Механічні класифікатори
Механі́чні класифіка́тори — класифікаційні та збагачувальні апарати.
Механічні класифікатори працюють за принципом розділення вихідного продукту в горизонтальному потоці на крупну фракцію — піски і дрібну — злив. Розвантаження пісків здійснюється механічним способом — примусово.
Залежно від конструкції розвантажувальних пристроїв розрізняють механічні класифікатори: спіральні, скребкові, елеваторні (багер-зумпфи) і ін.
- Спіральні класифікатори найчастіше використовують у замкнених циклах подрібнення для одержання готового за крупністю продукту, що направляється в збагачення, рідше їх використовують для відмивання глинистих матеріалів, а також для зневоднення зернистих продуктів.
Максимальна крупність живлення спіральних класифікаторів малих розмірів становить 6 мм, великих — до 12 мм.
Класифікатори виготовляють у двох виконаннях — односпіральні і двоспіральні залежно від необхідної продуктивності.
Розрізняють два технологічних типи спіральних класифікаторів: з незануреними і з зануреними спіралями. У першому випадку уся верхня половина витка спіралі виступає над дзеркалом пульпи, у другому — частина спіралі, що знаходиться поблизу зливного порога, цілком занурена в пульпу. Однак з 1980 р. класифікатори з зануреною спіраллю з виробництва були зняті, тому далі розглядаються лише класифікатори з незануреною спіраллю.
- Скребкові класифікатори відстійного типу призначені для знешламлю-вання рядового вугілля і дрібного концентрату, а також для попереднього зне-воднення дрібного концентрату відсаджувальних машин.
Принцип дії скребкового класифікатора, як і елеваторного, оснований на осадженні грубозернистого матеріалу під дією сили ваги.
- Багер-зумпф (елеваторний класифікатор) в практиці вуглезбагачення застосовується для попереднього зневоднення і відділення шламів із дрібного концентрату і рідше для виділення грубозернистої частини з дрібних продуктів і знешламлювання рядового вугілля. Гранична крупність класифікації становить приблизно 0,5 мм.
Див. також
Література
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2007. — Т. 2 : Л — Р. — 670 с. — ISBN 57740-0828-2.
- Смирнов В. О., Сергєєв П. В., Білецький В. С. Технологія збагачення вугілля. Навчальний посібник. — Донецьк: Східний видавничий дім, — 2011. — 476 с.
- Смирнов В. О., Білецький В. С. Гравітаційні процеси збагачення корисних копалин. Навчальний посібник. — Донецьк: Східний видавничий дім, — 2005. — 300 с.