Мар'яна-черниця

Мар'яна-черниця поема Тараса Шевченка Поема не була закінчена. Твір складається з двох частин: вступу — «Вітер в гаї нагинає» та власне поеми.

Мар'яна-черниця
Формат творчої роботи вірш
Жанр поезія і Вірш прозою
Видання або переклади Кобзар, Marianne і Кобзарьd
Автор Шевченко Тарас Григорович
Мова твору або назви українська
Сторінка автографа поеми Тараса Шевченка «Мар'яна-черниця»

Вступ має авторську дату: «Санкт-Петербург, ноября 22, 1841 року».

Автограф Шевченко надіслав разом з віршем «Вітер з гаєм розмовляє» («Човен») 1842 року головному редакторові альманаху «Сніп» О. Корсуну, але друга книжка альманаху не вийшла з друку, і автограф залишився в архіві видавця[1].

Вперше частину поеми в чорновій редакції без вступу надруковано в журналі «Основа» (1861, № 5) під назвою «Черниця Мар'яна» з авторськими поправками П. Куліша. Вступ, який вважали самостійним твором і протягом тривалого часу публікували окремо від поеми, вперше надруковано без дати в журналі «Основа» (1861, № 3).

Поема разом із вступом з'явилась вперше в «Кобзарі» видавництва «Деятель» (Санкт-Петербург, 1914) за копією, зробленою українською поетесою, знайомою Шевченка О. Псьол.

«Мар'яна-черниця» є соціально побутовим твором.

В основі її сюжету — нещасливе кохання заможної дівчини й убогого сироти. Розповідь у творі ведеться від імені сліпого кобзаря, який передає історію свого юнацького кохання. Про долю героїні поеми можна здогадатися з назви твору: Мар'яна не погодилася одружитися з старим багатим сотником і пішла в черниці.

Шевченко присвятив поему подрузі дитинства О. Коваленко: «Оксані К…ко. На пам'ять того, що давно минуло».

Віршованою присвятою Оксані Коваленко є і вступ до поеми.

Долею героїв Шевченко асоаціативно пов'язував із своєю долею і долею Оксани.

На думку літературознавців, на поемі позначився вплив народної творчості. Зокрема, пісня «Ой гоп не пила» є вільною стилізацією народно-пісенних мотивів.

Музику до окремих частин твору писали М. В. Лисенко, П. Сениця та ін.

На полях рукопису поеми «Мар'яна-черниця» Шевченко залишив ряд своїх рисунків.

Примітки

Див. також

Джерела

  • Тарас Шевченко. Твори у п'яти томах. Том перший.- Вид. «Дніпро»,1970.- 408 с.
  • Шевченківський словник у двох томах. Том перший.- Інститут літератури імені Тараса Шевченка АН України.- 1976.- С. 385.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.