Напівзанурена бурова платформа

Напівзану́рена бурова́ платфо́рма (судно) понтон з виробничим обладнанням — використовують для морського буріння пошуково-оцінювальних, розвідувальних та видобувних свердловин.

Напівзанурена бурова платформа

Songa Delta (на той час Deepsea Delta), Північне море, 2006
Офіційна назва англ. Dyvi Delta (1981)
англ. West Delta (1988)
англ. Deepsea Delta (2004)
англ. Songa Delta (2009)
Держава  Норвегія
Оператор Songa Rig ASd і Odfjell Drillingd[1]
Виробник Rauma-Repolad
Дата/час прийняття в експлуатацію 1981
Довжина або відстань 69 м
Порт реєстрації Осло
Категорія для назви корабля d
Тоннаж брутто 23 535
Позивний сигнал LFFM
Номер від корабельні 12
 Напівзанурена бурова платформа у Вікісховищі
Морське буріння. Напівзанурена бурова платформа показана ліворуч.

Це найбільш поширений тип морських бурових установок, що поєднує в собі переваги заглиблених конструкцій і здатність проводити бурові роботи на великих глибинах.

Використовуються на глибинах від 60 до 3658 м. Залежно від максимально допустимої глибини моря в точці буріння поділяються на Midwater (60-1219 м), Deepwater (до 2286 м) і Ultra-deepwater (понад 2286 м).

Загальний опис

Такі бурові платформи конструктивно є понтоном з виробничим обладнанням, піднятим над поверхнею моря (на висоту до 15 м) з допомогою 4 і більше стабілізаційних колон, які опираються на підводні корпуси (2 і більше). Бурові платформи транспортують до точки буріння на нижніх корпусах при осадці 4-6 м. Плавуча бурова платформа занурюється на 18-20 м шляхом набору водяного баласту в нижні корпуси. Для утримання напівзанурених бурових платформ використовується восьмиточкова якірна система, яка забезпечує обмеження переміщення устаткування від гирла свердловини не більше 4 % від глибини моря.

Конструкція і експлуатація

Конструкція напівзануреної установки включає опори, які забезпечують плавучість платформи і утримують велику вагу при збереження вертикального положення. У процесі пересування напівзануреної морської бурової установки відбувається закачування і викачування повітря з нижнього корпусу. Коли випускається повітря напівзанурена установка притоплюється лише частково, не досягаючи при цьому морського дна і залишається на плаву. Вона транспортується з одного місця буріння на інше самостійно за рахунок системи гребних гвинтів.

В процесі бурових робіт здійснюється заповнення нижнього корпусу водою, в результаті чого досягається необхідна стійкість установки. Укріплення важкими 10-тонними якорями дає гарантії безпеки при експлуатації платформи в бурхливих морських водах.

Більшість напівзанурених установок закріплюють на місці передбачуваного буріння ланцюгами або тросами для забезпечення стабільного положення при бурінні. Деякі сучасні установки обладнані системою динамічного позиціювання, яка заснована на системі рушіїв і точної навігації, що дозволяє підтримувати точне положення установки при бурінні. Системам динамічного позиціювання часто віддається перевага при бурінні на великих глибинах, де постановка на якір може вимагати значних витрат часу і засобів.

Напівзанурені плавучі бурові установки зменшують дію хвильових впливів на корпус НЗБУ. Занурені у воду понтони з'єднуються з верхнім корпусом морської бурової установки за допомогою системи вертикальних і похилих розкосів і вертикальних колон. pooЦі колони, що забезпечують стійкість всієї споруди називаються стабілізуючими. На верхньому корпусі розміщуються житлові приміщення, все обладнання і більшість запасів.

Напівзаглиблені установки, порівняно з іншими плавучими спорудами, мають найбільшу різноманітність архітектур конструктивних типів. Форма верхньої будови залежить від конструктивного розміщення понтонів. Верхня будова в плані, залежно від кількості понтонів, може бути трикутної, прямокутної, п'ятикутної або круглої форми. Конструкція верхньої будови зазвичай виконується або як майданчик, на якому розміщуються житлові модулі та технологічне обладнання, або як єдиний корпус понтонного типу, в якому розміщуються житлові приміщення та різне обладнання.

Архітектурний тип напівзануреної морської бурової установки також визначається кількістю понтонів. На ранніх етапах розвитку НЗБУ кількість понтонів могла доходити до 5. В даний час при будівництві переважної більшості морських бурових установок напівзанурюваного типу застосовується схема катамарана. Форма понтонів у таких НЗБУ зазвичай буває судновою або сигароподібною.

У разі відходу від катамаранної схеми застосовуються трьох- або чотирьохпонтонні схеми. Понтон може мати кільцеву форму або складатися з п'яти окремих корпусів («Пентагон»). Установки типу «Пентагон» були побудовані серією 10 одиниць для Північного моря. Водотоннажність 18000 т, довжина 103,1 м, ширина 99,1 м, діаметр стабілізуючих колон 8,5 м, глибина моря в точці буріння до 365 м, екіпаж 82 чол. Після аварій в 1980 році НЗБУ «Александер Х'єлланн» установки цього типу не будувалися.

Напівзаглиблені морські бурові установки експлуатуються (так само як і самопіднімальні) в двох основних режимах: робочому і транспортному.

Напівзаглиблені плавучі бурові установки доставляються на місце буріння буксирними суднами і утримуються якірною системою протягом усього періоду буріння і випробування свердловини. На місці понтони, з'єднані з корпусом стабілізуючими колонами, заповнюються необхідною кількістю води для затоплення установки на розрахункову глибину. Таким чином, знижується вплив хвиль на установку. Відсутність жорсткого кріплення до дна і, як наслідок, схильність до хитавиці роблять використання водовідділюючої колони неможливим. Тому для зв'язування гирла з НЗБУ використовують телескопічне з'єднання з герметизуючим вузлом і герметичні шарнірні з'єднання. Коли свердловина побудована і готова до експлуатації, НЗБУ знімають з якорів і буксирують на нове місце.

При перегоні НЗБУ для зменшення опору ватерлінія проходить по понтонах, при цьому висота надводного борту може перевищувати 40 м, внаслідок чого виникає необхідність зменшення площі парусності. Це досягається шляхом горизонтального укладання бурової вишки, якщо це передбачено конструктивно. У межах однієї акваторії перегони НЗБУ між точками буріння зазвичай здійснюються без укладання бурової вишки. Стійкість НЗБУ при буксируванні накладає певні обмеження на кількість суднових і технологічних запасів на борту бурової установки. Під час буксирування напівзанурюваної плавучої бурової установки якорі зазвичай закріплюють на кронштейнах. Погодні умови буксирування, як правило, обмежені вітром в 7–8 балів і хвилюванням в 5–6 балів, оскільки потужність використовуваних 2–3 буксирів — обмежена. Постановка НЗБУ на точку буріння при використанні якірної системи утримання проводиться шляхом заведення якорів за допомогою буксирів або суден-постачальників. Самохідні НЗБУ позиціонують носом назустріч найбільш ймовірного напрямку максимального зовнішнього впливу.

Несамохідні установки використовують в цьому випадку орієн-товану розкладку якорів. Черговість розкладки якорів визначається чинним напрямком вітру. Після розкладки якорів якірні канати підтягують для створення попереднього натягу, величину якого підбирають таким чином, щоб при дії максимальних зовнішніх сил установка зміщувалася б у допустимих межах. Після завершення позиціонування понтони НЗБУ заповнюють рідким баластом для занурення установки по робочу ватерлінію. Для буріння допустиме горизонтальне відхилення НЗБУ становить 4–5 % від глибини води в точці буріння.

Одним з головних факторів, що впливають на ефективність буріння, є вертикальна хитавиця. В системі бурового обладнання застосовуються спеціальні компенсатори вертикальної хитавиці.

У процесі експлуатації НЗБУ навантаження значно змінюються. При горизонтальних коливаннях різниця сил натягу якірних канатів протилежних бортів може досягати 12 — 15 %. При підніманні бурової колони в разі її заклинювання, навантаження на блок бурової вишки може досягати 5 МН. При проектуванні конструкції корпусу НЗБУ також необхідно враховувати менш значні місцеві навантаження (навантаження при посадці геліокоптера, навантаження при швартуванні суден-постачальників і буксирів).

Сучасні установки цього типу можуть проводити буріння при висоті хвиль до 10 — 12 м, швидкості вітру 18 — 24 м/с, швидкості течії до 1,5 м/с. Погіршення погодних умов — посилення вітру і хвилювання призводить до того, що стає неможливо витримати допустимі горизонтальні і вертикальні переміщення НЗБУ.

При зростанні швидкості вітру і висоти хвиль установка переходить в режим штормового відстою. Бурову колону піднімають і розгвинчують. НЗБУ пов'язана з гирлом свердловини гнучким шлангом, через який ведуть прокачування бурового розчину. Натяг якірних канатів послаблюють, щоб зменшити вітрові і хвильові навантаження. Такий режим називають «режимом щорічного шторму» (в якості розрахункових беруть таку швидкість вітру і висоту хвилі, ймовірність появи яких існує один раз на рік). Горизонтальні коливання платформи досягають 7 — 40 % глибини моря. При подальшому посиленні вітру і хвилювання НЗБУ переходить в режим виживання (surviving). Розрахункові параметри зовнішнього середовища при цьому вибирають, виходячи з повторюваності один раз на 50 — 100 років. В режимі виживання ще більш послаблюють якірні ланцюги, розбирають бурову колону. З метою зменшення апплікати центру ваги свічки бурової колони укладають горизонтально на палубу. Відкачуванням частини баласту збільшують кліренс на 1,5 — 2,0 м, щоб уникнути ударів хвиль в нижні конструкції верхньої будови.

У процесі експлуатації НЗБУ мають три види осадок: при бурінні, в режимі штормового відстою і на переході. Осадка при бурінні повинна забезпечувати: оптимальні значення поперечної і поздовжньої центричних висот при заданому проектному палубному навантаженні з урахуванням забезпечення м'якої реакції на пакет хвиль, а також максимального занурення підводних понтонів, щоб зменшити вплив орбітальних швидкостей приєднаних мас пакета хвиль; достатню відстань верхньої палуби від схвильованої поверхні моря, щоб пропустити хвилю проектної висоти (остання визначається межами ходу компенсатора вертикальних переміщень бурової колони і реакцією установки на вертикальну качку).

Осадка в режимі штормового відстою визначається з умов забезпечення максимальної відстані верхньої будови від схвильованої поверхні моря для виключення ударів хвиль по ній, мінімальних на-пружень в конструкціях установки за рахунок зменшення амплітуд її переміщень, а також мінімального вітрового кренового моменту вна-слідок зменшення площі парусності установки.

Осадка на переході визначається з умови забезпечення мінімального надводного борту для досягнення максимальної вантажопідйомності, мінімального хвильового опору і максимальної площі діючої ватерлінії для забезпечення остійності і мореплавства.

Як показав досвід розробки морських родовищ, з моменту відкриття родовища до початку його експлуатації проходить зазвичай не менше семи років. Для скорочення цього терміну компанією «Флюр сабсі сервіз» був запропонований принцип використання для буріння та експлуатації свердловин однієї платформи. Після вичерпання ділянки платформа переміщувалась на нову структуру. Перша спеціально побудована напівзанурена бурова платформа Ocean Driller була запущена в 1963 р. Одна з найстаріших американських компаній «Коноко» (Conoco Inc.), заснована в 1875 р., першою на початку 1970-х років передбачила майбутні потреби широкого видобутку нафти на глибинах понад 1000 м. На значних глибинах стаціонарні металеві платформи не могли бути рентабельні. За 14 років «Коноко» розробила і випробувала новий тип напівзанурених платформ, які сприяли перспективі глибоководних розробок.

Список

Вибірковий список платформ класу drilling rig
НазваВікіданіЄ чимВиробник
en:Tender rigQ16911480: Tender rig"—"
en:Aban PearlQ4663342: Aban Pearlкорабель Keppel Corporationd
en:Anti-Invasion Floating MortarQ4774198: Anti-Invasion Floating Mortarкорабель
en:Atlantis PQQ4816725: Atlantis PQsemi-submersible production platformd Daewoo Shipbuilding & Marine Engineeringd
en:DCV BalderQ930569: DCV Balderкорабель Mitsui Tamano Shipyardd
en:MV Black MarlinQ65071192: MV Black Marlinкорабель
en:MV Blue MarlinQ885761: MV Blue Marlinheavy lift shipd
en:BOKA VanguardQ2362474: Dockwise Vanguardкорабель Hyundai Heavy Industriesd
en:Byford DolphinQ1018503: Byford Dolphinнафтова платформа Aker Verdald
en:Castoro SeiQ1049785: Castoro Seiкорабель Fincantierid
en:Deepwater HorizonQ212975: Deepwater HorizonНапівзанурена бурова платформа
shipwreckd
Hyundai Heavy Industriesd
en:Deepwater NautilusQ5250670: Deepwater Nautilusнафтова платформа Hyundai Heavy Industriesd
en:Development Driller IIIQ5266688: Development Driller IIIкорабель Keppel Corporationd
en:GSF Development Driller IIQ5514548: GSF Development Driller IIкорабель
en:Hermod (ship)Q2207838: Hermodкорабель Mitsui Groupd
en:IolairQ6062422: Iolairкорабель Ferguson Marined
en:GSP JupiterQ5514606: GSP Jupiterкорабель
en:Mighty Servant 1Q9299196: Mighty Servant 1корабель Oshima Shipbuildingd
en:Mighty Servant 2Q1427336: Mighty Servant 2корабель
en:Mighty Servant 3Q2410628: Mighty Servant 3корабель Oshima Shipbuildingd
en:Neptuno (ship, 2015)Q30325125: Neptuno VesselНапівзанурена бурова платформа
en:Ocean RangerQ1772356: Ocean Rangerнафтова платформа Mitsubishi Heavy Industriesd
en:Odyssey (launch platform)Q3177009: OdysseyНапівзанурена бурова платформа
Стартовий комплекс (1997)
нафтова платформа (1983)
Sumitomo Heavy Industries[2]
en:GSP OrizontQ5514608: GSP Orizontкорабель Galați shipyardd
en:Petrobras 36Q1134551: Petrobras 36корабель
Напівзанурена бурова платформа
Fincantierid
en:GSP PrometeuQ5514609: GSP Prometeuкорабель
Бурова установка
Galați shipyardd
en:Q4000Q4047710: Q4000корабель Keppel Corporationd
en:Saipem 7000Q2064405: Saipem 7000корабель Fincantierid
en:GSP SaturnQ5514610: GSP Saturnкорабель
en:Scarabeo 8Q7430240: Scarabeo 8Напівзанурена бурова платформа Fincantierid
en:Scarabeo 9Q7430241: Scarabeo 9Напівзанурена бурова платформа Keppel Corporationd
en:Sea QuestQ7439976: Sea QuestНапівзанурена бурова платформа Harland and Wolff
en:SSCV SleipnirQ45570553: Sleipnirплавучий кран SembCorp Marined
en:Songa MercurQ7561206: Songa Mercurнафтова платформа Vyborg Shipyardd
en:MV TargetQ6720114: MV Targetкорабель Brodosplit
en:SSCV ThialfQ1722008: ThialfНапівзанурена бурова платформа
плавучий кран
Mitsui E&S Holdings Co., Ltd.d
en:Thunder Horse PDQQ7798981: Thunder Horse PDQsemi-submersible production platformd Daewoo Shipbuilding & Marine Engineeringd
en:Transocean John ShawQ7834740: Transocean John Shawкорабель
en:Transocean MarianasQ7834741: Transocean Marianasкорабель Mitsubishi Heavy Industriesd

Див. також

Примітки

Література

  • Бойко В. С., Бойко Р. В. Тлумачно-термінологічний словник-довідник з нафти і газу. Тт. 1-2, 2004—2006 рр. 560 + 800 с.

Інтернет-ресурси

+

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.