Московська конференція (1944)
Четверта Московська конференція[1] або Толстовська конференція (за її кодовим ім'ям «Толстой») відбувалася з 9 жовтня по 19 жовтня 1944 між основними союзниками у Другій світовій війні.
Головними представниками СРСР на конференції були радянський вождь Йосип Сталін і міністр закордонних справВ'ячеслав Молотов. Основними представниками Великої Британії були прем'єр-міністр Вінстон Черчилль і британський міністр закордонних прав Ентоні Іден.
Також був присутнім начальник Генерального штабу Сполученого королівства, фельдмаршал сер Алан Брук, як і посол США в СРСР Аверел Гарріман та глава військової місії Сполучених Штатів у Москві, генерал-майор Джон Рассел Дін, що виконували роль спостерігачів. Також на конференції були делегації як від лондонського польського уряду у вигнанні, так і тимчасового польського комуністичного уряду, що базувався у Любліні.[2][3]
Питаннями, що обговорювалися на конференції, були вступ Радянського Союзу у війну проти Японії, післявоєнний поділ Балкан у формі передбачуваної Угоди про відсотки та майбутнє Польщі. Британці також погодилися повернути у Радянський Союз всіх без винятку колишніх радянських громадян, яких було визволено від німців.[4]
Примітки
- Деякі британські джерела називають її «Другою Московською конференцією», оскільки це був, другий раз, коли Черчилль і Сталін зустрілися на конференції у Москві. У цьому випадку першою вважають Московську конференцію 1942 року (див. Fact File : Second Moscow Conference 9 to 19 October 1944 Архівовано 20 серпня 2010 у Wayback Machine. BBC)
- Fact File : Second Moscow Conference 9 to 19 October 1944 Архівовано 20 серпня 2010 у Wayback Machine. BBC
- Stanly Smith Part 1: The Polish Government: Could Churchill have done more to save Poland from Communism?
- Tolstoy, Nikolai. The Secret Betrayal. Charles Scribner' Sons (1977). с. 75. ISBN 0-684-15635-0.