Мотовунський ліс

Мотову́нський л́іс (хорв. Motovunska šuma) — лісовий масив-заповідник, що розташувався між хорватськими містами Мотовун та Опрталь в східній частині півострова Істрія. Статус заповідника цим територіям був наданий в 1963 році рішенням Інституту охорони природи Хорватії. Площа лісового масиву — 275 га.

Загальні відомості

Розташований в долині річки Мірна, ліс відомий найціннішими видами білого і чорного трюфелів. Мотовунській ліс — єдиний заплавний ліс Середземномор'я, що залишився недоторканим. Усього на земній кулі залишилося ще дві схожі території — на болгарському узбережжі Чорного моря і залишки дубових лісів на кордоні Албанії та Чорногорії. Раніше залишки таких лісів знаходилися і в долинах річок Неретва, Роа, Рон і т. ін., проте в наш час[коли?] їх долини розчищені і перетворені в сільськогосподарські угіддя.

У Мотовунському лісі, багатому рослинністю, переважають дуби (лат. Quercus rubor), польські ясени (лат. Fraxinus angustifolia), в'язи (лат. Ulmus minor). У лісі також представлені деревинний виноград (лат. Vitis vinifera ssp. Sylvestris), ломиніс (лат. Clematis sp.), плющ (лат. Hedera helix) і хміль (лат. Humulus lupinus).

Історія

За часів правління на цих територіях Венеціанської республіки існували суворі правила охорони лісових угідь, однак, з приходом правління австрійської монархії, ліси стали широко використовуватися як будівельні матеріали, а особливо цінні породи — для суднобудівних цілей. Таким чином було вирубано близько 2800 га. Пізніше угіддя зазнали перетворення у зв'язку з будівництвом дренажних каналів.

Згубним для лісів опинився і період правління французької адміністрації (1793-1813 рр.), проігнорувавши статус заповідних територій і в масовому порядку вирубавши практично чверть дерев у нижній частині Мотовунського лісництва. У 1817 році австрійське керівництво, яке прийшло на зміну французькому, скасувало статус заповідника і руйнування лісового масиву продовжилося.

В останні 50 років в Мотовунському лісі відбулися значні зміни. У зв'язку з хворобами, а також будівництвом нових доріг та штучних водойм, практично повністю зникла популяція в'яза, спостерігається висихання дуба та ясена. Також частина лісу була ліквідована для сільськогосподарських цілей.

Збереження масиву

В даний час приймається ряд жорстких заходів, які можуть допомогти у збереженні Мотовунського лісового масиву: дозволяються лише санітарні вирубки із суворим обґрунтуванням можливих наслідків, також заборонено лікування дерев без попереднього дозволу регулюючих органів.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.