Мозаїка по деревині
Мозаїка по деревині – це орнаментальне або сюжетне зображення, виконане з однорідних або різних конструкційних матеріалів на масиві деревини. Для мозаїки використовують камінь, кераміку, скло, деревину, шпон деревини, метали, перламутр та інші матеріали.
Загальна характеристика
Мозаїку відносять до монументально-декоративного (оздоблення будівель та архітектурних форм) та декоративно-ужиткового мистецтва.
Мозаїка по деревині - це збірне поняття і має декілька різновидів.
Класифікація
Найбільш поширеними є: інкрустація, інтарсія, маркетрі.
Останнім часом активно розвивається накладна мозаїка, яка прийшла до нас з Європи та Америки завдяки мережі Internet. Є ще менш розповсюджені техніки мозаїки: блокова, торцева.
Маркетрі
В інкрустації вставки з інших матеріалів (в інтарсії вставки з деревини) вставляють та вклеюють в попередньо вирізані гнізда. Однак, з мозаїкою найчастіше пов'язують саме маркетрі.
Маркетрі – вид мозаїки по деревині, в якому мозаїковий набір виконують зі шматочків шпону. Елементи мозаїки врізають в шпон, який є одночасно фоном, й разом з ним наклеюють на поверхню виробу.
Таким чином відбувається повністю покриття поверхні виробом декоративним набором. А отже для виробів за основу можна використовувати дешеву деревину.
Мозаїкові набори, виконані з простих геометричних фігур – квадратів, прямокутників, ромбів, паралелограмів, називають паркетрі. Кожний елемент наклеюється окремо на поверхню. Композиція нагадує паркет, звідси і назва. Такий набір на перший погляд дуже простий, однак велику роль займає припасування елементів між собою. Тому використовують шаблони для формування необхідної геометричної фігури.
Слід зауважити, що в закордонній літературі зміст поняття інтарсія та рельєфна (накладна) мозаїка тотожні. Визначення має наступний вигляд: декоративна мозаїка (інтарсія) – вклеювання в дерев’яну основу (або наклеювання на її поверхню) тонких шарів деревини.
Тобто, традиційна інтарсія в нашому розумінні доповнюється ще однією технікою, яку ми і визначаємо як рельєфна мозаїка. Елементи мозаїки можуть повністю закривати основу або разом із фоном виконувати декоративно-оздоблювальну функцію. Виготовляється рельєфна мозаїка з тонких шматочків деревини 3-5 мм завтовшки. Рельєф утворюється за рахунок заовалення верхнього контуру кожної деталі.
Таким чином, накладна (рельєфна) мозаїка має ознаки маркетрі (набір з деталей наклеюється на поверхню деревини) та інтарсії (деталі виготовляють не зі шпону, а з тонких планок деревини товщиною 3-5 мм або більше способом випилювання лобзиком).
Деякі види мозаїки включені до навчальної програми з трудового навчання.
Джерела
1. Лещук Р. М. Усі уроки трудового навчання (хлопці). 7-9 класи. Варіативний модуль / Р. М. Лещук, В. М. Гащак. - Х.: Вид. група «Основа», 2011. – 352 с. – (Серія «Усі уроки»).
2. Лещук Р. М. Технологія виконання мозаїки в шкільних майстернях / Р. М. Лещук // Трудове навчання в школі. – 2011. - №7 (31). - С. 29-35.