Мапуту (річка)

Річка Мапу́ту (порт. Rio Maputo), також відома як Великий Усуту, Лусутфу або Суту, річка в Південній Африці на території держав ПАР, Есватіні та Мозамбік. Назва Суту походить від народу басуто, який проживав недалеко від витоку річки, на якого напали і витіснили свазі.[1] Кажуть, що ця назва також означає «темно-коричневий» на опис каламутної води річки.[2]

Мапуту
Річка Мапуту в Мозамбіку
26°11′ пд. ш. 32°42′ сх. д.
Витік Амстердам, Мпумаланга, ПАР
• координати 26°51′17″ пд. ш. 32°20′52″ сх. д.
Гирло затока Мапуту, Мозамбік
• координати 26°11′29″ пд. ш. 32°41′01″ сх. д.
Басейн Індійський океан
Країни: ПАР
 Есватіні
 Мозамбік
Довжина 300 км
Площа басейну: 29 970 км²
Притоки: Pongola Riverd
Ідентифікатори і посилання
GeoNames 945829
 Медіафайли у Вікісховищі
Річка Мапуту
Гирло річки Мапуту на карті Мозамбіку

На честь річки названо столицю Мозамбіку Мапуту.

Течія

Річка бере свій початок недалеко від Амстердама, Мпумаланга, Південно-Африканська Республіка, і протікає через Есватіні на схід, де вона входить у гори Лубомбо. 13-кілометрова ущелина утворює кордон між Есватіні та Південно-Африканською Республікою. Вона також утворює приблизно двадцять кілометрів кордону між ПАР (провінція Квазулу-Наталь) і Мозамбіком. Там, у заказнику Ндуму, Мапуту поповнюється водами своєї найбільшої притоки, річки Понгола. Далі вона звивається прибережною рівниною Мозамбіку і впадає в південну частину затоки Мапуту, близько 85 кілометрів вниз за течією.

В Есватіні, річка, яка там називається Великий Усуту або Лусутфу, протікає через міста Бунья, Лоєнго, Сіпофанені та Біг-Бенд. Місто Біг-Бенд розташоване поблизу місця, де річка круто звертає. Великий Усуту є найбільшою річкою в Есватіні, а також місцем найнижчої точки Есватіні (21 м над рівнем моря). Річка відома рафтингом. Вздовж її берегів немає великих міст через глибокі вузькі долини та густі ліси. Тим не менше, тут є поля для гольфу, готелі та природні заповідники. 

Притоки

Притоки річки Мапуту від витоку до гирла по порядку: Сеганагана, Бонні-Брук, Мпулузі, Булунгу, Умвенване, Лусусвана, Сідвокодво, Мламані, Мзімнені, Мзімфофу, Млатузане, Мтсіндзеква, Млатузе, Ньєтане, Фунуане Фонгулу.[3]

Примітки

  1. Von Willig, G.R. (1925). Langs die Lebombo. J.L. van Schaik, Pretoria. с. 175, 217.
  2. Raper, P.E. (2004). South African place names. Jonathan Ball, Jhb and Cape Town. с. 387. ISBN 1-86842-190-2.
  3. Usuthu/Mhlatuze WMA 6

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.