Мощинська культура

Мощинська культура — археологічна культура залізної доби, що асоціюється зі зниклим на кінцевих етапах асиміляції цієї культури останніх племен балтомовного народу Голяді, які в кінці 14 століття були поглинуті Московським князівством, та поступово ще протягом декількох століть славянізувались у його складі, переходячи на слов'янське койне зі збереженням своїх фонетичних особливостей, які відрізняють теперішню російську мову від української. Існувала в IV—VII століттях на території Калузької[1], Орловської[2],Тульської[3] та частково Смоленської областей.

Карта балтських і слов'янських археологічних культур V—VI ст.

Історія

На даний час в науці прийнято вважати, що мощинська культура склалася в результаті взаємодії місцевого населення юхнівської культури з прийшлим населенням зарубинецької культури[4]. Споріднена із Дніпро-Двінською культурою[5] Про культурні «мощинців» зв'язки із населенням балтомовного ареалу Мазурських озер, центральної та східної Литви і Білоруського Понімання[6]. Порівняння археологічних даних свідчить про вплив мощинської культури на специфічні риси характерні для осілого тут згодом слов'янського племені в'ятичів[7]. Для мощинської культури характерним є поселення в укріплених городищах, трупоспалення та поховання в урнах. У коло старожитностей мощинський культури включають ліпний глиняний посуд різноманітні форм та бронзові прикраси.

Походження назви

Свою назву культура отримала від виявленого городища коло села Мощини в Мосальскому районі Калузької області.

Використані джерела

  1. http://www.admobl.kaluga.ru/New/History/Archaeology/1.htm
  2. Этнический состав населения и погребальный обряд на территории Орловской области. Архів оригіналу за 15 червня 2008. Процитовано 25 грудня 2011.
  3. Археологические памятники России[недоступне посилання з квітня 2019]
  4. Седов В.В., ГОЛЯДЬ. Архів оригіналу за 29 листопада 2014. Процитовано 25 грудня 2011.
  5. Восточная Европа и славяне в I тысячелетии » Восточная Европа и славяне в I - IV вв. Архів оригіналу за 19 серпня 2010. Процитовано 25 грудня 2011.
  6. Воронцов. А Этнокультурная ситуация на Окско-Донском водоразделе в позднеримское время
  7. Восточнославянская этноязыковая общность. Архів оригіналу за 8 квітня 2005. Процитовано 25 грудня 2011.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.