Мови Сполучених Штатів Америки

Мо́ви Сполу́чених Шта́тів Аме́рики мови, які мають різну міру розповсюдження та різний статус на території США. Населення США нині становить понад 300 млн осіб (без урахування значного числа нелегальних іммігрантів). Домінуючою на території країни в силу її британського колоніального минулого є англійська мова, принесена колонізаторами та ранніми переселенцями із Британських островів. За даними на 2000 рік (загальний перепис в США), англійська мова є рідною для 82 % населення США, і 97 % нею володіє різною мірою. Тим не менш, країна не має офіційної мови на федеральному рівні, хоча, через наростання ролі іспанської (наприклад, на телебаченні) і досить обмеженої асиміляції мігрантів з Азії та Латинської Америки, багато штатів оголосили англійську мову офіційною на місцевому рівні. Тим не менше, ряд мов (іспанська, французька та гавайська) визнані офіційними в ряді штатів і територій. Також, значна кількість іммігрантів (в основному XX—XXI століть) продовжують зберігати мови і навіть розширювати їх вплив в анклавах, етнічних кварталах, на телебаченні і т. д.

Офіційні та неофіційні мови

Офіційною мовою освіти та діловодства де-факто (а в деяких штатах і де-юре) є англійська мова. На місцевому рівні статус офіційних поряд з англійською мають французька мова — в Луїзіані, гавайська мова на Гаваях, а також іспанська мова — на острові Пуерто-Рико та в штаті Нью-Мексико. За винятком гавайської — автохтонної мови — французька та іспанська — мови колонізаторів, які колись освоювали територію сучасних США, але поступилися в боротьбі британцям. У більш ранній період на території сучасних США офіційними були російська мова на Алясці, нідерландська мова в штаті Нью-Йорк.

Українська мова

1989 року в США було створене Товариство української мови, головною метою якої є проведення акцій для споріднених громадських та громадсько-політичних організацій в Україні. Українська мова зокрема є офіційною в окрузі Кук штату Іллінойс.

Література

  • Ветухів М. Перший президент УВАН у США: біографія окремої особи / Українська Вільна Академія Наук у США. — Нью-Йорк ; К. ; Львів: Місіонер, 2004. — 383, с.
  • Заставний Ф. Д. Українська діаспора (розселення українців у зарубіжних країнах): історична література. — Львів: Світ, 1991. — 120 с.

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.