Немагнітні матеріали

Немагні́тні матеріа́ли (англ. non-magnetic materials) пара-, діа-, слабкоферомагнітні та антиферомагнітні матеріали з магнітною проникністю, що не перевищує 1,5. До немагнітних або слабкомагнітних матеріалів належать більшість металів і сплавів, полімери, деревина, скло тощо. Найпоширенішими є металеві немагнітні матеріали: кольорові метали та їхні сплави (наприклад, мідь, алюміній, бронза, латунь, сплави алюмінію), немагнітна сталь, немагнітний чавун.

Властивості

Немагнітність сталей і чавунів забезпечується утворенням у них структури аустеніту, що досягається відповідним легуванням нікелем і манганом. Найкращі технологічні властивості мають хромонікелеві немагнітні сталі[1]. Для деталей складної конфігурації, від яких не вимагається високої міцності, застосовують дешевші немагнітні чавуни, питомий електричний опір яких (1,4…2,0 мкОм·м)[2], зазвичай, більший, ніж у немагнітних сталей (близько 1 мкОм·м), що забезпечує малі втрати енергії на вихрових струмах у деталях, які працюють на змінному струмі.

У немагнітних матеріалів на основі кольорових металів значно нижча магнітна проникність, ніж у немагнітних сталей і чавунів, вони добре піддаються обробці різанням і тиском, однак їхні механічні властивості не завжди задовільні, а електричний опір низький.

Магнітні і механічні властивості металевих немагнітних матеріалів змінюють, піддаючи їх гартуванню, нормалізації і механічному зміцненню.

Використання

Немагнітні матеріали використовують в електро- і машинобудуванні, у високовольтному апаратобудуванні тощо. Немагнітні матеріали застосовуються для виготовлення деталей, які не повинні робити магнітний вплив на робочу систему вимірювальних установок, приладів, машин і апаратів. Із немагнітних матеріалів виготовляють коробки компасів, деталі приладів і годинників, немагнітні пружини, труби перископів, втулки і фланці (крізь які проходять кабелі змінного струму), стяжні болти і кожухи трансформаторів та електромашин тощо.

Див. також

Примітки

  1. ГОСТ 5632-72 Стали высоколегированные и сплавы коррозионно-стойкие, жаростойкие и жаропрочные. Марки.
  2. ГОСТ 7769-82 Чугун легированный для отливок со специальными свойствами. Марки.

Джерела

  • Журавльова Л. В. Електроматеріалознавство: [підруч.] / Л. В. Журавльова, В. М. Бондар. — К. : Грамота, 2006. — 312 с. — 966-8066-39-1
  • Богородицкий Н. П., Пасынков В. В., Тареев Б. М. Электротехнические материалы: Учеб. для вузов. — Л.: Энергоатомиздат, 1985. — 384 с.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.