Нагляк Яків

Нагляк Яків (1889, м.Стрий 11 вересня 1959, м. Винники) — доктор,старшина австрійської армії під час Першої світової війни, січовий стрілець.

Яків Нагляк
Народження 1889(1889)
Стрий
Смерть 1959(1959)
Винники(біля Львова)
Поховання Винниківський цвинтар
Країна  ЗУНР,  УНР
Приналежність
Звання старшина
Війни / битви Перша світова війна
Українсько-польська війна

Біографія

У студентські роки активно бере участь у культурно-національному житті Галичини. Українсько-польська війна застала його у Відні. Тут він працював у гарнізонному шпиталі. Одержавши вістку про Листопадеві події на Батьківщині, швидко повертається у Галичину і зголошується на службу в УГА. Бере участь у визвольної боротьбі українців. Воював у Галичині і Надніпрянщині.Під час епідемій в Україні він не знав, що таке відпочинок, намагаючись завжди допомогти хворим товаришам, незважаючи на небезпеку для власного здоров'я. З останніми частинами Армії УНР 1920 року повернувся у Галичину.

З Галичини відбуває до Відня, де практикує на лікарській ниві. Набувши великого досвіду, повертається на батьківщину і відкриває у 1925 році лікарську консультацію у Винниках. Українці Винник в цей час, після смерті лікаря Івана Липи,потребували лікаря-українця. Яків Нагляк виявився гідним наступником свого видатного попередника. Лікарська практика у Відні дала свої результати і Яків Нагляк швидко здобув собі славу знаменитого лікаря, незважаючи на велику конкуренцію з боку трьох місцевих лікарів-поляків. Яків Нагляк завжди безоплатно надавав лікарську допомогу бідним винниківчанам (не тільки не брав грошей, але ще давав їм гроші на ліки).

У Винниках працював в українських торговельному (головою Надвірної ради) і кредитовому кооперативах, дбав про їх розвитку. Торговельний кооператив був найбільшим у місті,мав у своєму розпорядженні три крамниці. Яків Нагляк брав на роботу лише українців, польська влада завжди намагалася перешкоджати роботі українських кооперативів і товариств. Українські міщани вибрали його членом Міської ради і доручили йому керувати господарським майном. Разом з однодумцями-патріотами придбав площу для українського спортового товариства «Дніпро», і сам брав в ньому активну участь. За радянської влади органи КДБ його весь час переслідували, позбавили навіть власного будинку. В останні роки він працював у міській поліклініці рентгенологом. Яків Нагляк був дуже ерудованою людиною, розбирався добре в історії і літературі, знав кілька іноземних мов.

Помер 11 вересня 1959 року у Винниках. Похоронна процесія перетворився в маніфестацію вдячності винниківчан. попри те, що органи КДБ пильно стежили за похороном. Під час похорону на Винниківському цвинтарі було кілька священиків та тисячі галичан.

Вшанування пам'яті

У місті Винниках є вулиця названа на честь Якова Нагляка.

Джерела

  • Байцар Андрій Видатні винниківчани: Науково-краєзнавче видання / А. Л. Байцар. — Львів-Винники, 2012. — 88 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.