Надбання Уппсали
Надбання Уппсали (давньоскан. Uppsala auðr или Uppsala øðr давньоскан. Uppsala auðr или Uppsala øðr Uppsala auðr або Uppsala øðr) — збірна назва маєтків шведської корони в період Середньовіччя[1], в чию задачу входило утримувати конунга і його свиту та забезпечувати всім необхідним під час його подорожі по країні[2] .
Структура і історія
Майже в кожній хундаре існувало хоча б один такий маєток, що називалося Хусбю. Кожен Хусбю є резиденцією збирача королівських податків[3] і місця зберігання оброку[2] . Найбільш широко Хусбю були представлені на Свеаланді[2] .
Історія появи Надбання Уппсали невідома, але історик XIII століття Сноррі Стурлусон стверджує, що це була пожертва аса Фрейра Храму Уппсали, який він заснував[1][2] .
Freyr reisti at Uppsölum hof mikit, ok setti þar höfuðstað sinn; lagði þar til allar skyldir sínar, lönd ok lausa aura; þá hófst Uppsala auðr, ok hefir haldist æ síðan[4] . | Фрейр возвер великий Храм Уппсали, і зробив його своїм головним місцем і передав йому всі свої податки, землі і майно. Звідси пішло Надбання Уппсали і завжди з тих пір існує. |
Хоча точно і невідомі розміри Надбання Уппсали, окремі володіння названі в Законах Хелсінгланда і Законах Готланда[1]. У середньовічних шведських законах сказано, що Надбання Уппсали повинно переходити в руках королівської влади без втрат[1]. Однак після об'єднання країни і консолідації королівської влади, окремі частини Надбання Уппсали були роздані дворянам і церковникам, в порушення цих законів[1][2]. Причиною цьому послужило те, що податки стали стягуватися в готівковій формі[2].
Склад
- Стара Уппсала
- Хусбю в Венделі
- Стара Сигтуна
- Хусабю
- Ховгорден
Примітки
- Nationalencyklopedin (1996).
- Sveriges historia. — Hadenius, Stig; Nilsson, Torbjörn & Åselius, Gunnar. (1996). Centraltryckeriet, Borås. ISBN 91-34-51-857-6 p. 83-84.
- Nordisk familjebok (1920).
- Сага об Инглингах