Мохол

Проєкт «Мохол» (англ. Project Mohole) — спроба досягти поверхні Мохоровичича глибоководним бурінням у 1961-1966. Проєкт здійснювався Національним науковим фондом США. Мета проєкту не була досягнута.

Мохол
Наступник Deep Sea Drilling Projectd
Висота 183 м
 Мохол у Вікісховищі
Глибоководний міхур для позиціонування ехолокатором

Проєкт «Мохол» був названий на честь хорватського вченого Андрія Мохоровичича (хорв. Andrija Mohorovičić), який досліджував земну кору і мантію. Частина назви, hole, перекладається з англійської мови українською як «свердловина».

Проєкт базувався на припущенні, що товщина океанського дна до поверхні Мохоровичича набагато менше, ніж на суші. Було вибрано місце поруч з островом Гуадалупе з глибиною океану близько 3.5 км. Було пробурено 5 пробних свердловин із заглибленням у дно до 180 метрів. Проєкт закритий у зв'язку з перевитратою коштів.

Однією з причин провалу була революційність буріння з плавучої незакріплені платформи на великих глибинах. Позиціонування платформи здійснювалося двигунами платформи по сигналам гідролокатора. Бурова платформа CUSS I створювалася консорціумом нафтовидобувних компаній в 1956 як випробувальний стенд для морського нафтовидобутку.

Див. також

Література

  • A Hole in the Bottom of the Sea: The Story of the Mohole Project by Willard Bascom, 1961. ISBN 0-385-00711-6
  • Chandler, G. N. «Experimental Deep Water Drilling- Project Mohole» (Motion Picture, Library of Congress Catalogue Number: fi 68000006, 28 min)
  • Oral History Interview. Willard Bascom, 1993.
  • Oral History Interview. Robert Bauer, 1993
  • Milton Lomask, "A Minor Miracle: An Informal History of the National Science Foundation." NSF

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.