Моделі представлення знань
Знання — це добре структуровані дані, або дані про дані, або метадані. Існує десятки моделей (або мов) подання знань для різних предметних областей. Більшість з них може бути зведене до наступних класів:
- Продукційні моделі (моделі, засновані на правилах)
- Семантичні мережі
- Фрейми
- Формальні логічні моделі
Продукційна модель
Продукційна модель, або модель, заснована на правилах, дозволяє представити знання у вигляді пропозицій типу «якщо (умова) …, то (дія)». Під умовою (антецедентом) розуміється деяке пропозиція-зразок, за яким здійснюється пошук у базі знань, а під дією (консеквентом) — деякі дії, що виконуються при успішному результаті пошуку. Виведення на такій базі знань буває прямий (від даних до пошуку мети) або зворотний (від мети для її підтвердження — до даних).
Семантична мережа
Семантична мережа — це орієнтований граф, вершини якого — поняття, а дуги — відносини між ними. Як понять виступають абстрактні або конкретні об'єкти, відносини — це зв'язки типу: «це», «має частиною», «належить», «любить» (рис. 9.8). Термін «семантична» означає «смислова». Семантика — це наука, що встановлює відносини між символами і об'єктами, які вони позначають, тобто наука визначальна сенс знаків.
Характерна риса семантичної мережі
Характерна риса семантичної мережі — наявність трьох типів відносин:[джерело не вказане 397 днів]
- клас — елемент класу (квітка — троянда);
- властивість — значення (колір — жовтий);
- приклад елемента класу (троянда чайна).
Фрейм
Фрейм — це абстрактний образ для представлення якогось стереотипу сприйняття. Термін «фрейм» (від англ .frame — каркас, рамка) запропонований в 1979 р Марвіном Мінським для позначення структури знань в цілях сприйняття просторових сцен. Розрізняють фрейми-зразки і фрейми-екземпляри, які створюються для відображення реальних фактичних ситуацій на основі даних, що надходять.
Формальні логічні моделі
Формальні логічні моделі передбачають, що вся інформація, необхідна для вирішення прикладних завдань, розглядається як сукупність фактів і тверджень, які представляються як формули в деякій логіці. Знання відображаються сукупністю таких формул, а отримання нових знань зводиться до реалізації процедур логічного висновку.
Джерела
- Діденко Д. Г. Бази даних та інформаційні системи. simulation.kiev.ua (вид. Лекція №1). Архів оригіналу за 14 червня 2016. Процитовано 29 травня 2016.
- Ляшенко І. О., Стефанцев С. С., Шемаєв В. М. Модель ситуації у функціональній системі когнітивного поля // Математичне моделювання в економіці, Том 17 № 4, 2019. - С. 67-74, link. ISSN 2409-8876