Юньнань

Юньна́нь (кит. трад. 雲南, спр. 云南, піньїнь Yúnnán) — провінція на півдні Китайської Народної Республіки. Столиця і найбільше місто Куньмін. Населення 43 330 000 (12-те місце серед провінцій; дані 2004 р.).

Юньнань

云南, Yúnnán

Адм. центр Куньмін
Країна  КНР
Межує з: сусідні адмінодиниці
Тибетський автономний район, Сичуань, Ґуйчжоу, Гуансі-Чжуанський автономний район, Лайтяу, Лаокай, Хазянг, Пхонгсалі, Удомсай, Провінція Луанг-Намтаd, Качин, Шан ?
Населення
 - повне 47 209 277 осіб (2020)[1]
Площа
 - повна 394 100 км²
Висота
 - максимальна 6740 м
(Кавагебо)
Часовий пояс UTC+8
Губернатор Wang Yubod
Вебсайт yn.gov.cn
Код ISO 3166-2 CN-YN
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Юньнань

Географія

Більшу частину території провінції займають гори. На півночі передгір'я Тибету досягають 6740 метрів. На півдні гори переходять у мальовничі пагорби в долини з родючими ґрунтами. Тут течуть великі річки Янцзи, Меконг, а також багато малих річок, що беруть початок на Тибетському плато: Юаньцзян (Хонгха), Нуцзян (Салуїн) та інші. Визначним є озеро Дянь Чі, розташоване поблизу Куньміна.

Крім областей висотної поясності, у Юньнані переважає тропічний клімат (на півночі й заході — помірний).

Населення

Типовий ландшафт Юньнані

Столицею Юньнаня є місто Куньмін (понад 4 млн жителів) — культурний та промисловий центр провінції. Великими містами є розташований біля озера Ерхай Далі (520 000) з численними історичними пам'ятками: Гецзю, Чжаотун, Баошань та Цюйцзін.

Адміністративний поділ

Юньнань поділяється на 8 міських і 8 автономних округів:

Карта#Українська назваКитайська назваПіньінь
Міські округи
1Куньмін昆明市Kūnmíng Shì
2Цюйцзін曲靖市Qǔjìng Shì
3Юйсі玉溪市Yùxī Shì
4Баошань保山市Bǎoshān Shì
5Чжаотун昭通市Zhāotōng Shì
6Ліцзян丽江市Lìjiāng Shì
7Пуер普洱市Pǔ'ěr Shì
8Ліньцан临沧市Líncāng Shì
Автономні префектури
9Дехун-Дай-Качинська德宏傣族景颇族自治州Déhóng Dǎizú Jǐngpōzú Zìzhìzhōu
10Нуцзян-Лісуська怒江傈僳族自治州Nùjiāng Lìsùzú Zìzhìzhōu
11Дечен-Тибетська迪庆藏族自治州Díqìng Zàngzú Zìzhìzhōu
12Далі-Байська大理白族自治州Dàlǐ Báizú Zìzhìzhōu
13Чусюн-Їська楚雄彝族自治州Chǔxióng Yízú Zìzhìzhōu
14Хунхе-Хані-Їська红河哈尼族彝族自治州Hónghé Hānízú Yízú Zìzhìzhōu
15Веньшань-Мяо-Чжуанська文山壮族苗族自治州Wénshān Zhuàngzú Miáozú Zìzhìzhōu
16Сішуанбаньна-Дайська西双版纳傣族自治州Xīshuāngbǎnnà Dǎizú Zìzhìzhōu

Одиниці окружного рівня, своєю чергою, поділяються на 129 одиниць повітового рівня (повітів, автономних повітів, районів міського підпорядкування та міських повітів). А ті, своєю чергою, складаються з 1455 одиниць волосного рівня.

Економіка

Сільське господарство все ще займає провідне місце в економіці провінції. Завдяки тропічному клімату тут успішно вирощують чай (в тому числі пуер), цукрову тростину, тютюн і рис, причому рис дає 3 врожаї на рік. На півночі провінції вирощують кукурудзу.

Скотарство не дуже розвинене у Юньнані, однак селяни нерідко тримають корів та буйволів.

Провінція багата на корисні копалини: олово, мідь, залізо, вугілля, боксити, фосфати, золото й свинець. Приблизно 31 % запасів світового олова залягає у юньнанській землі. Однак головне місце в індустрії провінції займає металургія кольорових металів та виплавка сталі (у Куньміні та Дукоу). В столиці також розвинене машинобудування.

Історія

Три пагоди в Далі — пам'ятка доби Наньчжао.

Починаючи з середини 3 століття до н. е. Дянь та інші тайські князівства на території Юньнані піддавалися нападам з боку китайських держав — спочатку князівства Чу, а після об'єднання Китаю династією Цінь і Хань. У 200 році до н. е. майже вся територія теперішньої Юньнані входила до складу Ханьської імперії. У 122 р. до н. е. тайцям вдалося на якийсь час відновити незалежність у королівство Альяо, але вже через 12 років імператриця У знову завоювала ці стратегічно важливі для торгівлі з Бірмою та Індією території. При ній одне з князівств, розташованих на цій території, отримало назву.

У 320 році у Юньнань переселився клан Цуань, рятуючись від набігів центральноазіатських народів на Північний Китай. Він правив провінцією як частиною царства Сичуань майже 400 років.

Див. також

Примітки

  1. http://www.stats.gov.cn/english/PressRelease/202105/t20210510_1817188.html
  2. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.