Нейтхотеп

Нейтхотеп (IV тис. до н. е. ) давньоєгипетський політичний діяч, цариця часів I-ї династії. Перша давньоєгипетська цариця, чиє ім'я відоме.

Нейтхотеп
Хетепунейт
База Нейтхотеп
Давньоєгипетський фараон
Власне ім'я (номен): Nj.t htp
Нейтхотеп —
«Нейт задоволена»

 





В шлюбі з Нармер
Діти Хор-Аха
Місце поховання Накада

Життєпис

Географічне положення гробниці Нейтхотеп може вказувати на нижньоєгипетське походження. За однією з гіпотез фараон Нармер узяв Нейтхотеп в дружини, щоб таким чином або узаконити об'єднання Верхнього і Нижнього Єгипту, або ж щоб підготувати країну до даної події.

Була матір'ю наступного фараона Хор-Аха. Обіймала місце цариці при Нармері протягом останніх років його правління. Про це свідчать глиняні відбитки з іменами Нармера і Хор-Аха, виявлені в її гробниці. Тоді ж носила титули Перша серед жінок та Дружина серед Двох Володарок.

Нейтхотеп могла правити самостійно деякий час, оскільки її ім'я з'являється у власному серекхе на глиняних відбитках з гробниці царя Хор-Аха, в якому атрибут бога Гора замінений на аналогічний символ богині Нейт. Крім наявності серекха в імені, доказом на користь одноосібного правління Нейтхотеп також виступають і розміри її гробниці. Однак похоронна стела Нейтхотеп досі не виявлена, тому гіпотеза про її самодержавство не є загальновизнаною серед учених.

Низка дослідників припустили, що, можливо, цариця Нейтхотеп була ідентична фараону Теті I, ім'я якого традиційно ототожнюється з прямим спадкоємцем царя Менеса, Джером. Вони вважають, що Нейтхотеп могла взяти на себе тимчасові зобов'язання з управлінню державою в той час, коли її небіж, фараон Джер, був ще неповнолітнім і, отже, занадто молодим для будь-якого вмілого царювання. Дану гіпотезу підтримує і згадка імені царя Теті I з I-й династії в Туринському царському папірусі, згідно з яким він правив лише 1 рік і 45 днів.

У південній частині ранньодинастичного некрополя в Накаді розташовується поховальний комплекс Нейтхотеп, в який входила велика мастаба (53,4x26,7 м), нині практично зруйнована внаслідок ерозії. Вперше розкопки в цьому місці почали проводитися Жаком де Морганом в 1897 році, а пізніше Людвіг Борхардт повторно вивчив рештки гробниці.

Джерела

  • Silke Roth: Die Königsmütter des Alten Ägypten von der Frühzeit bis zum Ende der 12. Dynastie. Harrassowitz, Wiesbaden 2001, ISBN 3-447-04368-7, p. 31-33.
  • Toby Wilkinson: Early Dynastic Egypt. London 1999, S. 70, 291.
  • Aidan Dodson & Dyan Hilton, The Complete Royal Families of Ancient Egypt, Thames & Hudson (2004)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.