набагато ширшого палацового комплексу у Влахернах побудований на тому місці, де Феодосієві стіни змикаються зі стінами власне Влахерн. Нижній ярус з чотирма арками підтримував другий поверх з п'ятьма великими вікнами та довгим балконом зі східного боку. Весь верхній поверх, ймовірно, займав двосвітний тронний зал. Декоративний ефект заснований на улюбленому Палеологами поєднанні цегляної кладки з кахельними та біломармуровими вкрапленнями.

У 1453 турки увірвалися в місто через ворота Цирку, які безпосередньо примикають до палацу.

У XVI столітті в Текфур-сараї, як його прозвали турки (спотворене від вірменського тагавор — «цар», «імператор»), містився звіринець султана, потім  дім розпусти й єврейська богодільня.

У XVIII столітті тут були майстерні з виробництва кахлів на зразок ізницьких.

На початку XX століття на території палацу намагалися налагодити виробництво скляної тари.

Незважаючи на відсутність міжповерхових перекриттів і даху, Малий палац зберігся краще за інші константинопольські палаци і тому дає найповніше уявлення про світську архітектуру пізньовізантійського періоду.

На початку XXI століття через підвищеного зацікавленості до палацу туристів була зроблена спроба його реставрації з використанням сучасних матеріалів. Станом на березень 2015 палац має дах і засклені вікна.

Галерея

Примітки

  1. На пізню дату будівництва вказують машікулі та геральдичні елементи декору.
  2. В Оксфордському словнику Візантії під «Багрянородний» розуміється третій син Михайла VIII .

Джерело

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.