Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди

Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди — музей, присвячений життю та творчості Григорія Сковороди, заснований в 1972 році в селі Сковородинівка /зараз/ Золочівської селищної територіальної громади Богодухівського району Харківської області.

Могила Григорія Сковороди
Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди
Тип музей
Країна  Україна
Адреса 62241, Харківська область, Богодухівський район, Золочівська селищна територіальна громада, село Сковородинівка, вул.Заозерна,1
Засновано 1972
Сайт Офіційна сторінка Музею

 Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди у Вікісховищі

Тут жив останні роки та був похований Григорій Сковорода. У 1894 р. поставлена чавунна огорожа навколо могили. У 1922 будинок, в якому жив філософ (належав А.Ковалинському), а також прилегла територія були оголошені заповідником. Загальна площа — 22 га. До його складу входять: будинок (1972 реставрований), в якому розташований музей Г.Сковороди; ставок, сад і парк, що прилягають до будинку. На березі ставка росте багатолітній дуб, в затінку якого любив працювати і відпочивати Г. Сковорода. На могилі споруджений пам'ятник (1922[джерело?], автор І. Мельгунова, 1972 замінений на інший — скульптор І. Кавалерідзе, архітектор В. Гнєздилов). 1962-го у приміщенні будинку на громадських засадах відкрито музей Г. Сковороди. Із 1972 переведений на державне утримання. Є місцем проведення наукових конференцій, присвячених видатному українському філософу.

Історія

Вперше ідею створення в Пан-Іванівці (тепер Сковородинівці) музею Г. С. Сковороди висловив академік Д. І. Багалій у доповіді на засіданні Наукового комітету Головпрофосвіти УСРР 10 лютого 1922 року. Проте музей відкрився лише 1972 року до 250-річчя з дня народження філософа.

1 грудня 2017 року у музеї з нагоди 295-річчя з дня народження Григорія Сковороди відбулась урочиста церемонія з підняття прапорів країн Європи (Італії, Австрії, Польщі, Угорщини, Словаччини та Німеччини), в яких він побував. Також в Арт-коморі на території музею було відкрито виставку робіт групи харківських художників з творчого об'єднання «Буріме», присвячену образу українського філософа[1].

Експозиція

Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди розташований в будинку поміщиків Ковалівських, спорудженому в XVIII столітті як садовий павільйон. Перші два зали музею присвячені біографії та творчості Сковороди, а третій зал — вшануванню філософа. Відкрита для відвідувачів і меморіальна кімната, де жив і помер Григорій Сковорода.

В експозиції музею видання творів Сковороди, література про нього, книги античних, середньовічних та новочасних філософів і поетів, які вивчав Сковорода, етнографічні предмети, картини й графічні роботи, пов'язані зі Сковородою. В експозиції також деякі особисті речі Сковороди. У вестибюлі музею проводяться тимчасові тематичні виставки.

Історичне значення має й прилеглий старовинний парк, планування якого з часів Сковороди практично не змінилося. У парку збереглася криниця, місце першого поховання філософа, його могила. Тут встановлено пам'ятник роботи І. П. Кавалерідзе, упорядковано скульптурну «філософську алею». Відвідувачі музею мають можливість оглянути будинок контори управляючого (на підвалинах основного будинку Ковалівських) та поміщицьку клуню.

Колектив музею

  • Мицай Наталія Іванівна — директор музею, заслужений працівник культури України, лауреат харківської муніципальної премії імені Г. С. Сковороди
  • Баско Надія Юріївна — заступник директора з загальних питань
  • Рибка Олена Петрівна — зберігач фондів
  • Манженко Валерій Павлович — науковий співробітник
  • Ярміш Галина Петрівна — науковий співробітник
  • Давиденко Людмила Володимирівна — екскурсовод

Примітки

Джерела та література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.