Нейруляція

Нейруляція — процес утворення нервової пластинки і її замикання у нервову трубку у процесі зародкового розвитку хордових.

Нейруляція: препарат в поперечному перерізі, який показує розвиток від нервової пластинки до нервової борозенки (знизу вгору).
Схема нейруляції

Нейруляція — один з ключових етапів онтогенезу. Зародок на стадії нейруляції називається нейрулою.

Роль морфогенів

Розвиток нервової трубки в передньо-задньому напрямку контролюється спеціальними речовинами морфогенами (вони визначають, який з кінців стане головним мозком), а генетична інформація про це закладена в так званих гомеотичних, або гомеозисних генах.

Наприклад, морфоген ретинова кислота при збільшенні її концентрації, здатний перетворити ромбомери (сегменти нервової трубки заднього відділу головного мозку) одного виду в інший.

Приклади нейруляції

  • Нейруляція у ланцетника являє собою наростання валиків з ектодерми над шаром клітин, що стають нервовою пластинкою.
  • Нейруляція у багатошаровому епітелії — клітини обох шарів опускаються під ектодерму упереміш, і розходяться відцентрово, утворюючи нервову трубку.
  • Нейруляція у одношаровому епітелії:
    • Шизоцельний тип (у кісткових риб) — подібний до нейруляції багатошарового епітелію, за винятком того, що опускаються клітини одного шару.
    • У птахів і ссавців — нервова пластинка інвагінує (вгинається) всередину, і замикається у нервову трубку.

Змикання валиків

У птахів і ссавців у процесі нейруляції випуклі частини нервової пластинки, що називаються нервовими валиками, змикаються по всій довжині нервової трубки нерівномірно.

Зазвичай змикається спочатку середина нервової трубки, а потім змикання йде до обох її кінців, залишаючи в підсумку дві незамкнуті ділянки — передню і задню нейропори.

У людини змикання нервової трубки проходить складніше. Першим змикається спинний відділ, від грудного до поперекового, другим — ділянка від чола до маківки, третім — лицьова ділянка, йде в одному напрямку, до нейрокраніуму, четвертим — ділянка від потилиці до кінця шийного відділу, останнім, п'ятим — крижовий відділ, також йде в одному напрямку, від куприка.

При не змиканні другої ділянки виникає смертельна вроджена вада аненцефалія. У зародка не формується головний мозок.

При не змиканні п'ятої ділянки виникає вроджений порок, що піддається корекції  — розщеплення хребта, або Spina bifida. Залежно від тяжкості розщеплення хребта ділять на кілька підтипів.

Нервова трубка

У процесі нейруляції утворюється нервова трубка, зачаток центральної нервової системи.

Плакоди

Плакоди, або епідермальні плакоди — похідні ектодерми, що формуються в місці контакту нервової трубки з ектодермою.

Нервовий гребінь

Нервовий гребінь — це сукупність клітин, що виділяються з дорзальних відділів нервового жолобка під час його замикання у нервову трубку.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.