Матковська Ірина Яківна

Матковська Ірина Яківна (нар. 9 травня 1928, м. Азов Ростовської обл., СРСР — пом. 3 листопада 2017, м. Одеса, Україна) — філософ, доктор філософських наук, професор, віце-президент українського відділення Міжнародного наукового товариства з вивчення культури XVIII століття, член Пушкінської комісії Одеського Будинку вчених.

Матковська Ірина Яківна
Народилася 9 травня 1928(1928-05-09)
м. Азов Ростовської обл., СРСР
Померла 2017(2017)
м. Одеса, Україна
Місце проживання Україна
Країна  Україна
Галузь етика, соціальна філософія, історія української філософії, методологія гуманітарного знання, біографістика, проблеми міждисциплінарності наукових досліджень, філософія та культура XVIII ст., творчість О. С. Пушкіна, творчість Й. Гете і культура його епохи, проблеми, що виникають на перетині філософії та літературознавства.
Заклад Одеський національний університет ім. І. І. Мечникова
Ступінь доктор філософських наук, професор
Нагороди Почесна відзнака Одеського міського голови «Знак пошани», 2008 р.

Біографія

Народилася Ірина Яківна в 1928 році в місті Азов Ростовської області. Її батьки — Матковський Яків Климентійович і Сурмач Олександра Омелянівна — були музикантами, служили в Одеській Кірхі, дружили з родиною Ріхтерів, з якої вийшов всесвітньо відомий піаніст Святослав Ріхтер. Зберігаючи «фамільну» вірність найвищим досягненням духовної культури людства, Ірина, проте, вибрала власний життєвий і професійний шлях і стала студенткою філологічного факультету Одеського державного університету, який закінчила в 1952 році. Після закінчення університету в Одесі і до 1957 року Ірина Яківна жила в Ленінграді (зараз Санкт-Петербург). Працювала в Будинку Плеханова. У Вищому морському училищі інженерів зі зброї виконувала обов'язки редактора та коректора видавничого відділу. У 1957 році повертається в Одесу і стає викладачем кафедри філософії Одеського державного університету.

З Одеським державним (з 2000 року — національним) університетом була пов'язана більша частина життя І. Я. Матковської. В 1962 р. Ірина Яківна стає доцентом кафедри філософії, з 1993 р. — професором кафедри філософії та основ загальногуманітарного знання. Вона, як відданий своїй справі науковець, поруч з такими вченими як А. І. Уйомов, Л. М. Терентьєва, М. М. Верніков, О. В. Чайковський, В. А. Д'яков, К. М. Ляльчук, В. І. Бельдій знаходилась біля витоків створення філософського факультету в 2000 р. Майже 60 років її життя було пов'язане саме з Одеським університетом.

Працюючи і водночас навчаючись, вона у 1969 році в Інституті філософії АН СРСР захистила кандидатську дисертацію. У цій же установі в 1990 році нею була захищена докторська дисертація .

Її не стало у 2017 році. Похована в м. Одеса.

Професійне становлення

Першою спеціальністю Ірини Яківни була «Філологія». Але вона визнавала величезний особистий вплив низки відомих вчених-гуманітаріїв на своє  становлення як професійного філософа. В першу чергу, це — Самуїл Якович Коган, доцент кафедри філософії ОГУ, блискучий фахівець в області історії філософії і філософії мови. Саме він прищепив студентці-першокурсниці філологічного факультету інтерес до професійних занять філософією. Також Ірина Яківна з вдячністю згадувала професора Володимира Давидовича Дніпрова (Ленінград), який працював на перетині філософії та літературознавства і захопив її своєю дослідницькою стратегією. Кандидатська дисертація І. Я. Матковської була присвячена проблемам етики в працях Г. В. Плеханова (Ленінград, тепер - С.-Петер­­бург). Керівником докторської дисертації на тему: «Проблеми розвитку гуманістичної свідомості у визвольному русі Росії (дворянський та різночинський періоди)» був професор А. А. Гусейнов. І кандидатська, і докторська дисертації захищені за спеціальністю «етика»

Професор Матковська Ірина Яківна готується до виступу.

У сферу наукових інтересів Ірини Яківни входили етика, соціальна філософія, історія української філософії, методологія гуманітарного знання, біографістика, проблеми міждисциплінарності наукових досліджень, філософія та культура XVIII ст., творчість Й. Гете і культура його епохи, проблеми, що виникають на перетині філософії та літературознавства.  Я. Матковська добре відома в Україні та за її межами як прекрасний фахівець і глибокий дослідник в області історії філософських течій XVIII століття.

Володіла польською, англійською, німецькою мовами, вільно читала літературу на болгарській, сербській, італійській.

Авторка понад 150 наукових праць.

Наукова та суспільна діяльність

І. Я. Матковська — ініціатор і організатор багатьох міжнародних міждисциплінарних наукових конференцій. Їхня тематика різноманітна і багатопланова: актуальні проблеми творчості М. В. Гоголя, Ф. М. Достоєвського, М. Бахтіна, методологія сучасної гуманітаристики тощо. Була членом спеціалізованих вчених рад із захисту кандидатських і докторських дисертацій на філософському і філологічному факультетах ОНУ імені І. І. Мечникова. Член комісії по вивченню творчості Й. Гете та культури його часу при Науковій  раді по історії світової культури РАН.

Професору Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова Ірині Яківні Матковській 80 років (2007 р.).

Ірина Яківна активно співпрацювала з українськими філософами, які досліджували традиції вітчизняної філософської та релігійної думки, історію Києво-Могилянської Академії. Особливо тісними були її наукові та людські контакти з Валерію Михайлівною Нічик. Двох вчених об'єднували не тільки спільні дослідницькі інтереси, а й властивий їм дух філософського подвижництва, глибока відданість своїй справі — «справі думки».

Плідні наукові контакти Ірина Яківна Матковська підтримувала з 1974 року з Юрієм Михайловичем Лотманом, перш за все, з проблем філософії, літературознавства, історії культури XVIII століття. Вона була одним з ініціаторів запрошення видатного гуманітарія в Одесу в 1985 році. Його лекції, прочитані в Одеському університеті, стали значущою подією наукового та культурного життя міста. І саме завдяки Ірині Яківні Матковській в 2007 році в Одесі висадився справжній «філософський десант», подібного якому Південна Пальміра ще не бачила. Більше двадцяти найбільш відомих російських і українських філософів, керівників і провідних співробітників Інститутів філософії РАН і НАН України, провели круглий стіл на тему «Росія і Україна: діалог культур в минулому і сьогоденні».

Ірина Яківна Матковська також стала ініціатором проведення в Одесі міжнародної наукової конференції «Біографічний метод в сучасній гуманітаристиці». Форуми проходили на базі філософського факультету ОНУ, проте їх постійними учасниками стали фахівці в різних галузях гуманітарного знання.

Широта наукових інтересів, орієнтація на міждисциплінарність, відкритість новим тенденціям і темам — характерні риси дослідницького стилю Ірини Яківни Матковської. Водночас її принциповою установкою була опора на глибокі конкретні і спеціалізовані знання, уважне читання і скрупульозний аналіз текстів. На це вона орієнтувалась як у власних наукових пошуках, так і в роботі з учнями — студентами, аспірантами, докторантами.

Ірина Яківна Матковська успішно поєднувала наукову і педагогічну діяльність. Не одне покоління студентів, аспірантів і викладачів різних факультетів ОНУ та інших одеських вузів пройшло через організовані нею методологічні семінари з проблем гуманітарного знання. За роки праці підготувала 16 кандидатів філософських наук та 2 доктора філософських наук.

Доктор філософських наук, професор кафедри філософії та основ гуманітарного знання Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова Ірина Яківна Матковська. Останні роки.

Один з найближчих до Ірини Яківні символів, що характеризують справжню природу людини і, перш за все, мислителя — це «homo viator», вічний мандрівник, який ніколи не зупиняється, в тому числі на шляху думки. Цей символ найбільше характеризує її власний творчий шлях.

Бібліографія основних праць

  • Матковська І. Я. Критика Г. В. Плехановим етичних поглядів французьких матеріалістів XVIII ст. Зб. робіт аспірантів ОДУ ім. І. І. Мечникова. Сер. Гуманіт. науки. Одеса, 1964.  С. 242—249.
  • Матковская И. Я. У истоков революционной нравственности (А. Н. Радищев: проблема революционного подвига). Вопросы философии. 1975. № 1.С. 138—147.
  • Матковская Ирина Яковлевна. Проблемы развития прогрессивной этической мысли России: домарксистский период: учеб. пособие для студ. и аспирантов вузов. Київ: Высшая школа, 1990. 128 с.
  • Матковская, Ирина Яковлевна. К проблеме функций утопии в романе А. С. Пушкина «Капитанская дочка» / Вопросы творчества и биографии А. С. Пушкина (Тезисы докладов и сообщений участников Обл. науч. конф., 23–25 апреля 1992 г., ОГУ им. И. И. Мечникова, Филол. фак.) / Гл. ред.: А. А. Слюсарь. Одесса, 1992. С. 37–38.
  • Матковская, Ирина Яковлевна. Роман А. С. Пушкина «Капитанская дочка» и утопическое сознание 20-х–30-х гг. XIX в. / Вопросы творчества и биографии А. С. Пушкина (Тезисы докладов и сообщений участников Обл. науч. конф, 22–24 ноября 1994 г  ОГУ им. И. И. Мечникова, Филол. фак.) / Гл. ред.: А. А. Слюсарь. Одесса, 1994. С. 41–44.
  • Матковськая И. Я. Философско-психологические проблемы времени в работе С. Л. Рубинштейна «Человек и мир» / Проблеми психології часу: Тези доп. Міжн. конф. присвяч. 100-річчю Д. Г. Елькіна. Одеса, 1995.
  • Матковская И. Я. К проблеме «героя сердца» в русской литературе середины XIX века (Маша Миронова и Соня Мармеладова) / Материалы Пушкинской научной конференции, 1-2 марта 1995 года / Киевский ун-т им. Тараса Шевченко ; ред. Ю. И. Корзов. — К. : [б.в.], 1995. — 164 с.
  • Матковская, Ирина Яковлевна. Славянская культура и западноевропейский контекст: к проблеме «И. -В. Гете и А. Н. Радищев». Слов'янський збірник.  1996. Вип. 1, 2. С. 165—172. 
  • Матковская, Ирина Яковлевна. Философская проблематика романа Гете «Избирательное сродство» / И. Я. Матковская, Л. Л. Букреева / Гетевские чтения (1997; Москва) [Материалы] ред. кол.: И. Н. Лагутина [и др.]. М. : Наука, 1997. С. 61-86.
  • Матковская, И. Я. Проблема «частичного человека» в повести Н. В. Гоголя «Нос» и лубок сер. XIX в. Проблеми сучасного літературознавства. 1997. Вип. 1. С. 85-95. 
  • Матковська, Ірина Яківна.  Сім'я та природні засади буття людини (екзістенціальні виміри) / І. Я. Матковська, І. В. Голубович, О. В. Мохов. Актуальні проблеми політики. 1997. Вип. 1/2. С. 208—213. 
  • Матковская И. Я. Жанр как проблема теории интертекста / Роди і жанри літератури. Одеса, 1997.
  • Матковская И. Я. К проблеме вариантов «философии сердца» («Моление» Даниила Заточника — Г. С. Сковорода) / Духовна спадщина Київської Русі: Зб. наук. праць за матеріалами міжнар. семінару викладачів східноєвропейських університетів. Одеса, 1997. Вип 1. 
  • Матковская, Ирина Яковлевна. Бертольд Брехт. «Баллада о Мазепе»: к проблеме соотношения украинского барокко и западноевропейской экспрессионной поэзии ХХ в. / И. Я. Матковская, Л. Л. Букреева. Слов'янський збірник. 1998. Вип. 5: Присвячується ювілею д-ра філол. наук, проф. Ю. О. Карпенка. С. 161—166.
  • Матковська, І. Я. «Три світи» Григорія Сковороди та західноєвропейський філософський контекст ХХ ст. (Г. С. Сковорода і К. Поппер) / І. Я. Матковська, І. В. Голубович. Слов'янський збірник. 1998. Вип. 3: Присвячується ювілею д-ра філол. наук, проф. А. К. Смольської. С.144–149.
  • Матковська, Ірина Яківна. Жанрові особливості роману В. Підмогильного «Невеличка драма» / І. Я. Матковська, С. Родіонов. Проблеми сучасного літературознавства. 1999. Вип. 4. С. 162—169. 
  • Матковская, Ирина Яковлевна. Об одной гоголевской цитате в романе Ф. М. Достоевского «Преступление и наказание». Проблеми сучасного літературознавства. 2000. Вип. 6. С. 132—140. 
  • Матковская, Ирина Яковлевна. Поэзия английского романтизма ХІХ века и украинское барокко (поэма Д.-Г. Байрона «Мазепа») / И. Я. Матковская, Н. М. Тхор. Слов'янський збірник. 2000. Вип. 7. С. 194—199.
  • Матковська, І. Я. До питання про зміст греко-католицької духовності: (Проблема етики в творчій спадщині Андрея Шептицького) / Історія та сучасність християнства. Матеріали наук. конф., присвяч. 2000-річчю Різдва Христового (Одеса, 25–26 грудня 2000 р.) / відп. ред.: О. В. Александров; ОНУ ім. І. І. Мечникова. Одеса: Астропринт, 2001. С.122-126.
  • Матковская, Ирина Яковлевна. Греко-католическая духовность и проблема человека у Ф. М. Достоевского. Філософські пошуки. 2001. Вип.11/12. С. 245—252. 
  • Матковська, І. Я. До проблеми про неоромантичну інтерпретацію функціональних можливостей мистецтва: «Утопія в белетристиці» Лесі Українки. Проблеми сучасного літературознавства. 2001. Вип. 9. С. 15–21.
  • Матковская, Ирина Яковлевна. Религиозно-философские идеи Ф. Достоевского и нравственный мир Подольской народной иконы: некоторые проблемы сопоставления / И. Я. Матковская, О. Губарь, И. В. Голубович. Філософські пошуки. 2002. Вип. 13. С. 29–37. 
  • Матковская, Ирина Яковлевна. Этико-экономические идеи Н. В. Гоголя: по II тому «Мертвых душ» / И. Я. Матковская, В. Дьяков, Н. Веселаго. Філософські пошуки. 2002. Вип. 13. С. 110—119. 
  • Матковская, Ирина Яковлевна. А. С. Пушкин и XVIII век. Проблеми сучасного літературознавства. 2002. Вип. 10. С. 102—109.
  • Матковська, Ірина. Діяльно-споглядальна сутність людини у філософській спадщині С. Л. Рубінштейна. Філософська думка. 2002. № 1. С. 36–55.  
  • Матковська, І. Я. Феномен національної філософії: (На матеріалі історії філософської думки в Україні): Методична розробка з курсу «Історія філософії України». Одеса: Астропринт, 2003. 18 с.
  • Матковская, Ирина. Биографический подход в литературоведческих студиях Степана Балея. Філософські пошуки. 2003. Вип. 14/15. С. 198—203.  
  • Матковская И. Я. К вопросу о роли художественно-эстетического сознания в содержании общественных идеалов / Пробл. інтерпретації і рецепції худож. тексту. Одеса, 2003
  • Матковская, Ирина Яковлевна. Михаил Семенович Воронцов-кто он? (Опыт рецензии на книгу из серии «Жизнь замечательных людей». Філософські пошуки. 2004. № 17/18. С. 729—737. 
  • Матковская, Ирина Яковлевна. Содержание монологической парадигмы в русской художественной культуре ХІХ в. (на материале творчества Л. Толстого). Проблеми сучасного літературознавства. 2004. Вип. 13. С. 38–42.
  • Матковська І. Я. Сміх Григорія Сковороди / Григорій Сковорода: Життя та творчість: Зб. ст. Київ, 2004.
  • Матковская, И. Я. К вопросу о «Подольских корнях» Достоевского: Опыт биографического анализа / И. Матковская, И. В. Голубович. Проблеми сучасного літературознавства. 2006. Вип. 14. С. 181—188.
  • Матковська, Ірина. Проблема психології художньої творчості в інтерпретації С. Балея: на матеріалах аналізу творчої спадщини Т. Шевченка. Філософські пошуки. 2006. Вип. 21/22: Iван Франко — видатний український мислитель-гуманіст: До 150-річчя від дня народження. — Філософія психоаналізу в Україні: До 150-річчя від дня народження З.Фрейда. — С.159-164. — Стаття.
  • Матковская И. Я. Николай Гоголь и Серен Кьеркегор: к проблеме сопоставления мировоззренческих подходов / И. Я. Матковская // Русистика и современность. Литературоведение: Междунар. конф., посв. 100-летию со дня рождения Д. С. Лихачева (Одесса, 4–7 окт. 2006 г., ОНУ им. И. И. Мечникова, Филол. фак., Каф. русского языка). / редкол.: Е. М. Черноиваненко, И. Я. Матковская [и др.] Одесса: Астропринт, 2007. С. 228—233.
  • Матковская, Ирина Яковлевна. З. Г. Минц о поэтическом творчестве В. Соловьева / Серебряный век: диалог культур. Сборник научных статей по материалам междунар. науч. конф., посвящ. памяти проф. С. П. Ильева (26–27 октября 2006 г.) /  отв. ред.: Н. М. Раковская; ОНУ им. И. И. Мечникова, Филол. фак., Каф. мировой литературы. Одесса: Астропринт, 2007. С. 211—217.
  • Матковская И. Я. Смерть в контексте биографии. Curriculun Vitae. Збірник наукових праць. Вип. 1. Біографічний метод у гуманітарному знанні. Одеса: ФОП Фрідман О. С., 2009. С. 227—230.
  • Матковская, Ирина Яковлевна. Заметки по поводу… Рец. на кн. : Философия Серебряного века / сост. Е. В. Бельмис. — Спб., 2009. — 320 с. / «Серебряный век: диалог культур». Сборник научных статей по материалам междунар. науч. конф., посвящ. памяти проф. С. П. Ильева (19-20 октября 2011 г. Одесса); отв. ред.: Н. М. Раковская; ОНУ им. И. И. Мечникова, Филол. фак., Каф. мировой литературы. Одесса: Астропринт, 2012. С. 817—820.

Використана література

1. Голубович І. В., Коваленко О. П. Матковська Ірина Яківна. Філософ, фахівець з етики / Професори Одеського (Новоросійського) університету: Біогр. словник. Т. 3. К–П. 2-ге видання, доп. / Відпов. ред В. А. Сминтина; Заст. відп. ред. М. О. Подрєзова. Упорядники та бібліогр. ред.: В. П. Пружина, В. В. Самодурова. Одеса: Астропринт, 2005. С. 318—321. 

2. Секундант С. Г., Голубович І. В. Матковська Ірина Яківна /  Енциклопедія сучасної України.

3. Голубович И. В. Профессор Ирина Яковлевна Матковская. Пресс-релиз философского факультета Одесского национального университета им. И. И. Мечникова к 80-летию проф. И. Я. Матковской.   

4. Ковнацкая Л. Г. Забытое имя и актуальные труды. Владимир Давыдович Днепров и музыка / Л. Г. Ковнацкая // Артикульт. 2018. 31(3). С. 131—138. DOI: 10.28995/2227-6165-2018-3-131-138

5. Аспирантура и докторантура сектора этики Института Философии РАН.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.