Музей-діорама «Битва за Дніпро в районі Переяслава восени 1943»

Діора́ма «Битва за Дніпро в районі Переяслава і створення Букринського плацдарму восени 1943 року» діорама у Переяславі, відкрита у 1975 році. Складова частина Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав».

Музей-діорама «Битва за Дніпро в районі Переяслава і створення Букринського плацдарму восени 1943 року»
Музей-діорама знаходиться в приміщенні Вознесенського собору — пам'ятки архітектури
Тип Діорама
Країна  Україна
Розташування  Україна,
Київська область, Переяслав, вул. Г. Сковороди, 54
Засновано 5 травня 1975
Відкрито 1975
Режим роботи 9:00 — 17:00,
вихідні — понеділок, вівторок
Сайт niez.com.ua/museums/about-museum/644-музей-діорама-битва-за-дніпро-в-районі-переяслава-і-створення-букринського-плацдарму-восени-1943-р

 Музей-діорама «Битва за Дніпро в районі Переяслава восени 1943» у Вікісховищі

Будинок музею

Музей-діорама знаходиться в приміщенні Вознесенського собору 1700 року, визначній пам'ятці архітектури національного значення, внесеній до Державного реєстру нерухомих пам'яток України. Вознесенський собор — яскрава пам'ятка у стилі українського бароко. Цегляний, тинькований, дев'ятикамерний. Увінчує будівлю купол на дуже високому гранчастому барабані. Рамена хреста завершені високими хвилястої форми фронтонами. Стіни розчленовані пласкими розкрепованими пілястрами. Портали і ліпні обрамлення вікон і барабану купола були виконані у першій третині XVIII століття під час ремонту.

5 травня 1975 році до 30-річчя Перемоги у «Великій Вітчизняній війні» 1941—1945 років в приміщенні собору урочисто відкрили музей-діораму.

Художня концепція

Діорама присвячена подіям вересня 1943 року форсуванню Дніпра військами Воронезького фронту з метою захопити плацдарм на правому березі в районі Великого Букрина за 80 км на південний схід від Києва, який пізніше став відомий як Букринський плацдарм. З Букринського плацдарму планувалося розпочати наступ на Київ. Жорстокі кровопролитні бої у вересні-жовтні 1943 року не увінчалися успіхом. На плацдармі і при формуванні Дніпра загинуло близько 250 тисяч воїнів.

Експозиція

У приміщенні музею-діорами знаходиться портретна галерея Героїв Радянського Союзу, які отримали це звання за форсування Дніпра. Центром експозиції є батальна діорама.

Художньо-документальне полотно діорами довжиною 28 метрів і висотою 7 метрів написане на цільнотканому холсті майстрами батального живопису Студії військових художників імені М. Б. Грекова Петром Мальцевим і Миколою Присєкіним. Опираючись на фото-документальні матеріали автори максимально реалістично відтворили момент переправи радянських військ з лівого берега Дніпра на високий правий, де знаходилися укріплення противника, 23 вересня 1943 року. Герої, зображені на передньому плані, — реальні особи, деякі з них мають портретну схожість.

Автори діорами працювали над створенням полотна чотири з половиною роки. Уперше діорама була виставлена для ознайомчого огляду в московському манежі на два місяці.

Крім діорами і галереї героїв в експозиції живописні й скульптурні роботи, фронтові реліквії: особисті речі бійців, листи, нагороди, зброя, унікальна преса часів війни.

Підземний коридор веде з головної зали до меморіалу на честь десяти тисяч переяславців, загиблих у боях. Їхні прізвища викарбувані на стінах. Тут же встановлена меморіальна плита загиблим героям штурму Дніпра.

Див. також

Література

Посилання

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.