Міжнародний день біологічного різноманіття
Міжнаро́дний день біологі́чного різномані́ття (англ. International Day for Biological Diversity, IDB) — міжнародний день, який оголосила Генеральна Асамблея ООН для залучення уваги до проблем біорізноманіття[1].
Міжнародний день біологічного різноманіття | |
---|---|
Офіційна назва | англ. International Day for Biological Diversity |
Засновано | 20 грудня 2000 |
Дата | 22 травня |
![](../I/International_Day_for_Biological_Diversity.png.webp)
Починаючи з 2000 року відмічається 22 травня. Координатором Міжнародного року біорізноманіття призначений Секретаріат Конвенції про біологічне різноманіття.
Історія
Програма ООН з довкілля у 1988 році впровадила робочу групу експертів, що повинні були вирішити проблеми потреби у міжнародній конвенції з біорізноманіття. У 1989 році була організована група правових експертів для підготовки правової бази створення міжнародної конвенції. 22 травня 1992 року в Найробі на Конференції з проблем усиновлення (англ. Conference for the Adoption) було представлено фінальний текст угоди про створення Конвенції з біологічного різноманіття[2].
З червня 1992 року по червень 1993 року Конвенція назбирала 163 підписи сторін і набрала чинності 29 грудня 1993 року[2].
Міжнародний день біологічного різноманіття спочатку був призначений на дату 29 грудня, коли набрала чинності Конвенція з біологічного різноманіття. Проте така дата не дуже зручна для проведення міжнародного дня, адже на кінець грудня в багатьох державах припадають національні свята, тому в 2000 році було вирішено проводити Міжнародний день біологічного різноманіття 22 травня — дата, яка відповідає представленню Конвенції з біологічного різноманіття на Конференції з проблем усиновлення у Найробі[1].
Конвенція про біологічне різноманіття являє собою міжнародну угоду, покликану сприяти збереженню та раціональному використанню запасів біорізноманіття та його вигод на справедливій і рівноправній основі. Основною метою Конвенції є збереження біологічного різноманіття на генетичному, видовому, екосистемному рівнях.
Біологічне різноманіття Землі складається з 8,7 мільйонів біологічних видів (± 1,3 млн)[3]. З них описано 1,6 млн. Кожну годину на землі зникає 3 види живих організмів, тобто майже 30 тисяч на рік[4]. Скорочення видів тварин і рослин викликає деградацію екосистем. У результаті відбувається опустелювання земель, скорочення продуктивності земельних угідь і, врешті, погіршення умов життя. Будь-який живий організм відіграє свою роль в екосистемі і є ланкою ланцюгів живлення, які складаються в харчові мережі. Якщо одна частинка такого ланцюга випадає, під загрозою знаходиться вся екосистема.
Близько 60% екологічних систем деградує або використовується бездумно, що зумовлює втрату біологічного різноманіття і призводить до важких наслідків.
Теми Міжнародних днів біологічного різноманіття
Див. також
- Міжнародні дні ООН
- Всесвітній день охорони довкілля
- Міжнародний день Матері-Землі
- Міжнародний рік біорізноманіття
- Міжнародний рік лісів
- Міжнародний рік планети Земля
- Міжнародний рік пустинь і опустелювання
- Десятиліття біорізноманіття Організації Об'єднаних Націй (2011–2020)
- Десятиліття Організації Об'єднаних Націй, присвячене пустелям і боротьбі з опустелюванням (2010–2020)
Примітки
- International Day for Biological Diversity - 22 May. Convention on Biological Diversity, United Nations Environment Programme. Архів оригіналу за 19 травня 2019. Процитовано 14 травня 2015.
- History of the Convention. Convention on Biological Diversity, United Nations Environment Programme. Процитовано 14 травня 2015.
- Біологи оцінили загальну кількість видів на Землі
- «Шестое вымирание», Джеймс Роллинс (рос.)[недоступне посилання з вересня 2019]
Джерела
- Сьогодні — Міжнародний день біологічного різноманіття // Урядовий портал
- Загороднюк І., Різун В. Динаміка біорізноманіття як концепт (до 20-річчя Конвенції про біорізноманіття) // Динаміка біорізноманіття 2012: збірник наукових праць. Луганськ: Вид-во Луганського університету імені Тараса Шевченка, 2012. С. 12-17.