Мультикультуралізм
Мультикультуралізм — явище суспільного життя[1], яке полягає в співіснуванні у рамках одного суспільства багатьох культур. Також цим словом називають філософський світогляд і філософську теорію, які стверджують, що наявність у суспільстві багатьох культур — це природний стан суспільного життя і до нього треба ставитись відповідно. З точки зору мультикультуралізму крайністю і відхиленням від норми є намагання утвердити у суспільному житті одну єдину «загальноприйняту» культуру, що часто буває у суспільствах тоталітарного типу.
Вперше прикметник «мультикультурний» використав у 1941 р. Е. Гаскел у творі «Ланс: історія мультикультурного народу» в космополітичному значенні як змішування національностей та розширення ідентичностей. Пізніше, у 1957 р., під іменником «мультикультуралізм» розуміють різноманіття мов та культур (як мультилінгвізм), а з 1962 р. термін «мультикультурний» використовують для опису демографічної ситуації мегаполісів, населених людьми різного культурно-етнічного походження та матеріального достатку.
Джерела
- С. В. Дрожжина. Мультикультуралізм: теоретичні і практичні аспекти. // «Політичний менеджмент» : наук. журнал / голов. ред. Ю. Ж. Шайгородський. — № 3, 2008. — С. 96-106.
- О. В. Губенко. Проблема геополітичного вибору України і соціально-психологічні особливості мультикультурного синтезу як чинника соціально-історичного розвитку. Проблеми політичної психології та її роль у становленні громадянина Української держави. Збірник наукових праць / За заг. ред. члена-кореспондента АПН України М. М. Слюсаревського. — К.: Інститут соціальної та політичної психології АПН України. Випуск 7. 2008.
- В. В. Миронов. Мультикультурализм. Философия: Учебник для вузов / Под общ. ред. В. В. Миронова. — М.: «Инфра-М», 2005. (рос.)
- Д. В. Ковальов. Мультикультурність — причина краху ідеї Єдиної Європи
- Д. В. Ковальов, П. В. Ковальов Повстання ідентичності[недоступне посилання з липня 2019]. — Дн.: ВКК Баланс-Клуб, 2016. — 304 с. — ISBN 978-966-494-039-6.
Посилання
- Мультикультуралізм // Європейський словник філософій. Лексикон неперекладностей. / Наукові керівники проєкту: Барбара Кассен і Констянтин Сігов. — Київ : Дух і літера, 2009. — Т. 1. — С. 326-329.
Примітки
- Cuccioletta, Donald. Multiculturalism or Transculturalism: Towards a Cosmopolitan Citizenship. Архівовано 17 квітня 2016 у Wayback Machine., LONDON JOURNAL OF CANADIAN STUDIES 2001/2002 VOLUME 17, Plattsburgh State University of New York, Interdisciplinary Research Group on the Americas