Напівпричіп
Напівпри́чіп[1] — різновид причепа, який агрегатується із спеціалізованим сідловим тягачем через зчіпний пристрій («сідло») тягача за допомогою зчіпного шворня. Вага вантажу повністю передається несучій рамі причепа, а далі розподіляється між власними колесами напівпричепа і колесами тягача. Зв'язок причепа з тягачем використовується як для передачі цього навантаження, так і тягового зусилля. Напівпричіп не здатний пересуватися, не бувши пов'язаним з тягачем; для забезпечення його стійкості на цей час він забезпечується відкидними або висувними стійками.
Розрізняють звичайний сідельний тягач і баластний. Назва останнього пов'язана з наявністю додаткової суцільнометалевої платформи, куди завантажується баласт-вантаж для кращої зчіплюваності коліс з дорогою.
Типи напівпричепів
Різноманітні типи напівпричепів розробляються для різних потреб. За шириною поділяються на 8 футові (2,44 метра),[2] та 2,6 метра (8 футів 6,4 дюйма)[3].
Використання напівпричепів та причепів дозволяє значно зменшити собівартість вантажних перевезень. Напівпричепи та причепи додатково перевозять значну кількість вантажу. Таким чином, власник вантажівок має змогу зменшити кількість рейсів для перевезення запланованої партії товару та додатково отримати значну економію палива і амортизаційних витрат.
Провідна німецька компанія Kögel Trailer, яка займається проектуванням та збіркою напівпричепів, добре відома завдяки надійної, високоякісної продукції, що здобула підтримки в багатьох країнах світу. Компанія входить в трійку найбільш великих виробників транспортних засобів в Європі.
Розвиток транспортної галузі та збільшення попиту на різноманітні перевезення призводять до появи нових та модернізованих видів транспорту. Особливо це стосується вантажних перевезень. Залежно від того, який вантаж мають перевозити, використовують різні види напівпричепів.
Серед багатьох видів транспортних засобів є змога виділити декілька найбільш відомих, які використовують найчастіше:
- бортові напівпричепи — найпростіші засоби для перевезення додаткового вантажу; завдяки цьому транспорту, його особливим характеристикам, можна перевозити труби, цеглу, дошки та інші будівельні матеріали;
- тентові напівпричепи — також мають просту конструкцію, основою якої є кузов та каркас, зверху натягують синтетичний тент; під час завантажування/розвантажування транспорту тент можна підняти з усіх боків, таким чином значно прискорюється процес;
- рефрижератори — це спеціальні транспортні засоби, які обладнані камерою, температурі якої піддержується на відповідному рівні; цей вид транспорту використовують для перевезення продуктів, які швидко псуються, або для перевезення медикаментів та рослин і квітів; цей транспортний засіб одночасно підходить як для збереження вантажу так і для його перевезення;
- автоцистерни — використовують для перевезення рідини.
Також відомі бетоновози, цементовози, крани, гідромолоти, гідроборти, які також використовуються у відповідних галузях.
Фура (Box)
Найбільш розповсюджений тип напівпричепів. Стандартною довжиною в Північній Америці є 28 футів (8,53 метра), 32 фути (9,75 метра), 34 фути (10,36 метра), 36 футів (10,97 метра), 40 футів (12,19 метра), 45 футів (13,72 метра), 48 футів (14,63 метра) та 53 фути (16,15 метра).
Автомобілеперевізний (Car-carrying trailer)
Призначений для перевезення автомобілів; зазвичай нових легкових авто від заводу до автоцентру.
Суховантаж (Dry Bulk)
Використовується для перевезення цукру, борошна та інших сипучих матеріалів.
Низькорамний трал (Lowboy)
Тип напівпричепа, у якому підлога розташована якомога нижче до землі. Використовується для перевезення важкого обладнання, кранів, бульдозерів тощо. Також відомий під розмовною назвою «трейлер».
Напівпричіп-контейнеровоз
Використовується для перевезення контейнерів.
Рефрижератор (Reefer)
Використовується для перевезення холодних вантажів, морозива тощо.
Самозавантажувач (Sidelifter)
Напівпричіп з гідравлічними кранами, розташованими в обох кінцях платформи, призначеними для завантаження та розвантаження контейнерів без допомоги інших засобів.
Автоцистерна (Tanker)
Використовується для перевезення рідини, наприклад нафти, молока, алкоголю тощо.
Фрак (Frac)
Тип напівпричепа з однією віссю, призначений для перевезення труб, стовбурів дерев тощо.
Примітки
- Напівпричіп // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Any transport transportations from the Tandem-Trans. Tandem-Trans. Архів оригіналу за 9 липня 2013. Процитовано 1 січня 2011.
- Federal Size Regulations for Commercial Motor Vehicles. U.S. Department of Transportation, Federal Highway Administration. Архів оригіналу за 9 липня 2013. Процитовано 1 січня 2011.
Посилання
- Напівпричіп // Термінологічний словник-довідник з будівництва та архітектури / Р. А. Шмиг, В. М. Боярчук, І. М. Добрянський, В. М. Барабаш ; за заг. ред. Р. А. Шмига. — Львів, 2010. — С. 130. — ISBN 978-966-7407-83-4.