Монгольське завоювання держави Далі

Монгольське завоювання держави Далі - бойові дії між Монгольською імперією і державою Далі, що завершилися знищенням Далі і включенням його території до складу монгольської імперії.

Монгольське завоювання держави Далі
Монгольське завоювання Китаю
Східна Азія на початку XIII століття. Терріторія Далі (колишнього Наньчжао) пофарбована бузковим

Східна Азія на початку XIII століття. Терріторія Далі (колишнього Наньчжао) пофарбована бузковим
Дата: 1253
Місце: Юньнань
Результат: Державу Далі захоплено
Сторони
Монгольська імперія Далі
Командувачі
Хубілай
Урянхадай
Гао Тайсян

Передісторія

У 1252 році великий хан Мунке, готуючись до війни з державою Південна Сун, наказав своєму брату Хубілаю захопити держава Далі, щоб згодом використати його територію для удару по Сун з заходу. Хубілаю було вже 36 років, але це було його першою можливістю проявити себе як полководця (Мунке очолював монгольські армії, коли йому ще не було й 20 років), тому він підготувався до походу дуже ретельно, і виступив лише восени 1253 року.

Зібравши свої війська в Ліньтао, Хубілай відправив у Далі посольство на чолі з трьома посланцями, які передали правителеві Далі вимогу підкоритися монголам. Головний міністр Гао Тайся, фактично управляв державою, наказав стратити всіх трьох послів. Хубілай вийшов на каральний похід. За планом Урянхадай повинен був вести свій загін на Далі із заходу, Хубілай йшов на лобове зіткнення, а кілька князів зі своєю частиною армії повинні були завдати удару зі сходу. Щоб дістатися до Далі, монголам потрібно було подолати складну гористу місцевість.

Похід на Далі

Монгольський наступ з трьох сторін почався наприкінці жовтня 1253 року. Гао Тайся відмовився здатися монголам, зібрав свої війська в єдиний кулак на березі річки Цзіньшацзян і чекав наближення ворога. Війська Хубілая вийшли на протилежний берег річки в листопаді. Хубілай доручив Баяну спорудити наплавний міст з мішків, щоб переправитися через річку. Баян, зробивши нічний кидок через річку, застав супротивника зненацька і швидко завдав йому повної поразки, перебивши значну частину ворожої армії і змусивши Гао Тайся бігти до столиці.

Історія взяття монголами столиці держави - міста Далі - описана в джерелах туманно. Достовірно лише те, що війська Хубілая увійшли в місто без особливого опору. Гао Тайся вночі спробував втекти, але був схоплений і страчений, потім були страчені ті, хто брав участь у вбивстві монгольських послів. Хубілай не став скидати правлячу династію, а приставив до правителя Далі свого сюаньфу ши («уповноваженого по умиротворенню») Лю Шічжуна. На завойованих землях залишився з військами Урянхадай, який підкорив ряд південно-західних областей, проникав в Тибет, а в 1257 році вторгся в Дайв'єт.

Джерела

  • «Історія Сходу» (в 6 т.). Т.II «Схід у середні віки», — Москва, видавнича фірма «Східна література» РАН, 2002. ISBN 5-02-017711-3
  • Моріс Россабі «Золотий вік імперії монголів», — СПб .: «Євразія», 2009. ISBN 978-5-8071-0335-2
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.