Мідна промисловість України
Мідна промисловість — галузь кольорової металургії України з обробки мідних руд та виробництва міді.
Галузь розвинена слабко, такий стан зумовлений слабкістю сировинної бази й залежності від її імпорту та отримання вторинної сировини. Історичний аспект полягає в тому, що в Російській імперії й СРСР основні виробничі й добувні потужності розташовувалися поблизу найбільших родовищ (Урал, Казахстан).
Програма розвитку
В 1995 році Кабінетом Міністрів України було прийнято комплексну програму розвитку промислової бази для виробництва міді та її напівфабрикатів "Мідь України". Її основною метою є створення на державному рівні сприятливих умов для забезпечення потреб машинобудування, оборонного комплексу, сільського господарства, будівництва, інших галузей господарства в прокаті й виробах з міді та її сплавів.
Складність і гострота проблеми зумовлені тим, що українські споживачі, які гостро потребують цієї продукції, змушені закуповувати значну її частину за межами України і скорочувати виробництво товарів. У той же час наявні в Україні потужності з виробництва прокату міді та її сплавів не завантажені, оскільки немає мідної сировини, а значна частина мідевмісного брухту і відходів з різних причин експортується, незважаючи на те, що експорт прокату міді та її сплавів значно ефективніший, ніж експорт брухту і відходів міді.
Реалізація основних заходів передбачає можливість значною мірою задовольнити потреби країни у прокаті, скоротити витрати іноземної валюти на придбання катодної міді, забезпечити додаткові валютні надходження від експорту конкурентоспроможної продукції на основі вдосконалення структури підгалузі і технічного переоснащення виробництв.
Пріоритетними напрямами визначено розвиток виробництва високоякісного прокату, а також розвиток виробництва міді вогневого рафінування і катодної міді з брухту та відходів на СП "Донкавамет" і заводі "Укрцинк" (м.Костянтинівка Донецької області). Переробка брухту на катодну мідь дає можливість організувати виробництво мідної катанки з власної сировини, тобто скоротити витрати валюти на закупівлю катодної міді за кордоном.
Підприємтсва
- ТОВ «Катех-Електро» – один з основних виробників кабельної продукції в Україні
- ТОВ СП «Панком-Юн» – на його базі налагоджено виробництво катодної міді
- ДП «Донецьквторкольормет»
- ТОВ «Запорізький завод кольорових сплавів»
- АОЗТ «Втормет»
- СП «Техноскрап»
- ТОВ «Екометал»
- ТОВ «Бона»
- Артемівський завод з обробки кольорових металів – єдине в Україні підприємство, яке виробляє прокат міді та сплавів на її основі (лист, стрічка, труби, прутки тощо). Більш як 80% сировини завод одержує з підприємств Росії та Казахстану.
Спільні підприємства "Донкавамет" і "Укргермет" спеціалізуються на виробництві латуні і бронзи з вторинної сировини.
Зовнішня торгівля
Українські підприємства у січні 2018 наростили експорт міді і мідних виробів у вартісному вираженні на 83,9%. У грудні 2017 році мідь і мідні вироби імпортовані на суму $8,923 млн, експортовані – на $14,580 млн.[2]
Див. також
- Мідна промисловість
- Мідна промисловість Росії[3]
- Мідна промисловість Казахстану
Примітки
Посилання
- На Ратнівщині будуть видобувати мідь. http://visnyk.lutsk.ua/. 18 серпня 2017. Процитовано 7 лютого 2018.
- На Волині підтвердили поклади міді: інвестори готові вкладати мільйони. https://www.volynnews.com/. 1 листопада 2017. Процитовано 7 лютого 2018.
- Виробництво міді в Україні
- Після чергового підвищення цін на алкоголь в Україні зріс попит на мідь та харчову сталь. http://www.expres.ua/. 30 грудня 2016. Процитовано 7 лютого 2018.
- Сучасний стан та перспективи розвитку світового ринку міді
- Мідна промисловість України
- Постанова Кабінету Міністрів України від 10 травня 1995 р. № 330 «Про Комплексну програму розвитку промислової бази для виробництва міді, її сплавів і напівфабрикатів (Мідь України)». http://zakon3.rada.gov.ua/. Верховна Рада України. 10 травня 1995. Процитовано 7 лютого 2018.
- На Волині – поклади самородної міді, аналогів яких у світі одиниці. http://archive.visnyk.lutsk.ua/. 13 серпня 2008. Процитовано 7 лютого 2018.
- Не бурштином єдиним: журналісти «Волині–нової» натрапили на мідну жилу!
- На Ратнівщині будуть видобувати мідь