Мета-теги

Мета-теги (англ. meta-tags) — (X) HTML-теги, призначені для надання структурованих метаданих про веб-сторінки. Зазвичай, вказуються в заголовку (X) HTML-документа.

Елемент meta приймає як мінімум чотири атрибута: content, http-equiv, name і scheme. З них обов'язковий лише атрибут content і виняток тег revisit.

Приклад використання елементу meta

Один з варіантів застосування тегу meta — вказівка HTTP-заголовків, які повинні бути відправлені клієнту до відправки самої веб-сторінки. Наприклад:

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html" />

Такий запис вказує, що сторінка повинна бути відправлена разом з HTTP-заголовком Content-Type: text/html. Такий заголовок вказує браузеру або іншій програмі тип відправленого документа. Тим не менш, незважаючи на те, що спочатку передбачалося, що веб-сервери будуть зчитувати мета-теги всередині відправлених клієнту веб-сторінок, і формувати HTTP-заголовки в залежності від їх змісту, на практиці це не реалізовано в найбільш використовуваних веб-серверах, відповідно, веб-сервери не міняють відправлені клієнту HTTP-заголовки, а клієнт (веб-браузер) обробляє ці мета-теги самостійно[1] (зокрема, дані з мета-тегів можуть заміняти дані, що одержуються з HTTP-заголовків[2]).

Крім того, мета-теги можуть використовуватися для того, щоб повідомити браузеру інформацію про документ, коли HTTP-заголовки недоступні (наприклад, якщо сторінка відкривається локально з диска, а не завантажується з веб-сервера).

У загальній формі мета-дані записуються в такому вигляді: в тезі meta вказується атрибут name (ім'я) та пов'язаний з ним атрибут content (вміст), в якому описується будь-який аспект веб-сторінки, наприклад, ключові слова:

<meta name="keywords" content="вікіпедія, енциклопедія" />

Функції мета-тегів

Функції мета-тегів достатньо різноманітні, однак на цей момент не існує їх чіткої стандартизації. Тим не менш, можна виділити кілька основних напрямів використання мета-тегів:

  • Мета-теги здатні ідентифікувати авторство Інтернет-сторінки, її адресу, частоту її оновлень;
  • Мета-теги використовуються пошуковими системами для індексації та створення заголовків гіпертекстових документів;
  • Не виводячись на екран, мета-теги впливають на режим відображення Інтернет-сторінок.

Групи мета-тегів

Мета-теги розділені на дві основні групи — NAME і HTTP-EQUIV. Група NAME відповідає за текстову інформацію про сторінку, її автора, а також — рекомендації для пошукових систем. HTTP-EQUIV фактично еквівалентні гіпертекстовим заголовкам, формують заголовок сторінки та визначають його обробку. Зазвичай, вони управляють діями браузерів та використовуються для формування інформації, що видається звичайними заголовками.

Ці теги, зазвичай, не використовуються одночасно. Функція тегів — ідентифікація автора або приналежності документа. Тег Author містить ім'я автора Інтернет-сторінки, в тому випадку, якщо сайт належить будь-якій організації, доцільніше використовувати тег Copyright. Виглядає цей тег таким чином:

<meta name="author" content="Богдан Хмельницький" />

Крім цього, теги Author і Copyright можуть містити додатковий атрибут «lang», що дозволяє визначити мову, що використовується при вказівці значення властивості:

<meta name="copyright" lang="uk" content="ПП Богдан Хмельницький" />

Мета-тег Description

Цей тег використовується при створенні короткого опису сторінки, використовується пошуковими системами для індексації, а також при створенні анотації у видачі за запитом. При відсутності тегу пошукові системи видають в анотації перший рядок документа або уривок, який містить ключові слова. Відображається після посилання при пошуку сторінок в пошуковій системі.

<meta name="description" content="Метатеги у Вікіпедії" />

Мета-тег Document-state

Мета-тег Document-state також має значення при індексації сторінки в пошукових системах. Тег має два значення — Static і Dynamic. Значення «Static» зазначає, що системі немає необхідності індексувати документ надалі, «Dynamic» дозволяє регулярно індексувати Інтернет-сторінку.

<meta name="document-state" content="Dynamic" />

Мета-тег Generator

Даний мета-тег в першу чергу використовувався розробниками програм для редагування веб-сторінок з метою самореклами — як значення тегу розробники таких програм, зазвичай, вказували назву свого продукту.

 
<meta name="generator" content="Macromedia Dreamviewer 4.0" />

Останнім часом практично не використовується.

Мета-тег Keywords

Даний мета-тег пошукові системи використовують для того, щоб визначити релевантність посилання. При формуванні цього тегу необхідно використовувати лише ті слова, які містяться в самому документі. Використання тих слів, яких немає на сторінці, не рекомендується. Рекомендована кількість слів у цьому тезі — не більше десяти. Крім того, виявлено, що розбивка цього тегу на кілька рядків впливає на оцінку посилання пошуковими машинами.

<meta name="keywords" content="Вікіпедія, Метатег, стаття" />

Мета-тeг Resource-type

Тег Resource-type описує властивість або стан сторінки. Якщо значення тегу відрізняється від «Document», то пошукові системи його не індексують. Мета-тег призначений для масштабування document (використовується за умовчанням), rating, version, operator, formatter, creation та інші.

<meta name="resource-type" content="document" />

Мета-тeг Revisit

Тег дозволяє управляти частотою індексації документа в пошуковій системі. Для переіндексації сайту раз на два тижні використовується тег такого вигляду:

<meta name="revisit" content="14" />

Пошукові системи Яндекс і Google ігнорують вміст цього мета-тегу[3].

Мeтa-тeг Robots

Тег формує інформацію про гіпертекстові документи, яка надходить до роботів пошукових систем. Значення тегу можуть бути такими: Index (сторінка повинна бути проіндексована), Noindex (документ не індексується), Follow (гіперпосилання на сторінці відстежуються), Nofollow (гіперпосилання не відстежуються), All (включає значення index і follow, включений за умовчанням), None (включає значення noindex і nofollow).

Приклад 1. Дозволити індексування сторінки та використання розміщених на ній посилань для подальшої індексації:

<meta name="robots" content="index,follow" />

або рівноцінний аналог:

 <meta name="robots" content="all" />

Приклад 2. Заборонити індексування сторінки, дозволити використання розміщених на ній посилань для подальшої індексації:

<meta name="robots" content="noindex,follow" />

Приклад 3. Дозволити індексування сторінки, заборонити використання розміщених на ній посилань для подальшої індексації:

<meta name="robots" content="index,nofollow" />

Приклад 4. Заборонити індексування сторінки та використання розміщених на ній посилань для подальшої індексації:

<meta name="robots" content="noindex,nofollow" />

або рівноцінний аналог:

<meta name="robots" content="none">

Мeтa-тeг Subject

Визначає тематику документа. Практично непотрібний через відсутність чіткої та узгодженої класифікації тем в різних пошукових системах.

Мeтa-тeг url

Тег припиняє індексацію сторінки пошуковою системою і перенаправляє робота пошукової машини за вказаним посиланням. Тег застосовується для скасування індексації «дзеркала» та генеруючих сторінок.

<meta name="url" content="http://uk.wikipedia.org/" />

Мeтa-тeг Content-Language

Тег дозволяє вказати мову, якою створено документ.

Приклад:

<meta http-equiv="content-language" content="uk" />

Мeтa-тeг Content-Script-Type

Визначає мову програмування сценаріїв. Якщо тег не прописаний, слід вказати мову програмування в кожному тезі <script>. Тег <script> має вищий пріоритет порівняно з Content-Script-Type.

Мeтa-тeг Content-Style-Type

Вказівки мови таблиці стилів, за умовчанням значення — «text/css».

Приклад:

<meta http-equiv="Content-Style-Type" content="text/css">

Мeтa-тeг Content-Type

Визначає тип документа і його кодування.

Приклад:

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8">

Мeтa-тeг Expires

Мета-тег Expires — управляє кешуванням. Якщо зазначена в тезі дата пройшла, то браузер повинен зробити повторний мережевий запит, а не використовувати копію з кешу. Якщо в завантаженій сторінці вказана застаріла дата, то сторінка взагалі не буде кешуватися.

Деякі пошукові роботи не індексують документи із застарілою датою.

Дата повинна вказуватися в стандарті RFC850[4].

Приклад:

<meta http-equiv="Expires" content="mon, 27 sep 2010 14:30:00 GMT">

Мета-тeг PICS-Label

PICS-Label — (від англ. Platform-Independent Content rating Scheme Label) — вказує рівень доступності сайту (у зв'язку з можливими тематиками sex і violence), однак використовується і в інших цілях.

Мeтa-тeг Pragma

Контроль кешування при сторінках, одержуваних шляхом роботи заданого скрипту.

<meta http-equiv="Pragma" content="no-cache">

Мeтa-тeг Refresh

Затримка часу (в секундах) перед тим, як браузер оновить сторінку. Крім того, може використовуватися автоматичне завантаження іншої сторінки.

<meta http-equiv="refresh" content="5; url=http://www.example.com/" />

Після «url=» лапок бути не повинно!

Налаштування cookie браузера

Мeтa-тeг Window-target

Визначення вікна завантажуваної сторінки.

Мета-тег Imagetoolbar

Вимикає Панелі управління зображеннями. Зазвичай використовують при виведенні банерів, фону картинки, карти зображення та ін., коли виведення цієї панелі небажане.

<meta http-equiv="imagetoolbar" content="no" />

Значення мета-тегів

Мета-дані про веб-сторінки спочатку призначалися в тому числі для того, щоб допомогти пошуковим машинам віднести веб-сторінку до тієї чи іншої категорії. В 90-ті роки мета-теги активно використовувалися в цілях розкрутки свого сайту, в тому числі, надаючи неправдиві або надлишкові мета-дані. Останнім часом пошуковими системами було зроблено безліч заходів із припинення таких маніпуляцій: наприклад, із факторів ранжування було виключено тег keywords, принципи побудови правильних основних тегів «title» і «description» також змінилися.

У зв'язку з тим, що мета-теги несуть суто службову функцію, і, крім того, значно збільшують розмір гіпертекстового документа, початківці Web-дизайнери найчастіше їх ігнорують. Крім того, мета-теги групи HTTP-EQUIV достатньо складні у використанні, оскільки задають жорсткі параметри форматування сторінки. Тим не менш, мета-теги роблять більш успішною індексацію Інтернет-сторінки в пошукових системах.

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.