Манометрія стравоходу
Манометрія стравоходу (синонім езофагоманометрія) — метод функціонального дослідження стравоходу, яке дозволяє оцінити скоротливу активність стравоходу, скоординованість його перистальтики з роботою нижнього (кардіального) і верхнього (глотково-стравохідного) сфінктера.
Манометрія стравоходу використовується як діагностична процедура при хворобах стравоходу, виконується за допомогою багатоканального водно-перфузійного катетера, який вимірює тиск всередині просвіту стравоходу.
У просвіт стравоходу катетери вводяться перорально (через рот) або трансназально (через ніс). Для реєстрації та обробки виміряних результатів може використовуватися один з приладів: стаціонарна манометрична система «Поліграф-ВД» фірми Медтронік (США) або гастроманограф «Гастроскан-Д» російського підприємства «Істок-Система».[1]
Показання для манометрії стравоходу
Манометрія стравоходу виконується при підозрах на розлади моторики та перистальтики стравоходу, такі як ахалазії кардії, дифузний спазм стравоходу, стравохід-лускунчик, гіпертонус нижнього стравохідного сфінктера. Манометрія стравоходу проводиться у пацієнтів з симптомами, які вказують на їх зв'язок з патологією стравоходу, такими як диспепсія, дисфагія, одінофагія, некоронарний больовий синдром в грудях. Крім того, манометріческое дослідження показане пацієнтам перед проведенням антірефлюксних операцій і для оцінки залученості стравоходу в системні захворювання, такі як хронічна ідіопатична псевдообструкція, системна склеродермія.
Принцип дії водно-перфузійного катетера
Принцип роботи водно-перфузійного катетера полягає в тому, що в ньому є капіляри, які відкриваються в певних точках на поверхні катетера (порти). Кожен капіляр з'єднаний із зовнішнім датчиком тиску і водяною помпою, яка подає всередину капіляра воду зі швидкістю 0,5 мл/хв. Зміна тиску в районі порту капіляра через стовп води передається на датчик тиску і далі в реєструючий пристрій для графічного відображення. Найбільш часто використовується катетер з чотирма або вісьмома капілярами.
Примітки
- Корниенко Е.А., Дмитриенко М.А., Никулин Ю.А., Филюшкина Е.И., Филюшкин И.П. Применение медицинской техники при функциональной диагностике в гастроэнтерологии. Учебно-методическое пособие.- СПб.: 2006.-103 с. (рос.)
Джерела
- Stendal, Charlotte (1997). Practical guide to gastrointestinal function testing. Oxford: Blackwell Science. ISBN 0-632-04918-9. (англ.)
- Бордин Д. С., Валитова Э. Р. Методика проведения и клиническое значение манометрии пищевода / Под ред. д.м.н., проф. Л. Б. Лазебника. — М.: ИД «МЕДПРАКТИКА-М», 2009, — 24 с. ISBN 978-5-98803-172-7. (рос.)