Моє ім'я Долемайт
«Моє ім'я Долемайт» (англ. Dolemite Is My Name) — американський біографічний фільм режисера Крейга Брюера. Авторами сценарію виступили Скотт Александер і Ларрі Карашевський. Фільм присвячений історії успіху чорного стендап — коміка і діяча кіно Руді Рея Мура, роль якого виконав американський актор Едді Мерфі.
Моє ім'я Долемайт | |
---|---|
Dolemite Is My Name | |
| |
Жанр | Фільм-біографія, комедія, драма |
Режисер | Крейг Брюер |
Продюсери | Едді Мерфі, Джон Девіс, Джон Фокс |
Сценаристи | Скотт Александер, Ларрі Карашевський |
У головних ролях |
Едді Мерфі, Давайн Джой Рендольф, Кіген-Майкл Кі, Майк Еппс, Крейг Робінсон, Тітусс Берджесс, Веслі Снайпс |
Оператор | Ерік Стілберг |
Композитор | Скотт Бомар |
Кінокомпанія | Davis Entertainment Netflix |
Дистриб'ютор | Netflix |
Тривалість | 118 хв |
Мова | англійська |
Країна | США |
Рік | 2019 |
IMDb | ID 8526872 |
netflix.com/title/80182014 |
Прем'єра фільму відбулася на кінофестивалі у Торонто 7 вересня 2019 року[1], потім стрічку було випущено в обмежений кінопрокат 4 жовтня 2019 року, потім, 25 жовтня, вона стала доступною для перегляду на відео-сервісі Netflix[2]. Фільм отримав визнання критиків. Вони схвально відреагували на повернення знаменитого актора-коміка Едді Мерфі на кіноекрани і на його правдоподібне виконання ролі Долемайта.
Сюжет
Дія відбувається у 70-х роках у Лос-Анджелесі, у чорному «гетто». Недолугий музикант Руді Мур (Едді Мерфі) працює у музичному магазині і безрезультатно намагається просунути свої пісні на місцеву радіостанцію. Вночі Руді підробляє у музичному клубі, де також безрезультатно умовляє власника клубу дати йому можливість виступати коміком. Руді, не втрачаючи надію завоювати славу, шукає натхнення у безпритульних волоцюг, записуючи їхні жарти на магнітофон. Руді розвиває новий стиль речитативу. Глядачам припадає до душі стендап Руді, і він швидко стає знаменитістю серед чорношкірого населення Лос-Анджелеса. Руді вибирає для себе сценічний образ — сутенер Долемайт.
Руді хоче продавати записи своїх виступів на платівках, але не знаходить дистриб'ютора. У результаті він позичає гроші у своєї багатої тітоньки Лунелл Кемпбелл, і сам зі своїм другом Джиммі Лінчем (Майк Еппс) береться за створення партії дисків, які дуже швидко розпродаються. З Руді зв'язуються брати Біхарі й погоджуються фінансувати розповсюдження дисків, які незабаром навіть потрапляють в чарти. Про «Долемайта» дізнаються і в інших містах. Так Руді вирішує влаштувати тур по містах Америки. В одній із поїздок Руді знайомиться з Леді Рід (Давайн Джой Рендольф) — самотньою матір'ю — і, помічаючи в ній потенціал, пропонує стати їй своєю протеже.
Руді розуміє, що на цьому зупинятися не хоче і має намір зняти власний фільм у жанрі блексплотейшн, націлений на чорну аудиторію. Проте всі намагаються переконати Руді, що це погана ідея. Однак, знайшовши спонсорів в особі братів Біхарі, а також завдяки зв'язкам і підтримці друзів, Руді вдається залучити команду молодих білих студентів із Каліфорнійського університету у якості знімальної групи, серед яких був майбутній відомий оператор-постановник Ніколас Джозеф фон Штернберг (Коді Сміт-МакФі). Також Руді задіяв драматурга Джеррі Джонсона (Кіген-Майкл Кі) і актора Д'Арвіля Мартіна (Веслі Снайпс), відомого своєю другорядною роллю у фільмі «Дитина Розмарі», за умови, що той виступить режисером фільму. Фільм під назвою «Долемайт» повинен був стати комедійним бойовиком, націленим на «чорну аудиторію», з комедійними, еротичними сценами, перестрілками і кунг-фу.
Зйомки фільму йдуть без будь-яких форс-мажорних обставин, проте враження псує занадто невміле володіння карате Руді. Д'Арвіль відкрито демонструє своє презирство до зйомок і навіть поспішає покинути команду одразу ж після їх завершення, заявляючи, що ніхто не буде дивитися цей фільм. Слова Мартіна здаються правдоподібними, оскільки жоден з кінодистриб'юторів не погоджується купити фільм. Він вирішує повернутися до гастролювання, хоча і з набагато меншим ентузіазмом. Знайомий місцевий ді-джей (Кріс Рок) пропонує Руді допомогу, оскільки його родич володіє кінотеатром і міг би організувати прем'єру «Долемайта». Руді почав сам на вулиці і через місцеве радіо рекламувати свій фільм. Попри страхи, прем'єра фільму була вкрай успішною, а заповненість залу склала 98 %.
Голлівудський кінорежисер (Боб Оденкірк), чия компанія Dimension Pictures нещодавно відмовилася купувати «Долемайта», поспішила зв'язатися з Руді і запропонувала просувати фільм серед чорношкірого населення по всій Америці. Руді погодився. Хоча критики написали розгромні відгуки про «Долемайта», назвавши його «жахливим, халтурним і хаотичним», фільм мав успіх і швидко зібрав навколо себе безліч шанувальників.
В епілозі фільму відзначається, що Руді Рей Мур продовжував гастролювати і зніматися у продовженнях «Долемайта» до своєї смерті в 2008 році, а також, що винайдений ним стиль мови — римований речитатив афроамериканського сленгу, став натхненням для найперших реперів початку 1980-х років. Таким чином, Руді Мур визнаний «хрещеним батьком репу».
Акторський склад
- Едді Мерфі — Руді Рей Мур[3]
- Кіген-Майкл Кі — Джеррі Джонс
- Майк Еппс — Джиммі Лінч
- Крейг Робінсон — Бен Тейлор
- Тітусс Берджесс — Теодор Тоні
- Давайн Джой Рендольф — леді Рід / Квін Бі
- Веслі Снайпс — Мартін Д'Арвіль[4]
- Александар Філімонович — Йосип Біхарі
- T.I. — Волтер Крейн
- Кріс Рок — Боббі Вейл
- Рон Сефас Джонс — Рікко
- Лунелл Кемпбелл — тітонька Руді
- Джеральд Дауні — Боб Брукс
- Коді Сміт-Макфі — Ніколас Джозеф фон Штернберг
- Snoop Dogg — Рой
- Боб Оденкірк — Лоуренс Вулнер
- Баррі Шабака Хенлі — Демонд
- Таша Сміт — дружина Джиммі
- Джилл Сейвел — біла актриса
Створення
Підготовка
Американський комік-актор Едді Мерфі зауважив, що давно мріяв зняти біографічний фільм про Руді Мура, його кумира дитинства. Ще в 2003 році Мерфі зустрів сценаристів Скотта Александера і Ларрі Карашевського, і вони почали працювати над проектом. Скотт і Карашевський працювали над сценарієм з урахуванням того, щоб він сподобався Едді Мерфі. Як вони зауважили, «якщо Едді сподобається, ми знімаємо фільм, якщо Едді не подобається, тоді фільму немає». Сценаристи вперше познайомилися з творчістю Руді Мура через перегляд трейлерів його фільмів про Долемайта. Александер зацікавився творчістю Мура, однак на початку 2000-х було вкрай складно роздобути копії маловідомих фільмів, для чого сценаристу довелося вирушити в міський квартал, де розташовувалася колишня кіностудія Мура, щоб розшукати і купити копію[5].
Мерфі вдалося зв'язатися з самим Руді Муром і організувати з ним і двома сценаристами зустріч. Сам Мур зізнався, що Едді Мерфі ідеально підійде на роль його камео і в подробицях розповів про свої життєві історії. Проте Едді Мерфі так і не зумів знайти фінансову підтримку для свого проекту. Він зауважив, що відвідав багато студій, і всі їхні претензії зводилися до того, що вони не готові фінансувати байопік про «нікому не відомого» коміка. Едді зізнався, що його боротьба за створення фільму була схожа з боротьбою Руді за створення і просування «Долемайта»[6]. Здавалося, що проект був покинутий назавжди. Проте після успіху серіалу «Народ проти О. Джея Сімпсона: Американська історія злочинів», де Александер і Карашевський виступали сценаристами, вони накопичили достатньо коштів, щоб зв'язатися в 2016 році з Едді Мерфі і відродити проект по створенню байопіку про Руді Мура. Мерфі зі сценаристами знайшли спонсора в особі Netflix, яким сподобалася ідея. Карашевський зауважив, що трохи раніше вони просто не змогли б знайти спонсора[5]. У якості режисера був обраний Крейг Брюер[7][8]. У червні 2018 року також було оголошено основний акторський склад[9][10][11][12].
Багато іменитих темношкірих акторів погодилося брати участь у фільмі. Едді Мерфі зауважив, що йому також хотілося торкнутися у фільмі теми створення кіножанру Blaxploitation, оскільки, незважаючи на низькі бюджети і якість, зазначені фільми з майже повністю чорношкірим акторським складом порушували актуальні для чорношкірого населення теми. І ціле покоління афроамериканців, в тому числі і Едді Мерфі, виросли на цих фільмах[13].
Зйомки
Зйомки фільму почалися у червні 2018 року[14]. Для них спеціально підбиралися локації і інтер'єри, створені в 70-і роки і раніше. Сценаристи Александер і Карашевський ще з 2003 року роз'їжджали вулицями Лос-Анджелеса у пошуках відповідних локацій і з низьким трафіком, адже для зйомок доводилося б перекривати вулиці. Особлива складність полягала в пошуках відповідних локацій середнього заходу і східного узбережжя, де, відповідно до сюжету, Руді гастролював, бо йшлося про закриті концертні зали і часом таємні «сараї», де чорношкірі відчували себе у безпеці в часи ще сильної расової сегрегації на півдні США[15].
Інша проблема полягала в тому, що багато локацій Лос-Анджелеса, що стали важливими у творчій кар'єрі Мура, вже перестали існувати в їх «колишньому» вигляді, для чого сценаристи шукали найбільш «схожі» локації. Наприклад, той самий «Каліфорнійський клуб» на розі авеню Санта-Барбара і Сент-Ендрюс-плейс, де дебютував Мур, нині став пральнею. Творцям довелося вивчити близько 50 схожих клубів, і, зрештою, їхній вибір зупинився на клубі Flamenco El Cid на бульварі Сансет у районі Срібного озера. Сцени музичного магазину Dolphin's of Hollywood знімалися у магазині вінілових платівок Poo-Bah Records. Сцени у покинутій будівлі готелю Соммервілля, де Руді влаштував свою «нелегальну» студію, також знімалися в інший локації через те, що тут розташовується нині діючий готель Данбар. З цієї причини нижній поверх будівлі був відтворений у вестибюлі, в центральній студії Лос-Анджелеса. Інші поверхи і кімнати знімалися в апартаментах Royal Lake, на розі 11-ї вулиці і Лейк-стріт у Піко-Юніон. Сама будівля мала явну зовнішню схожість із «Данбаром». Самі зйомки тривали 44 дні, протягом яких команда побувала у 89 різних місцях[15].
Для зйомок вибиралися по можливості ті ж міські локації, в яких Руді Мур знімав свої фільми, аж до житлової ділянки, де відбулася сцена безглуздого кунг-фу. Творці зізналися, що створення сцени, де Мерфі «штовхає» у багажник бандитів, була найвеселішою за весь час зйомок[16]. Також команда шукала предмети і одяг того часу, з трикотажу і поліестеру. Однак для актора Крейга Робінсона довелося шити одяг, оскільки команда не зуміла знайти вінтажний одяг розміру плюс сайз[17].
Критика
Фільм у цілому отримав визнання кінокритиків. Рейтинг схвалення фільму на сайті Rotten Tomatoes склав 97 % із середньою оцінкою 7,91/10 балів на основі 171 рецензії. Критики в основному похвалили гідне і «блискуче» повернення Едді Мерфі на кіноекрани[18]. За версією сайту Metaciritc середня оцінка фільму становить 78 балів з 100 на основі 32 оглядів[19]. Російські критики також позитивно відгукнулися про фільм. За версією сайту Критиканство середня оцінка склала 85 балів зі 100[20].
Критик сайту Variety описав виступи Мерфі як своєрідне повернення, помітивши, що, «Як зухвалий шахрай, який створив» Долемайта, «Едді Мерфі виступив у кращій своїй ролі за останні роки у фільмі, який став своєрідною блексплотейшн-відповіддю фільму» Горе-творець. «…Він входить у роль Руді, як матюкливого й одночасно безцінного коміка з роздутим его»[21].
Рецензент журналу The Washington Free Beacon знайшов явні подібності «Долемайта» з фільмом 1994 року «Ед Вуд» та зауважив:
...Мерфі тут просто незрівнянний, і він заслуговує Оскара, хоча майже напевно не отримає його. Це красиве і уважне до деталей дійство, у якому найбільший комік свого покоління з успіхом затьмарює свій унікальний блиск, щоб відповідати у повній мірі образу Мура[22].
Критик сайту Disgustingmen зауважив, що фільм наповнений легкої атмосферою самоіронії, без надуманих конфліктів, де видно, що навіть самі актори отримували задоволення від процесу зйомки:
«Долемайт», який знімає Руді — це самопародія на його життя. Але і сам Руді у «Моє ім'я Долемайт» — це пародія на Едді Мерфі. На словах важкувато, але у фільмі це все органічно вловлюється. Взагалі, приємно, як Едді Мерфі глузує з себе: безжально, смішно і без тіні жалю. Мабуть, для нього це як психотерапія[23].
Нагороди та номінації
Кінопремія «Золотий глобус» (77-ма церемонія).
- Найкраща чоловіча роль — комедія або мюзикл — Едді Мерфі — Номінація.
- Найкращий фільм — комедія або мюзикл — Номінація.
Примітки
- Lang, Brent (23 липня 2019). Toronto Film Festival: ‘Joker,’ ‘Ford v Ferrari,’ ‘Hustlers’ Among Big Premieres. Variety. Процитовано 23 липня 2019.
- McClintock, Pamela (27 серпня 2019). Netflix Dates 'Marriage Story,' 'Laundromat' and Other Fall Award Films. The Hollywood Reporter. Процитовано 27 серпня 2019.
- Spencer Perry. Eddie Murphy to Star in Netflix Film on Rudy Ray Moore. ComingSoon.net.
- Grant Hermanns. Wesley Snipes Joins Ensemble Cast For Netflix’s Dolemite Is My Name. ComingSoon.net.
- ‘Dolemite Is My Name’ Writers Broke Their ‘Cardinal Rule’ for Eddie Murphy: ‘This Script Is Only for Eddie’. The Wrap (англ.). 26 вересня 2019. Процитовано 31 жовтня 2019.
- Eddie Murphy Interview: Dolemite Is My Name (англ.). ScreenRant. 22 жовтня 2019. Процитовано 8 листопада 2019.
- Eddie Murphy to Star as Rudy Ray Moore for Netflix. The Hollywood Reporter (англ.). 7 червня 2018. Процитовано 7 червня 2018.
- Film News Roundup: Eddie Murphy to Star in Biopic ‘Dolemite Is My Name’ for Netflix. 8 червня 2018.
- Wesley Snipes Joins Eddie Murphy in Netflix's 'Dolemite Is My Name!' (Exclusive). The Hollywood Reporter.
- T.I. in Talks to Join Eddie Murphy in Netflix's 'Dolemite Is My Name!' (Exclusive). The Hollywood Reporter.
- Keegan-Michael Key Joins Eddie Murphy in 'Dolemite Is My Name!' (Exclusive). The Hollywood Reporter.
- Stuparusic, Jelena (21 серпня 2018). ZVEZDA "UBICA MOG OCA" U HOLIVUDU: Filimonović u filmu s Marfijem i Snajpsom! [STAR OF "MY FATHER'S KILLERS" IN HOLLYWOOD: Filimonovic in a movie with Murphy and Snipes!]. Kurir (серб.). Процитовано 21 серпня 2018.
- Eddie Murphy + The cast of Dolemite Is My Name Talk In-depth About the Film (uа). Процитовано 8 листопада 2019.
- Eddie Murphy to Star as Rudy Ray Moore for Netflix. Deadline (англ.). 7 червня 2018. Процитовано 7 червня 2018.
- Gwynedd Stuart (29 жовтня 2019). Finding the 1970s L.A. of Rudy Ray Moore’s 'Dolemite' (амер.). Los Angeles Magazine. Процитовано 9 листопада 2019.
- Dolemite Is My Name's Kung Fu Scene Played Out Even Funnier In Real Life. CINEMABLEND. 29 жовтня 2019. Процитовано 8 листопада 2019.
- Interview: Ruth Carter On The Bold Style of Eddie Murphy in ‘Dolemite Is My Name’ (англ.). Awards Daily. 28 жовтня 2019. Процитовано 8 листопада 2019.
- Dolemite Is My Name. Rotten Tomatoes. Процитовано 13 жовтня 2019.
- Dolemite Is My Name Reviews. Metacritic. Процитовано 13 жовтня 2019.
- Рецензії на фільм Моє ім`я Долемайт / Dolemite Is My Name, відгуки (uа). Критиканство. Процитовано 8 листопада 2019.
- Toronto Film Review: ‘Dolemite Is My Name’. Variety. Процитовано 8 вересня 2019.
- Review: 'Dolemite Is My Name'. Washington Free Beacon. Процитовано 2 листопада 2019.
- Володимир Бровін (28 жовтня 2019). Едді Мерфі знову смішний, навіть через стільки років! 5 причин переглянути комедію «Моє ім`я Долемайт» (uа). DISGUSTING MEN. Огидні чоловіки. Процитовано 8 листопада 2019.