Мандрівники (Цілком таємно)

Мандрівники (Travelers) — 15-й епізод п'ятого сезону серіалу «Цілком таємно». Епізод належить до «міфології серіалу». Прем'єра в мережі «Фокс» відбулася 25 березня 1998 року.

Серія «Цілком таємно»
«Мандрівники»
Travelers
Сезон № 5
Серія № 113 (5X15)
Перший показ 25 березня 1998
Сценарій Джон Шибан; Френк Спотніц
Режисер(и) Вільям Грехем
Код виробника 5X15
Хронологія
Попередня Наступна
Червоне і чорне Око розуму

Серія за шкалою Нільсена отримала рейтинг домогосподарств рівний 9.9, який означає, що в день виходу її подивилися 15.06 мільйона чоловік.

Молодий Малдер в 1990 році приходить до колишнього агента ФБР Артура Дейлса, щоб дізнатися про одну справу, де міг бути замішаний його батько, Білл Малдер. У покинутому будинку застрелено серійного вбивцю, останнім словом якого було «Малдер». Агент Дейлс розповідає Фоксу Малдеру про теорію змови, пов'язану з «полюванням на відьом» в маккартистській Америці, жертвою якої став ветеран Другої світової війни і двоє його товаришів по службі.

Зміст

Істина поза межами досяжного

17 листопада 1990 року в Каледонії (штат Вісконсін), чоловік на ім'я Едвард Скур застрелений шерифом під час виселення, і останнє слово, яке він вимовляє — «Малдер». При цьому у ванній виявлено ніби муміфіковане тіло померлої людини. Фокс Малдер в цей момент працює в ФБР у відділі психології поведінки. Він вважає, що Артур Дейлс, можливо, мав якесь відношення до його батька, Білла. Малдер виявляє, що Скур помер у 1952 році. Він знаходить Артура Дейлса, агента у відставці ФБР, який розслідував справу Скура у 1950-х роках. Спочатку Дейлс неохоче обговорює цю справу і відговорює Малдера. Фокс передивляється стару телевізійну програму і впізнає там батька. Днйлс знову відмовяється щось повідомляти — однак погроза Малдера повісткою «вмовляє» Дейлса розповісти свою історію.

У минулому в 1950 році Дейлса та його партнера Хейса Мішеля відправляють заарештувати Едварда Скура за те, що він був комуністом і не з'явився перед комітетом. Коли Дейлсу повідомляють, що Скур повісився, перебуваючи під вартою, він відчуває провину і повертається до будинку Скура, щоб вибачитися перед дружиною. Перебуваючи там, він бачить на вулиці Скура живим і намагається затримати його. У боротьбі, що послідувала, з рота Скура висовуються відростки. Скур змушений тікати, коли сусід перериває бійку. Партнер Дейлса та Рой Кон попереджають Артура змінити звіт про напад — фото повішеного Скура зроблено в буцегарні. Він робить це під тиском представника міністерства юстиції Роя Кона, але відчуває свою провину.

Згодом Дейлса та Мішеля викликають розслідувати смерть німецького лікаря в Чейві Чейз (штат Меріленд). В приміщенні з грамплатівки лунає німецькомовна пісня. На світлині лікар тисне руку президенту США; в примішенні відчувається лікарняний запах. Вони знаходять тіло загинулого, а їх бере на приціл місцева поліція. Місцеві поліцейські заперечують що дзвонили їм, а Дейлс знаходить картку бару «Крик сови» з написом «приходь сам» на звороті. У барі Дейлс зустрічає Білла Малдера, агента з Державного департаменту. Білл каже йому, що Скур проводив експерименти разом з двома іншими людьми — Гіссінгом та Оберманом, які згодом вбили себе. Білл Малдер повідомляє — Дейлс не зможе арештувати нікого — бо за цим стоять політики. Що Скур убив німецького лікаря в помсту за те, що з ним зробили. І що Скур теж вб'є Дейлса та Мішеля — оскільки Скур вважає, що вони є частиною проекту. Мішеля вбиває чоловік, у якого з рота висовуються відростки, Дейлс в цей час намагається зателефонувати йому, щоб попередити, але безрезультатно. Потім Дейлс намагається розслідувати смерть свого партнера, але Рой Кон прикриває це — він погрожує або фізично знищити агента, або оголосити його комуністом.

Однак Артур не полишає пошуків — він хоче дізнатися, ким став Скур, і ким були двоє загинулих. Секретарка в офісі ФБР, Дороті Бансен, допомагає Дейлу знайти файл, в якому згадується Гіссінг — один з двох чоловіків, згаданих Біллом, які покінчили життя самогубством. Дороті пояснює, що вона архівує всі нерозв'язані справи під кодом «Файли Ікс» (секретарка відносила туди «мертві справи»). Тіло Гіссінга перебуває у морзі, і Дейлс переконує техніка розрізати тіло. Всередині вони знаходять дивне створіння, зашите в стравохід Гіссінга. З нутрощів показується павукоподібна істота. Дейлс йде до дружини Скура і каже їй, що було зроблено з чоловіком, та що він хоче викрити експерименти. Рой Кон перестріває Артура біля будинку родини Скур. В автівці вже сидить і Малдер. Дружина Скура спускається в задній двір бомбосховища, щоб сказати Скуру про можливу допомогу від Дейлса, але її долають його паразити і вбивають.

В кабінеті директора ФБР Дейлс слухає його промову про патріотизм; Гувер переконує його допомогти привести Скура. Гувер має переконання — вони повинні використовувати усі методи. Співробітники ФБР відводять Дейлса назад у бар, щоб зустріти Скура, який атакує Артура. Білл Малдер та інший агент чекають на вулиці, поки в підстроєній ситуації Дейлс має загинути. Однак Дейлс все ше живий і надів наручники Скуру.

Фокс Малдер не може повірити, в чому брав участь його батько. Він запитує Дейлса, як Скур втік. Дейлс припускає, що хтось міг би допомогти Скуру врятуватися, сподіваючись — правда того, що йому було зроблено, може одного дня виявитись.

Білл Малдер їде по дорозі зі Скуром, і передає йому ключі від машини та йде пішки. Він так зробив в надії, що правда колись відкриється.

Створення

«Мандрівники» були написані як данина Говарду Дімсдейлу, сценаристу, який став жертвою чорного списку Голлівуду в 1950-х роках і в серії досліджується думка про те, що «полювання на відьом] насправді була димовою завісою, щоб приховати щось інше». Багато років Дімсдейл був викладачем в Американському кіноінституті у Лос-Анджелесі, він викладав і у Френка Спотніца та Джона Шибана. Розвиваючи цей момент, Спотніц і Шибан вирішили поєднати багато оповідань Дімсдейла про «параною, зраду та подвійну гру»[1]. Невдовзі письменники зрозуміли, що, встановивши епізод у минулому, вони також зможуть «простежити витоки Фокса Малдера як такого, так і „Цілком таємно“».

В епізоді не присутня Скаллі, оскільки Джилліан Андерсон була зайнята в зйомках фінальних частин фільму «Цілком таємно». Макгавін був запрошений для ролі Дейлса, зокрема Крісом Картером, і до нього зверталися раніше, щоб зіграв різних персонажів серіалу. Для створення «більшої переконливості епізоду» були використані різні спецефекти, в тому числі спеціальний прилад для обличчя, з допомогою якого «чужий павук» виповзав із рота Скура і потрапляв в його жертву, а також відбілюючий прийом для остаточного зображення фільму як «постарілі кадри». Режисер кастингу Рік Мілікан зазначав: «Макгавін був натхненником Кріса для написання цього серіалу. Він завжди мав на увазі, що Даррен щось таке десь вже використовував, і це справді було його ділом. Він сказав: „ Я хочу, щоби Даррен Макгавін був в серії“, і він трапився в доступний час, й ми його дістали»[2]. За задумом режисерів Макгавін спочатку мав виконувати роль сенатора Метесона для відкриття другого сезону «Маленькі зелені чоловічки». Пізніше Макгавіна розглядали на роль батька Малдера, але він знову ухилявся від пропозиції. Врешті-решт Макгавін нарешті погодився з'явитися у серіалі, граючи Дейлса[3].

Оскільки п'ятий сезон знімався під впливом низки фінансових та часових обмежень, зйомки «Мандрівників» відбувалися дещо спішно. Дизайнер костюмів Дженні Гюллет змушений був «відчайдушно» брати в оренду або створювати вінтажний одяг, представлений в епізоді, а художній керівник Гері Аллен провів широкі дослідження, щоб зробити офіс Джона Едгара Гувера реалістичним. Аллен також побудував бомбосховище, оскільки його батько був підрядником, який фактично звів декілька з них. Майстер спецефектів Тобі Ліндала створив «чужорідного павука», а також спеціальний прилад для обличчя, який носив Гаррет Діллант. Фінал серії був дещо вибілений в постпродукції, щоб надати йому «вінтажний вигляд». Співробітники виробництва були задоволені кінцевим продуктом, зазначивши, що він «робить справедливе визначення» як «болючим суперечкам 1950-х», так і «„Цілком таємно“ як сучасному телесеріалу»"[4].

Епізод містить кілька жартів. Пісня, що грає в будинку німецького лікаря, є кавер-версією популярної «Лілі Марлен», записаною спеціально для цього епізоду. Також звучить трек «Paula Rabwini» — посилання на одного з продюсерів серіалу Пола Рабвіна. Агент Хейс Мішель був названий на честь нареченої Кріса Картера, Мері Астадуріан.

В декількох кадрах можна побачити, як Малдер одягає обручку. Це була ідея Девіда Духовни; він пояснив: «Це я просто дурив. Думав, що я нещодавно одружився, і хотів його носити». Пізніше він описав ситуацію — «так Малдер ніколи не згадував, що був одружений». Творець серіалу Кріс Картер пізніше сказав Духовни, що ситуація «створює проблему. Якщо ми коли-небудь зробимо серію, яка відбудеться сім років до того, вам доведеться одружитися». Однак Духовни заспокоїв Картера, вказавши, що не було епізодів запланованих за сім років до подій у цій серії. Включення цієї деталі спричинило «інтернет-шаленство», і це питання згодом не було вирішено на екрані[5].

Сприйняття

Прем'єра «Мандрівників» відбулася у США в мережі «Фокс» 19 березня 1998 року, а у Великій Британії 3 лютого 1999-го. Епізод отримав рейтинг Нільсена 9,9 з часткою 15, що означає — його переглянули 15,06 млн глядачів[6].

«Мандрівники» отримали неоднозначні відгуки критиків. У огляді 2000 року п'ятого сезону для «New Straits Times» Френсіс Дасс зазначав, що епізод мав «приємне ретро-почуття протягом усього часу»[7]. Дасс також вітав той факт, що «Малдер старший дієво показаний» під час епізоду. Емілі Вандерверф з «The A.V. Club» надала епізоду B і позитивно описала його. Вона зазначила, що епізод «не такий хороший, як міг би бути», але стверджувала, що історія «все ще в основному весела». Окрім того, вона позитивно написала про Макгавіна в головній ролі і відзначила «чужого павука», описавши його як «дивовижно грубе створіння».[8].

Роберт Шірман та Ларс Пірсон у своїй книзі «Хочемо вірити: Критичний посібник із Цілком таємно, Мілленіуму та Одиноких стрільців» оцінили цей епізод чотирма зірками із п'яти і назвали його «свіжим та невідкладним». Вони зазначали що, хоча епізод був зупинкою, його не було можна краще розмістити. Також оглядачі зазначили погодження знятися в серії Макгавіна як подію.

Інші оглядачі мали більш критичні погляди. Пола Вітаріс з «Cinefantastique» дала епізоду значно негативніший відгук і оцінила його 1 зіркою з чотирьох. Вона зазначила, що епізод, як і подібна попередня серія п'ятого сезону «Незвичайні підозрювані», був «наповненням», але що, на відміну від «Підозрюваних», «Мандрівники» були «не особливо цікавими». Також оглядачка розкритикувала постать Артура Дейла і написала, що він «не інтригуючий персонаж». Однак вона похвалила візуальні матеріали, описуючи їх як «видатні».[9]

Знімалися

Примітки

  1. Meisler, p. 210
  2. Hurwitz and Knowles, p. 131
  3. Lowry, pp. 162—163
  4. Meisler, p. 211
  5. Will X-Files answer viewers' questions?
  6. Meisler, p. 284
  7. A late «X-files» collection
  8. The X-Files: «Travelers» / Millennium: «Owls»
  9. Vitaris, Paula (October 1998). Fifth Season Episode Guide. Cinefantastique 30 (7/8): 29–50.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.